W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ratownictwo medyczne – nowy kierunek studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej

08.02.2023

Wiceminister Włodzimierz Bernacki wziął udział w posiedzeniu Senatu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej połączonym z naradą podsumowującą działania uczelni w 2022 r. Podczas spotkana Sekretarz Stanu wręczył decyzję Ministra Edukacji i Nauki o uzyskaniu przez SGSP uprawnień do prowadzenia nowego kierunku – ratownictwo medyczne.

Wiceminister Bernacki stoi w dużej grupie ludzi, z lewej mężczyźni w garniturach i galowych mundurach, z prawej strażacy w żółtych ochronnych ubraniach, za nimi wóz bojowy z otwartymi lukami z wyposażeniem.

Wiceminister Włodzimierz Bernacki zwrócił uwagę, że utworzenie nowego kierunku pozwoli kształcić przyszłych ratowników zarówno dla ludności cywilnej, jak i potrzeb straży pożarnej. Sekretarz Stanu pogratulował uczelni wysokich wyników w zakończonej ewaluacji. 

– Uczelnia otrzymała kategorię A+ w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, a na kierunku inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka kategorię naukową A. To pokazuje, że Szkoła Główna Służby Pożarniczej to poważna instytucja w wymiarze naukowym – mówił wiceminister.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Włodzimierz Bernacki, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA dr n. med. Artur Zaczyński oraz Rektor-Komendant SGSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni.

Kierunek ratownictwo medyczne w SGSP

Szkoła Główna Służby Pożarniczej rozpocznie kształcenie na kierunku ratownictwo medyczne z początkiem nowego roku akademickiego, czyli od 1 października 2023 r. Szacuje się, że studia rozpocznie 60 studentów (30 studentów studiów stacjonarnych i 30 studentów studiów niestacjonarnych). 

W kwestii kryteriów przyjęcia najważniejsze będą wyniki matury z matematyki, biologii, fizyki i chemii. Pod uwagę będzie brana także znajomość języka obcego, którego rozwój w zakresie specjalistycznym będzie możliwy w toku studiów. Ważny element to również zdolności psychofizyczne kandydata. Szczegółowe warunki przyjęcia na studia zostaną określone przez Senat Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. 

Program studiów na kierunku ratownictwo medyczne w SGSP został stworzony na podstawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu ratownika medycznego, określonego rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki.

Ważnym elementem programu studiów jest grupa tzw. przedmiotów do dyspozycji uczelni. Przedmioty te pozwolą na przygotowanie ratownika medycznego z uwzględnieniem potrzeb służby w PSP. Celem jest wykształcenie ratowników medycznych, którzy w toku kariery zawodowej będą mogli służyć w PSP oraz będą znali zasady funkcjonowania tej formacji. 

W trakcie trwania studiów przewidziane są praktyki zawodowe. Będą one realizowane we współpracy SGSP z Państwowym Instytutem Medycznym MSWiA. Jednostka wesprze uczelnię zarówno w zakresie realizowania praktyk, jak i wykwalifikowanej kadry. 

Nowe inwestycje 

Otwarcie nowego kierunku wiąże się także z dodatkowymi inwestycjami. Planowane są m.in.: budowa nowego budynku na terenie uczelni m.in. ze specjalistycznymi salami oraz wyposażenie pracowni, które umożliwią realizację programu studiów (np. pracownia anatomii czy podstawowych zabiegów medycznych). 

W dłuższej perspektywie czasowej możliwe jest również stworzenie na uczelni centrum symulacji medycznej jako ważnego elementu zaplecza poligonowego, które uczelnia posiada (szacunkowy koszt inwestycji na 2022 r. to 28 mln zł).

Zakłada się, że realizacja programu studiów na kierunku ratownictwo medyczne będzie wymagała zwiększenia liczby etatów na uczelni o około 15-25 etatów rocznie na przestrzeni 3 kolejnych lat (w zależności od liczby studentów). W następnych latach wraz z sukcesywną budową zaplecza infrastrukturalnego oraz corocznym wzrostem liczby etatów możliwe jest stopniowe zwiększanie liczby studentów.

Otwarcie kierunku ratownictwo medyczne wpisuje się w koncepcję rozwoju Państwowej Straży Pożarnej. W 2023 r. planowany jest zakup ok. 100 ambulansów stanowiących wyposażenie jednostek PSP. Jeden lub dwa ambulansy mają trafić do SGSP, czyli przyszłej Akademii Pożarniczej. 

Szkoła Główna Służby Pożarniczej

Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP) w Warszawie jest publiczną uczelnią służb państwowych, nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Jest jednocześnie jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej (PSP). Do zadań uczelni w tym zakresie należy m.in.: udział w akcjach ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń. SGSP jest uczelnią o uznanej renomie w obszarze badań i kształcenia najlepszych specjalistów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa powszechnego i ochrony ludności, w tym oficerów pożarnictwa.

SGSP kształci studentów na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności. Prowadzi studia wyższe pierwszego i drugiego stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej, strażaków w służbie stałej, funkcjonariuszy innych służb i straży oraz osób cywilnych na kierunku inżynieria bezpieczeństwa, a także na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

Obecnie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych, nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Ustawa ta zakłada zmianę Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Akademię Pożarniczą. Pod koniec stycznia projekt rozpatrzyła komisja prawnicza. Nowa nazwa nie tylko zwiększy prestiż uczelni, ale podkreśli także profil jej działalności związanej z szeroko pojętym pożarnictwem. 

Działalność naukowa SGSP

Obecnie SGSP posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. 

Co roku funkcjonariusze i pracownicy SGSP publikują kilkanaście monografii naukowych i kilkadziesiąt artykułów naukowych w wysoko punktowanych czasopismach. W roku 2022 w SGSP zorganizowała w sumie 31 konferencji, seminariów, sympozjów i kongresów, o zasięgu zarówno ogólnopolskim, jak i międzynarodowym.

SGSP decyzją Urzędu Lotnictwa Cywilnego uzyskała uprawniania do przeprowadzania szkolenia praktycznego i oceny umiejętności praktycznych z zakresu eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych.

Wideo

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}