W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Q&A z ministrem nauki z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta

20.11.2024

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się sesja pytań i odpowiedzi z Dariuszem Wieczorkiem, ministrem nauki z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta. Wśród kwestii, które podnieśli studenci znalazły się m.in. praktyki wykorzystania narzędzi AI, plany dotyczące zmian w systemie wizowym dla studentów, sytuacja mieszkaniowa studentów, wynagrodzenia przyszłych naukowców i współpraca nauki z biznesem.

Zdjęcie zbiorowe, na sali stoi duża grupa młodych ludzi, za nimi wbudowany w ścianę wielki niebieski ekran.

Działania prostudenckie priorytetem MNiSW

Minister nauki rozpoczął spotkanie od złożenia życzeń studentom. Podkreślił przy tym, że kwestie studenckie są niezwykle ważnym punktem w strategii resortu.

- Międzynarodowy Dzień Studenta nie oznacza, że myślimy o Was tylko przez jeden dzień w roku. Możecie być pewni, że całemu naszemu zespołowi zależy na tym, by zapewnić Wam jak najlepsze warunki i byście byli dumni z tego, że studiujecie w Polsce – rozpoczął wydarzenie Dariusz Wieczorek.

Minister nauki wskazał działania, które podjęto w ministerstwie z myślą o środowisku studenckim. Wśród nich znalazły się m.in. wzrost środków na remonty i budowę akademików, zmiany w świadectwach studiów podyplomowych, wsparcie programów w zakresie zdrowia psychicznego studentów, podniesienie jakości kształcenia i wzrost progu stypendium socjalnego.

- W projekcie ustawy uelastyczniamy przepisy dotyczące stypendium rektora. Chcemy, by rektorzy mieli większą swobodę w dysponowaniu środkami i aby więcej świadczeń trafiało do studentów. Jestem w trakcie rozmów z ministrem finansów, jak możemy dostosować progi, bo każdy zapis na korzyść studentów kosztuje państwo setki tysięcy złotych.

Wśród aktualnych prac resortu Dariusz Wieczorek wymienił także projekt Ministerstwa Rozwoju i Technologii, zgodnie z którym 10% Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego przeznaczone zostanie m.in. na budowę, przebudowę i remonty domów studenckich. Projekt jest w trakcie procedowania.

Wyzwania studentów wobec zmieniającej się rzeczywistości

Uczestnicy spotkania zwracali dużą uwagę na wyzwania związane z dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością. Pytania dotyczyły m.in. rozwoju sztucznej inteligencji, kwestii związanych z migracjami studentów i umiędzynarodowieniem nauki oraz prestiżu dyplomu polskiej uczelni.

- Jesteśmy za tym, by rozwijać technologie AI, ale trzeba przy tym zachować ostrożność. Jeśli korzystanie z tych narzędzi ma wspierać rozwój nauki, to jest to ogromny potencjał. Musimy jednak zwracać uwagę na kwestie antyplagiatowe. Zasady implementacji sztucznej inteligencji powinny być ustalone na szczeblu europejskim. Wiem, że takie działania są już prowadzone – powiedział minister nauki.

Plany współpracy międzyuczelnianej w zakresie wykorzystania infrastruktury badawczej

Studenci podnieśli również tematy związane z rozwojem badań naukowych, wyzwaniami rynku pracy i możliwością zdobycia praktycznej wiedzy podczas kształcenia w uczelniach.

- Mamy naukowców, infrastrukturę i sprzęt badawczy na najwyższym poziomie, ale nie potrafimy się porozumieć. Chcę stworzyć bazę sprzętu badawczego w Polsce, tak by jednostki naukowe miały wiedzę nt. dostępności urządzeń i by mogły ich nawzajem używać. Zależy mi na tym, by infrastruktura była wykorzystywana efektywnie, a współpraca między uczelniami była jak najlepsza – zapowiedział minister.

Zaangażowanie środowisk studenckich i dialog z MNiSW

Na zakończenie spotkania Dariusz Wieczorek zachęcił uczestników do zaangażowania w struktury samorządów studenckich. Podkreślił przy tym znaczenie głosu społeczności w podejmowaniu decyzji w zakresie nauki i kształcenia wyższego.

- Nie bójcie się mówić nam o swoich problemach. To dla nas ważne, by wiedzieć z czym się zmagacie. Raz jeszcze życzę Wam wszystkiego dobrego. Powodzenia i bardzo dziękuję, za tak duże zainteresowanie – podsumował spotkanie minister nauki.

Pod koniec lutego Minister nauki Dariusz Wieczorek zorganizował spotkanie w Sejmie z przewodniczącymi samorządów studenckich wszystkich polskich uczelni. Następnie odwiedził 16 ośrodków akademickich i w każdym z nich odbyły się otwarte spotkania ze studentami. Pomysły i sugestie zebrane podczas spotkań posłużyły do formułowania zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która jest na etapie projektu.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}