Przyszłość szkolnictwa wyższego: spotkanie ministra Marcina Kulaska z Roxaną Mînzatu
22.01.2025
Minister Marcin Kulasek spotkał się z Roxaną Mînzatu, wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej odpowiedzialną za prawa socjalne, umiejętności, pracę wysokiej jakości oraz gotowość. Strony dyskutowały na temat kluczowych wyzwań w obszarze szkolnictwa wyższego oraz perspektyw współpracy w kontekście polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
– Ogromnie się cieszę, że mamy możliwość omówienia zarówno planów polskiej prezydencji, jak i wyzwań, przed którymi stoimy. Nasze spotkanie to okazja, by wspólnie budować przyszłość europejskiego szkolnictwa wyższego – mówił minister Kulasek.
Priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE
Jednym z głównych tematów rozmów były plany Polski dotyczące szkolnictwa wyższego podczas sprawowania prezydencji w Radzie UE. Szef MNiSW podkreślił znaczenie edukacji włączającej, która stanowi jeden z priorytetów działań na rzecz Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Dyskutowano m.in. o Planie dla wspólnego dyplomu europejskiego, który ułatwiłby mobilność akademicką oraz współpracę międzynarodową pomiędzy uczelniami.
Sojusze Uniwersytetów Europejskich
Rozmowy dotyczyły także przyszłości Sojuszy Uniwersytetów Europejskich i ich znaczenia dla budowy silnego, zintegrowanego systemu edukacyjnego w Europie. Strony wymieniły opinie na temat wsparcia innowacyjnych projektów oraz wyzwań stojących przed systemami szkolnictwa wyższego w różnych krajach członkowskich UE.
Odpowiedź na globalne wyzwania
Podczas spotkania poruszono również temat roli edukacji w przygotowaniu Europy na globalne wyzwania, takie jak transformacja cyfrowa, zmiany klimatyczne czy potrzeba rozwoju umiejętności przyszłości. Minister Marcin Kulasek zwrócił uwagę na znaczenie kształcenia transnarodowego oraz wspierania mobilności akademickiej jako narzędzi wzmacniających konkurencyjność Europy na globalnym rynku pracy.
– Środowisko akademickie musi być gotowe uczestniczyć w budowie społeczeństwa odpornego na trudności i kryzysy. Kształcenie musi być ściśle powiązane z wyzwaniami współczesnego świata, w tym z transformacją zieloną i cyfrową – mówił szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego.
Zacieśnianie współpracy dla lepszej przyszłości
Spotkanie było dobrą okazją do wymiany poglądów między Polską a Komisją Europejską w obszarze edukacji. Obie strony wyraziły konieczność podejmowania działań na rzecz innowacji w szkolnictwie wyższym oraz budowy inkluzyjnego systemu edukacyjnego, który odpowiada na potrzeby dynamicznie zmieniającego się świata. To ważny krok na drodze do realizacji ambitnych celów, które mają przyczynić się do wzmacniania pozycji Europy jako lidera innowacji i współpracy międzynarodowej.