Przygotowania do prezydencji Polski w Radzie UE – wizyta szefa resortu nauki Dariusza Wieczorka w Brukseli
09.08.2024
Minister Dariusz Wieczorek złożył oficjalną wizytę w Brukseli. Na miejscu spotkał się ze Stałym Przedstawicielem RP przy UE Piotrem Serafinem oraz reprezentantami polskiego sektora nauki i innowacji z NCBR oraz Biura Promocji Nauki „PolSCA” PAN. W delegacji uczestniczyły również: Dyrektor Generalna MNiSW Diana Matusik oraz pełnomocniczka Ministra ds. europejskich i prezydencji RP w Radzie UE prof. Patrycja Matusz.
Wzmocnienie udziału polskiego środowiska naukowego w UE
Celem wizyty było omówienie głównych priorytetów i planów w kontekście nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku. Podczas spotkań poruszono m.in. zagadnienia dotyczące wzmocnienia krajowej reprezentacji sektora badań i rozwoju przy instytucjach europejskich, a także wyzwań, przed którymi stoi wspólnota europejska. Rozmawiano także o sposobach rozwijania uczestnictwa polskiego środowiska naukowego w programach ramowych UE. Minister Dariusz Wieczorek wyraził nadzieję na silniejszą obecność polskich naukowców oraz instytucji badawczych w Brukseli, co przyczyni się do jeszcze lepszej ich rozpoznawalności na arenie międzynarodowej.
W planie wizyty znalazło się także spotkanie z przedstawicielami biura NCBR w Brukseli, gdzie omówiono konkretne strategie i projekty mające na celu zwiększenie zaangażowania polskich naukowców w europejskich programach badawczych. Wizyta w Biurze Promocji Nauki PolSCA PAN była natomiast okazją do zapoznania się z ich działalnością na rzecz promocji polskiej nauki na arenie międzynarodowej. Minister podkreślił rolę obu instytucji w budowaniu silnej współpracy naukowej między Polską a Unią Europejską, co jest kluczowe dla dalszego rozwoju i innowacyjności.
– Spotkania pokazały, że dużo pracy przed nami, a naszym celem jest wzmocnienie reprezentacji polskiej nauki w Brukseli. Mam nadzieję, że głos polskiego środowiska naukowego będzie coraz lepiej słyszany na arenie europejskiej – powiedział szef resortu nauki.
Budowanie silnej współpracy
Wizyta podkreśla znaczenie aktywnej współpracy i silnej reprezentacji Polski w instytucjach europejskich, co jest kluczowe dla skutecznego realizowania krajowych i europejskich celów w obszarze nauki i innowacji. Ważne jest, aby nasz kraj miał silny głos w dyskusjach dotyczących przyszłości europejskiej nauki i technologii.