Realizacja Sieci Akademickich w ramach CEEPUS III – rejestracja do 15 stycznia 2024 r.
15.12.2023
Zachęcamy uczelnie do udziału w Środkowoeuropejskim Programie Wymiany Uniwersyteckiej CEEPUS III w roku akademickim 2024/2025.
Warunki udziału – koordynatorzy i jednostki prolongujące istniejącą sieć
Uczelnie aplikujące o pełnienie funkcji koordynatora lub o prolongowanie istniejącej już sieci powinny spełnić warunki opublikowane przez Centralne Biuro CEEPUS w Wiedniu:
- zarejestrować się (lub prolongować istniejącą sieć na podstawie przyznanych haseł dostępowych) w Elektronicznym Systemie Rejestracji Sieci (Network Application) na stronie internetowej;
- uzupełnić w systemie komplet dokumentacji Letter of Intenet oraz Letter of Endorsement wymagany zgodnie ze schematami postępowania opisanymi w systemie CEEPUS na stronie internetowej.
Warunki udziału – partnerzy w programie
Jednostki występujące jako partnerzy w programie rejestrują się w systemie, wypełniają dane w formularzu elektronicznym sieci i przesyłają do swojego zagranicznego koordynatora dokumenty Letter of Intent oraz Letter of Endorsement. Tylko zarejestrowani partnerzy będą mogli być dołączeni do sieci przez koordynatora.
Obowiązują wyłącznie aktualne druki listów intencyjnych dostępne do pobrania na stronie internetowej. Generowane są one bezpośrednio z poziomu aplikacji sieci akademickiej.
Wytyczne dotyczące ocenianych projektów
Ocenie formalnej będą podlegać jedynie projekty sieci akademickich, które:
- zostaną zarejestrowane w systemie CEEPUS III do 15 stycznia 2024 r.;
- będą posiadać uzupełnioną dokumentację do 31 stycznia 2024 r. – wszystkie Letter of Intent i Letter of Endorsement zarówno macierzystej uczelni, jak i uczelni współpracujących, na zasadach określonych na stronie www.ceepus.info;
- będą obejmować sieć składającą się z co najmniej trzech uczelni różnych państw-sygnatariuszy Porozumienia CEEPUS, na zasadach określonych na stronie internetowej;
- będą posiadać wyraźnie sformułowany program, umieszczony w odpowiednich punktach aplikacji. Długookresowy Opis Programu (Long Program Description) stanowi integralną część aplikacji sieci.
Zasady oceny projektów
Złożone aplikacje na poziomie krajowym będzie oceniać Komisja Narodowa powołana przez NAWA oraz Komisja Międzynarodowa Programu CEEPUS na poziomie Międzynarodowym. Przy ocenie aplikacji komisje będą brać pod uwagę tematykę (zagadnienie wiodące) sieci akademickiej – na podstawie długoterminowego opisu programu, proporcję wymiany pracowników naukowych i studentów, liczbę partnerów uczestniczących w programie, możliwość korzystania z zajęć w językach obcych i inne kryteria opisane w CEEPUS Scoring System.
Refundacje
Polskie Biuro CEEPUS działające w strukturze NAWA refunduje uczelni koszty:
- stypendiów zgodnie z aktualnym zarządzeniem dyrektora NAWA w sprawie określenia wysokości przyznawanych cudzoziemcom;
- przejazdu (najtańszym środkiem transportu) dla Polaków wyjeżdżających za granicę.
Dodatkowe informacje i zapytania
Dodatkowe informacje (druki, adresy, oryginalny tekst porozumienia, informacje administracyjne i poradnik – pdf przewodnik „Guideline to the Network Application Round 2024/25”) znajdują są na internetowej stronie programu www.ceepus.info.
Wszelkie zapytania kierować można na adres Polskiego Biura CEEPUS: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej Polskie Biuro CEEPUSUS, ul. Polna 40, 00-635 Warszawa, ceepus@nawa.gov.pl.
CEEPUS – Central European Exchange Program for University Studies
Podstawowym celem programu CEEPUS jest wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich. Projekt umożliwia intensyfikację kontaktów między szkołami wyższymi i zwiększenie mobilności akademickiej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Obecnie sygnatariuszami porozumienia CEEPUS są: Albania, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Rumunia, Polska, Słowacja, Słowenia, Serbia, Węgry, Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo – Uniwersytet w Prisztinie.
CEEPUS jest drugim co do wielkości wielostronnym programem współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego w Europie (po programie Erasmus+.
W ramach programu CEEPUS III co roku w różnych formach kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych uczestniczy ok. 300 polskich studentów i doktorantów oraz ok. 350 nauczycieli akademickich. Średnio w ciągu roku akademickiego przyjeżdża do Polski ok. 300 zagranicznych studentów i doktorantów oraz ok. 300 nauczycieli akademickich, co daje około 550-600 staży rocznie. W tym kontekście należy zaznaczyć, że program CEEPUS wspiera mobilność zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich w ramach wspólnoty państw o wspólnej historii. Sprzyja to nie tylko wymianie naukowej, ale również przełamywaniu wzajemnych stereotypów.