Rekrutacja na studia nigdy nie była tak prosta. Rusza nowy portal dla kandydatów, studentów i doktorantów
10.06.2019
Jakie studia powinienem wybrać? Co studiować, żeby dobrze zarabiać? Czy utrzymam się ze stypendium w szkole doktorskiej? O jakie granty mogę się starać? Pytania te, które mógłby zadać maturzysta, student i doktorant, łączy jedno. Żeby na nie odpowiedzieć, wystarczy wejść na STUDIA.GOV.PL – nowy portal Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To jedyne w swoim rodzaju kompendium wiedzy stworzone z myślą o młodych ludziach chcących studiować i robić doktorat.
– Decyzja o wyborze studiów nie jest łatwa. Czy zostać w domu rodzinnym, czy wyjechać do innego miasta? Podążać za pasją, czy może kierować się chłodną kalkulacją? To tylko kilka z bardzo wielu pytań. Żeby ułatwić młodemu człowiekowi stojącemu u progu dorosłości podjęcie właściwej decyzji, uruchomiliśmy portal studia.gov.pl – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Oddajemy w ręce maturzystów, studentów i doktorantów praktyczne, obszerne i rzetelnie przygotowane kompendium wiedzy na temat oferty polskich uczelni, jakości kształcenia na poszczególnych kierunkach, a nawet zarobków absolwentów polskich szkół wyższych – dodał.
Co po maturze? #LepszeStudia
Z portalu studia.gov.pl dowiemy się, ile zarabia informatyk po Uniwersytecie Jagiellońskim, a ile po lubelskim UMCS. Jak długo pracy szuka finansista z Katowic, a ile zajmuje to absolwentowi ze Szczecina. Taką wiedzą dysponuje ELA – porównywarka Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. To jeden z dwóch filarów, na którym opiera się portal studia.gov.pl.
- ELA, czyli Ekonomiczne Losy Absolwentów Szkół Wyższych
ELA jest jedynym na świecie systemem, który generuje automatyczne raporty o każdym kierunku studiów każdej uczelni w kraju. Przez ostatnie lata ELA poddała analizie sytuację ponad 1,1 mln absolwentów, którzy ukończyli studia w latach 2014-2016. Ustaliła, ile zarabiają, jak długo szukają pracy lub też ilu jest wśród nich bezrobotnych.
System prezentuje twarde dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i oficjalnej bazy o szkolnictwie wyższym POL-on. Robi to w przystępny sposób. Na infografikach, w rankingach i raportach pokazuje m.in. wysokość pensji, która wpływa co miesiąc na konto młodego pracownika. To jednak nie wszystko. Odnosi również jego zarobki do sytuacji na rynku pracy w miejscu, w którym mieszka. Pokazuje więc naprawdę – jak mu się wiedzie i jaki poziom życia osiągnął.
Już niedługo porównywarka będzie miała do dyspozycji kolejną porcję informacji. Pod koniec czerwca ELA powie nam więcej o tym, jak wyglądają pensje absolwentów z roku 2017. To ważne nie tylko dla maturzystów, ale także dla kreatorów polityk publicznych, nauczycieli czy dziennikarzy. Otrzymają oni bowiem potężne źródło wiedzy do analiz.
- Oceniamy studia, kierunki, uczelnie – wyszukiwarka Wybierz studia
W murach uczelni nie tylko studenci poddawani są ocenie. Na portalu studia.gov.pl zamieściliśmy oceny 385 uczelni, 2997 wydziałów i 5243 kierunków studiów. Wyszukiwarka „Wybierz studia” – drugie podstawowe narzędzie portalu – opiera się na sprawdzonych informacjach pochodzących z czterech źródeł. To stale aktualizowane dane z bazy o szkolnictwie wyższym POL-on, oceny kierunków studiów Polskiej Komisji Akredytacyjnej, oceny działalności naukowej Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacje z samych uczelni.
Dzięki takiej różnorodności danych możemy m.in.:
- wyszukiwać kierunki studiów po przedmiotach zdawanych na maturze,
- porównywać oferty konkurencyjnych uczelni,
- sprawdzać, które kierunki otrzymały ocenę wyróżniającą, pozytywną, a które negatywną (wg Polskiej Komisji Akredytacyjnej),
- sprawdzić, ilu obcokrajowców studiuje na uczelni,
- lub też ilu profesorów, doktorów habilitowanych i doktorów na niej uczy.
To jednak nie koniec.
Konstytucja dla Nauki – lepsze studia i lepszy doktorat
Reforma szkolnictwa wyższego i nauki, jaka jest wdrażana w Polsce od roku akademickiego 2018/2019, to największa zmiana systemowa tego obszaru od trzydziestu lat. Objęła również studentów i doktorantów. Studia.gov.pl jest dla nich źródłem praktycznych informacji o tym, co zmieniło się po wejściu w życie Konstytucji dla Nauki. Studenci i doktoranci na portalu znajdą m.in. informacje o:
- szkołach doktorskich,
- swoich prawach i obowiązkach,
- instytucjach przedstawicielskich,
- pomocy materialnej,
- stypendiach, grantach, konkursach,
- pomocy, na jaką mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością.
Co nowa ustawa oferuje młodym ludziom? Gwarancję bezpłatnych studiów, podwyższenie jakości kształcenia i zwiększenie interdyscyplinarności, lepszy dostęp do kredytów studenckich, a także realną ochronę interesów studentów i doktorantów. Rewolucyjnej zmianie uległo również kształcenie doktorantów. Od 1 października 2019 roku rozprawę będą pisać w szkole doktorskiej, w której wszyscy uczestnicy (za wyjątkiem osób już posiadających stopień doktora) otrzymają wysokie stypendium. Chcesz wiedzieć, jakie? Wejdź na WWW.STUDIA.GOV.PL i sprawdź!