Pytania i odpowiedzi na temat programu praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych
09.09.2016
- Temat konkursu sugeruje, że skierowany jest on wyłącznie do szkół o statusie PWSZ, natomiast w opisie przedmiotu zamówienia jest informacja, iż „postępowaniem zostaną objęte publiczne uczelnie zawodowe oraz niepubliczne uczelnie zawodowe (...)”. Czy jest możliwość przystąpienia do projektu niepublicznych uczelni zawodowych?
Odp: Projekt pozakonkursowy o charakterze koncepcyjnym pt. „Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” skierowany jest do publicznych uczelni zawodowych oraz niepublicznych uczelni zawodowych, kształcących co najmniej 100 studentów na studiach stacjonarnych, w których udział studentów stacjonarnych w ogólnej liczbie studentów wynosi co najmniej 40%. - Czy praca dyplomowa pisana u pracodawcy, musi być obroniona do 30.06.2018 r.?
Odp: Należy stosować tu odpowiednio terminy określone w regulaminie uczelni, jednak nie później niż do dnia 31 października 2018 r. - Czy w przypadku przerwania przez studenta udziału w projekcie dodatkowych praktyk z przyczyn losowych, stypendium pobierane przez studenta będzie podlegało zwrotowi?
Odp: Stypendia wypłacane nie podlegają zwrotowi. - Czy w przypadku przerwania przez studenta realizacji dodatkowych praktyk z przyczyn losowych, zwrotowi podlegają dodatkowe koszty praktykantów (z kwoty 1700 zł) oraz koszty prac dyplomowych (z kwoty 2000 zł)?
Odp: Kategorie tj. „dodatkowe koszty praktykantów” oraz „koszty prac dyplomowych” w przypadku zgłoszenia przez uczelnie, iż student zrezygnował z realizacji projektu jednostka zobowiązana będzie zwrócić wszystkie poniesione wydatki przez studenta. - Studenci kierunku Pielęgniarstwo mają 1200 godz. praktyk, co w rozbiciu na 168 godz. miesięcznie, daje ponad 7 miesięcy praktyk. W jaki sposób będzie wyglądała realizacja praktyk?
Odp: Studenci kierunku Pielęgniarstwo realizują 1200 godzin praktyk w całym cyklu kształcenia. W zależności od indywidualnych rozwiązań dotyczących kształcenia praktycznego na kierunku Pielęgniarstwo przyjętych przez poszczególne uczelnie, należy w taki sposób zaimplikować praktyki pilotażowe, aby wypełnić wymagania projektowe, nie zmieniając wymiaru praktyk kursowych. Program/Projekt zakłada dodatkowe trzy miesiące praktyk pilotażowych. W przypadku, gdy program kursowy zakłada 7 miesięcy praktyk, należy dodać trzy dodatkowe miesiące praktyki pilotażowej (w czasie wyznaczonym przez projekt), uzyskując wymiar 10 miesięcy praktyk w całym cyklu kształcenia. - Stypendium na praktykę w projekcie płacone będzie za praktyki realizowane od momentu przystąpienia do projektu. Nie płacimy za praktyki zrealizowane przed datą przystąpienia do projektu?
Odp: Przed otrzymaniem przez Uczelnię zlecenia na praktyki pilotażowe od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego poniesione przez nią koszty na realizacje projektu są niekwalifikowalne. - W praktykach będą mogli wziąć udział wszyscy studenci Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, czy tylko ci, którzy wcześniej odbyli już inne praktyki?
Odp: Uczelnia zainteresowana wzięciem udziału w przedmiotowym projekcie zobowiązana będzie do przedstawienia w ofercie liczby studentów (na profilach praktycznych), która zostanie objęta systemem wydłużonych (sześciomiesięcznych) praktyk zawodowych. Wsparciem objęci mogą zostać studenci którzy zaliczyli pierwszy rok studiów. - Czy program przewiduje zwrot funduszy za zakwaterowanie/dojazd dla studentów, którzy chcieliby odbyć praktyki daleko od miejsca ich zamieszkania?
Odp: W projekcie przewidziane są ewentualne dodatkowe koszty praktykantów jako koszty kwalifikowane, traktowane jako koszty wyrównujące m.in. na koszty dojazdów, zakwaterowania (w przypadku praktyki poza miejscem zamieszkania), koszty ubezpieczenia związanego z wykonaniem praktyki. Mogą one wynosić maksymalnie 1 700,00 zł brutto na jednego praktykanta. - Czy stypendium będzie zaliczane do dochodu studentów i czy podlega opodatkowaniu?
Odp: Informujemy, że stosuje się tu odpowiednio przepisy art. 179 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. 2005 Nr 164 poz. 1365); art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.). - Czy warunkiem uwzględnienia studenta w programie praktyk jest sfinansowanie studentowi pełnych 5 miesięcy praktyk? Czy okres ten może być krótszy na skutek tego, że student w momencie przystąpienia do projektu odbył już 2 miesiące praktyki kursowej, w związku z tym może mieć zapłacone stypendium za 4 miesiące praktyki?
Odp: Po zakwalifikowaniu uczelni do realizacji projektu, wydatki wskazane w ofercie (tj. ofercie przekazanej przez uczelnie do MNISW) są kwalifikowalne od dnia doręczenia zlecenia o przyznania środków finansowych. W opisanym powyżej przypadku dopuszcza się możliwość wypłaty stypendium za jeden miesiąc praktyki kursowej oraz trzy miesiące praktyki pilotażowej. Natomiast sugeruje się aby uczestnicy odbywali 5 miesięcy praktyk, za które można wypłacić stypendium (dwa miesiące praktyki kursowej plus trzy miesiące praktyki pilotażowej). - Czy liczba firm/przedsiębiorstw, w których będą odbywać się praktyki podana w ofercie może być traktowana jako liczba przewidywana i będą możliwe niewielkie odstępstwa od tej wartości w trakcie realizacji projektu?
Odp: Oczywiście dopuszczamy w trakcie realizacji projektu do pewnych odstępstw wynikających z uzasadnionych przyczyn. - Czy uczelnia może wnioskować o udział w projekcie dla dwóch kierunków studiów?
Odp: Zgodnie z „Ofertą - Zaproszeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do składania ofert w ramach projektu pozakonkursowego o charakterze koncepcyjnym pt. „Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (numer wniosku o dofinansowanie POWR.03.01.00-00-P002/15)” uczelnia ma możliwość wnioskowania o realizację projektu na kilku kierunkach studiów. - Czy w projekcie kwalifikowalne jest odbycie praktyki za granicą?
Odp: Odbywanie praktyki za granicą jest niekwalifikowalne w projekcie.