Robotyka, nowoczesna edukacja i Konstytucja dla Nauki. Jarosław Gowin na Europejskim Kongresie Gospodarczym
14.05.2019
– Przy szybkim rozwoju nowych technologii takich jak sztuczna inteligencja czy robotyka, nadal kluczowe są kompetencje ludzkie do rozwiązywania problemów. Choć są one nabywane w różny sposób, to istotną rolę odgrywa w tym procesie system edukacji. Bez dobrze przemyślanej i opartej na wartościach edukacji możemy przegrać bitwę o ludzkość – powiedział podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EKG) wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
W Kongresie wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz agencji podległych - Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz.
13 maja w katowickim Spodku oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozpoczął się XI Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress). To trwające trzy dni wydarzenie jest uznane za największą imprezę biznesową w Europie Centralnej. Europejski Kongres Gospodarczy to przedsięwzięcie, dzięki któremu spotyka się świat biznesu, nauki oraz polityki. Wydarzenie jest okazją do wymiany doświadczeń oraz możliwością dyskusji o najważniejszych kwestiach europejskiej gospodarki i wyzwaniach istotnych z punktu widzenia naszego kraju.
Podczas tegorocznych debat rozmawiano o przyszłości Unii Europejskiej, nowych technologiach, które mają wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny, a także o roli młodych ludzi budujących przyszłość Europy.
Wśród gości oraz prelegentów kongresu znajdują się m.in. przedstawiciele rządu, inwestorzy, naukowcy, specjaliści i eksperci środowiska samorządowego, a także wielu polityków, analityków czy dziennikarzy zagranicy.
Konstytucja dla Nauki na Europejskim Kongresie Gospodarczym
Pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego dwie sesje zainaugurował wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
– W efektywności wykorzystania technologii i innowacji tkwi pewna pułapka. Możemy zapomnieć, w jakim celu zostały stworzone. Mają nas wspierać, a nie zastępować, mamy dzięki nim żyć lepiej, a nie stać się ich niewolnikami – podkreślił Jarosław Gowin podczas wykładu otwierającego debatę pn. „Roboty wśród nas. Technologie i społeczeństwo”. Podczas panelu prelegenci odnieśli się do kwestii wpływu automatyzacji i robotyzacji na kształcenie i życie społeczne.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego zainaugurował także sesję dotyczącą reformy szkolnictwa wyższego. Wicepremier w swoim wystąpieniu zaznaczył, że reforma szkolnictwa wyższego opiera się na zaufaniu państwa do obywatela i nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony środowiska akademickiego. Jest to niezwykle istotne tym bardziej, że od wdrożenia reformy zależy przede wszystkim przyszłość naszej gospodarki. Plan ten jest już realizowany poprzez programy takie jak TOP100 Innowatorzy Gospodarki czy Doktoraty Wdrożeniowe.
W sesji udział wziął zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji i Rozwoju, Andrzej Kurkiewicz, który zaznaczył, że ministerstwu przy pisaniu nowej ustawy przyświecała zasada więcej autonomii mniej biurokracji.
Najmniejsze kino świata na stoisku MNiSW, NCBR i Sieci Badawczej Łukasiewicz
Europejski Kongres Gospodarczy to miejsce gdzie różne instytucje prezentują swoje dotychczasowe osiągniecia i pokazują plany. Na wspólnym stanowisku MNISW, SBŁ i NCBRu (dzięki realizacji projektu B+R w ramach POIR) swoje innowacyjne rozwiązania przedstawiali beneficjenci.
Jednym z prezentowanych projektów była aplikacja AudioMovie opracowana przez fundację „Siódmy Zmysł”, która przedstawia najmniejsze kino świata, czyli możliwość oglądania produkcji kinowych oraz telewizyjnych na ekranie smartfona. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku osób starszych lub osób z niepełnosprawnościami. Dzięki aplikacji użytkownik może m.in. skorzystać z funkcji audiodeskrypcji lub odtworzyć film w dowolnie wybranym przez siebie języku.
Kolejnym beneficjentem, który pochwalił się swoim projektem była firma Evertop Sp. z o.o., która realizuje system wspomagający niszczenie zmian nowotworowych w jamie brzusznej za pomocą technik małoinwazyjnych. Monitorowanie zanieczyszczenia powietrza poprzez budowanie sieci sensorów jakości powietrza to projekt, to z kolei projekt krakowskiej firmy Airly.
Następnym wydarzeniem podczas, którego będzie można porozmawiać z przedstawicielami MNiSW, NCBR i SBŁ oraz zobaczyć efekty wspólnej pracy będzie Kongres IMPACT 2019, który odbędzie się 21-22 maja w Krakowie.
Zdjęcie główne - fot. A. Jałowiczor, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach