W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczęcie naboru wniosków o stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców (konkurs SMN19) + FAQ

30.11.2023

Od 1 grudnia do 31 grudnia 2023 r. trwa nabór wniosków o stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Wnioski o stypendium należy składać poprzez system OSF.

Praktyczne informacje na temat procedury składania wniosku, w tym dane dotyczące osiągnięć i załączniki, które będą potrzebne przy wypełnianiu wniosku w OSF, jak również wytyczne oceny wniosków w bieżącym konkursie, są dostępne w informacji z dnia 15 listopada 2023 r.

Materiały

SMN19 Instrukcja wypełniania wniosku w systemie OSF
20231130​_SMN19​_Instrukcja​_wypełniania​_wniosku​_w​_systemie​_OSF.pdf 0.94MB

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ):

Uwaga! Sposób oceny osiągnięć określają wytyczne opracowane przez zespół doradczy Ministra  (wskazane w informacji z 15 listopada 2023 r.). Pracownicy ministerstwa nie udzielają wyjaśnień i interpretacji dotyczących ww. wytycznych, np. czy konkretne osiągnięcie zostanie uznane za znaczące i jaką otrzyma liczbę punktów. Wnioski będą oceniane merytorycznie na podstawie wytycznych przez ekspertów z zespołu doradczego Ministra – jednolicie w ramach poszczególnych dyscyplin naukowych lub artystycznych.

  1. Czy składając obecnie wniosek mogę załączyć oświadczenia współautorów o moim wkładzie procentowym z ubiegłego roku?
    Tak. W bieżącej edycji można załączyć uzyskane w poprzednich latach oświadczenia współautorów publikacji (potwierdzające wkład procentowy młodego naukowca) lub dokumenty potwierdzające inne osiągnięcia (np. staże, patenty, nagrody).
    Natomiast „oświadczenie młodego naukowca” z sekcji Załączniki (dotyczące m. in. ochrony danych osobowych oraz zgodności osiągnięć ze stanem faktycznym) musi być aktualne i złożone zgodnie z obowiązującym w tej edycji wzorem.
  2. Czy konieczne jest własnoręczne podpisanie wszystkich oświadczeń dołączanych do wniosku, czy mogę wstawić mój cyfrowy podpis?
    Każde z oświadczeń należy podpisać osobno. Wskazówki dotyczące złożenia prawidłowego podpisu znajdują się na dole wzoru oświadczenia.
    W przypadku wyboru podpisu własnoręcznego należy podpisać wydrukowane oświadczenie, a następnie zeskanować je do formatu PDF.
    W przypadku wyboru podpisu elektronicznego oświadczenie należy zapisać do formatu PDF, a następnie użyć:
  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego – przy pomocy aplikacji wydanej przez dostawcę tej usługi,
  • podpisu zaufanego,
  • podpisu osobistego – przy pomocy czytnika lub aplikacji eDO App.

Nie należy też wklejać graficznych wersji własnego podpisu do takiego dokumentu.
Wnioski, do których dołączono oświadczenia podpisane w sposób nieprawidłowy, będą odsyłane do uzupełnienia do wnioskodawcy.

  1. Otrzymałem stypendium na odbycie stażu zagranicznego, podczas którego kierowałem projektem badawczym. Czy mogę to osiągnięcie ująć we wszystkich trzech kategoriach, tj. projekty, staże i stypendia zagraniczne?
    W przypadku osiągnięć łączących się ze sobą w opisany sposób, należy je ująć maksymalnie w dwóch kategoriach osiągnięć. Zgodnie z wytycznymi oceny, punktowane będą maksymalnie dwa z nich, kierowanie projektem i stypendium albo kierowanie projektem i staż.
  2. Moja tematyka badawcza stoi na pograniczu dwóch dyscyplin A i B. Przygotowuję rozprawę doktorską w dyscyplinie A. Czy mogę wskazać we wniosku dyscyplinę B jako wiodącą?
    Wskazana dziedzina i dyscyplina wiodąca będzie miała wpływ na przydzielenie wniosku do danej dyscypliny naukowej, w której będzie tworzona lista rankingowa. W przypadku gdy osiągnięcia podane we wniosku nie będą związane z dyscypliną wskazaną jako wiodąca, wniosek może zostać przydzielony do innej dyscypliny naukowej, w której będzie tworzona lista rankingowa. W przypadku osób, które złożyły oświadczenie, o którym mowa w art. 265 ust. 5 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zasadne jest, aby dziedzina i dyscyplina wskazana we wniosku jako wiodąca była zgodna z dyscypliną wykazaną przez młodego naukowca w tym oświadczeniu.
  3. Czy wniosek może zostać wypełniony w części opisowej w języku angielskim?
    Wniosek należy wypełnić w języku polskim, dopuszczalne jest jedynie dołączenie oświadczeń lub innych dokumentów (np. potwierdzających staż lub stypendium) – tylko w języku angielskim.
  4. Czy wniosek może być złożony przez osobę posiadającą stopień doktora i zatrudnioną w uczelni, której 7 lat od uzyskania stopnia doktora upływa 8 grudnia 2023 r.?
    Przepisy wskazują, że stypendium może otrzymać młody naukowiec, a więc – w przypadku osób posiadających stopień doktora – osoba prowadząca działalność naukową, która posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i jest zatrudniona w podmiocie szkolnictwa wyższego.
    Dodatkowo – zgodnie z przepisami obowiązującymi od tego roku – stypendium będzie mogła otrzymać osoba, w przypadku której 7 lat od dnia uzyskania stopnia doktora upłynęło w okresie rozpatrywania wniosków (tj. od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.). Jeżeli więc danemu młodemu naukowcowi ww. 7 lat upływa przed 1 stycznia 2024 r., nie będzie on uprawniony do otrzymania stypendium.
    Osoba, której 7 lat od uzyskania stopnia doktora upływa 8 grudnia 2023 r., do końca okresu składania wniosków, tj. do 31 grudnia 2023 r., utraci status młodego naukowca. Nawet jeżeli wniosek o przyznanie stypendium dla tej osoby zostanie złożony, postępowanie w sprawie przyznania stypendium dla młodych naukowców zostanie umorzone jako bezprzedmiotowe.
  5. Czy będąc osobą posiadającą stopień doktora, ale tymczasowo pracująca przy projekcie badawczym na podstawie umowy zlecenia, mogę złożyć wniosek?
    Wniosek o stypendium dla młodych naukowców może być złożony wyłącznie dla osoby posiadającej status młodego naukowca. Osoba posiadająca stopień doktora, która nie jest zatrudniona w jednostce systemu szkolnictwa wyższego na podstawie umowy o pracę (tj. gdy nie istnieje stosunek pracy), nie posiada statusu młodego naukowca, a więc nie może występować o stypendium.
    W przypadku złożenia wniosku dla tej osoby, postępowanie w sprawie przyznania stypendium dla młodych naukowców zostanie umorzone jako bezprzedmiotowe.
  6. Nie kształcę się w szkole doktorskiej, ale przygotowuję rozprawę doktorską w trybie eksternistycznym. Czy mogę złożyć wniosek o stypendium?
    Osoba przygotowująca rozprawę doktorską w trybie eksternistycznym i nieposiadająca stopnia doktora, w przypadku której od dnia wyznaczenia promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego nie upłynęło więcej niż 4 lata, również jest młodym naukowcem i może ubiegać się o stypendium.
  7. Rocznie wykonuję po kilkanaście recenzji dla czasopism z JCR. Czy mogę je załączyć do wniosku?
    We wniosku można wykazać artykuły naukowe (w tym recenzyjne), które zostały opublikowane w czasopismach naukowych z wykazu ministerialnego. Nie należy mylić recenzji prac innych autorów z artykułami recenzyjnymi. Artykuł recenzyjny to rodzaj artykułu naukowego zawierający przeważnie krytyczną analizę i ocenę publikacji naukowej.
    Ponadto we wniosku można załączyć maksymalnie 5 publikacji (łącznie w kategorii dotyczącej monografii i artykułów w czasopismach).
  8. Chciałbym załączyć jako osiągnięcie naukowe rozdział w monografii zbiorowej posiadającej 10 współautorów. Czy mój procentowy udział w tej monografii powinien wynosić 10%?
    We wniosku jest miejsce na wskazanie, czy wkład autorski dotyczy całej monografii czy rozdziału w monografii. Wybór należy do młodego naukowca. Jeżeli jest on jedynym autorem rozdziału w monografii zbiorowej, może wskazać wkład autorski jako 100% i oznaczyć, że dotyczy on „rozdziału w monografii” lub wskazać wkład autorski jako np. 10% i oznaczyć, że dotyczy on „całej monografii”.
  9. Będę kierownikiem projektu badawczego, ale dopiero od 1 stycznia 2024 r. Sam grant otrzymałem we wrześniu 2023 r. Czy mogę podać to osiągnięcie we wniosku?
    Znaczącym osiągnięciem młodego naukowca jest kierowanie projektem naukowym (ocenie polega więc proces kierowania, a nie samo otrzymanie funkcji kierownika projektu). Ponieważ przy ocenie uwzględnia się jedynie osiągnięcia uzyskane do 30 listopada 2023 r. nie należy wskazywać we wniosku projektów, które rozpoczęły się po tej dacie. Niezasadne jest także wskazywanie projektów, które rozpoczęły się krótko przed tą datą (z uwagi na brak potencjalnych efektów kierowania projektem w postaci publikacji, referatów, wdrożeń).
  10. Przebywałem na stażu naukowym w Hiszpanii. Czy wystarczające jest potwierdzenie tego stażu w języku hiszpańskim, czy mam dołączyć tłumaczenie przysięgłe?
    Co do zasady, dokumentacja osiągnięć powinna być w języku polskim. Dopuszczalne są jednak zaświadczenia w języku angielskim. W przypadku osiągnięć uzyskanych za granicą (staże, stypendia, etc.), jeżeli są one udokumentowane w innych językach obcych, potwierdzenia tych osiągnięć może dokonać ostatecznie polska jednostka macierzysta (uczelnia, instytut), w której młody naukowiec odbywa kształcenie lub pracuje.
  11. Z umowy dotyczącej projektu wynika, że pełnię funkcję koordynatora projektu. Czy mogę wpisać we wniosku ten rodzaj osiągnięcia?
    We wniosku można wskazać wyłącznie projekty, w których pełniło się funkcję kierownika.
  12. W listopadzie 2023 r. uzyskałem stypendium naukowe zagraniczne, jednak wyjazd planuję w styczniu 2024 r. Czy mogę wskazać to stypendium we wniosku?
    Można wskazać ww. stypendium we wniosku. W przypadku stypendiów zagranicznych liczy się data otrzymania stypendium (do 30 listopada 2023 r.). Inaczej niż w kategorii „Odbycie zagranicznego stażu”, gdzie okres wymaganych 3 miesięcy odbywania stażu musi zawierać się w okresie do 30 listopada 2023 r.
  13. Jestem zwycięzcą ogólnopolskiego prestiżowego konkursu. Wśród jego laureatów są również obcokrajowcy. Czy można uznać ten konkurs za międzynarodowy?
    We wniosku można wskazać jedynie nagrody uzyskane w konkursach, które mają zasięg międzynarodowy. Jeżeli więc konkurs jest skierowany wyłącznie do doktorantów lub naukowców, którzy kształcą się lub pracują w podmiotach krajowych, nie można uznać jego międzynarodowego charakteru. Nie należy więc podawać nagród uzyskanych w konkursach ogólnopolskich, lokalnych lub uczelnianych. Zasięg konkursu i wskazanie grupy osób, do której ten konkurs jest skierowany, musi wynikać wprost z regulaminu konkursu, który jest dołączany do wniosku.
  14. Wygrałem konkurs na grant odbywający się za granicą. Czy mogę wpisać to jako nagrodę w konkursie międzynarodowym?
    Konkursem o zasięgu międzynarodowym jest konkurs, w którym występowała rywalizacja pomiędzy uczestnikami z uczelni lub instytutów z różnych państw. Jeżeli więc opisany konkurs na grant był skierowany wyłącznie do naukowców/doktorantów z polskich jednostek (np. z uczelni/instytutów), nie może być traktowany jako konkurs o zasięgu międzynarodowym.
  15. Czy ocena punktowa artykułów będzie odnosić się do najnowszej listy ministra?
    Co do zasady, w konkursie obowiązuje aktualna punktacja czasopism na dzień 1 grudnia 2023 r. (nawet jeżeli artykuł został opublikowany wcześniej). W przypadku artykułów opublikowanych przed 2019 r., przy wpisywaniu tytułu czasopisma we wniosku, system OSF w pierwszej kolejności umożliwi wyszukanie czasopisma w obecnym wykazie i przypisze tej publikacji aktualną wartość punktową. Dopiero jeżeli czasopisma nie będzie można wyszukać w aktualnym wykazie, system przypisze tej publikacji punkty z wykazu MNiSW z roku 2017.
  16. Współautorem artykułu w czasopiśmie jest osoba z zagranicy. Czy mogę samodzielnie przeredagować oświadczenie na jęz. angielski? Na stronie ministerstwa nie znalazłem druku w jęz. angielskim.
    W opisanym przypadku można przedstawić oświadczenie w wersji przetłumaczonej z jęz. polskiego na angielski. Nie jest wymagane profesjonalne tłumaczenie (przysięgłe), można przy tym korzystać z automatycznych systemów tłumaczeniowych, w tym dostępnych w przeglądarkach. Ważne też, aby osobie nieposługującej się jęz. polskim wyjaśnić dokładnie cel dołączenia oświadczenia (wymogi formalne) oraz jego konsekwencje.
  17. Jestem wiodącym współautorem artykułu. Czy muszę koniecznie przedstawiać dwa oświadczenia?
    W każdym przypadku współautorstwa publikacji należy dołączyć dwa oświadczenia: 
  • oświadczenie własne o procentowym wkładzie wraz z opisem
  • drugie oświadczenia potwierdzające powyższy wkład podpisane przez:
    • współautora wiodącego lub autora korespondencyjnego lub kierownika projektu badawczego, którego dotyczyła publikacja lub
    • innego współautora - jeżeli aplikant pełnił jednocześnie wszystkie ww. role.

Oba ww. oświadczenia nie mogą być więc podpisane przez tę samą osobę. Jeżeli osoba składająca wniosek jest współautorem wiodącym, to drugie oświadczenie musi podpisać autor korespondencyjny albo kierownik projektu badawczego. Natomiast jeżeli osoba wnioskująca o stypendium jest jednocześnie współautorem wiodącym, autorem korespondencyjnym i kierownikiem projektu badawczego, którego dotyczyła publikacja – dopiero wówczas drugie oświadczenie może podpisać inny współautor.

  1. Jeżeli jestem współautorem wiodącym i korespondencyjnym artykułu, który nie powstał w oparciu o projekt badawczy, to czy mogę sam podpisać oświadczenie potwierdzające mój wkład w publikację?
    W takim przypadku oświadczenie potwierdzające wkład młodego naukowca w publikację podpisuje inny współautor (młody naukowiec nie może podpisać oświadczenia potwierdzającego swój wkład).
  2. Jestem doktorantem „starego trybu” i nie kształcę się w szkole doktorskiej. Co mam wpisać w polu "Nazwa podmiotu prowadzącego szkołę doktorską, w której kształci się młody naukowiec w dniu składania wniosku"?
    W ww. polu należy wpisać dane podmiotu prowadzącego studia doktoranckie, np. Studia doktoranckie na Wydziale… Uniwersytetu….
  3. Czy jako osiągnięcie mogę podać artykuł w czasopiśmie naukowym „przyjęty do druku”?
    We wniosku nie należy wykazywać tekstów, które do 30 listopada 2023 r. były w trakcie procesu wydawniczego (np. ze statusem: received, revised, accepted). Odnosi się to również analogicznie do monografii naukowych. Faktyczną datę wydania publikacji książkowej (miesiąc, rok) należy zweryfikować w dostępnych bazach bibliotecznych.
  4. Mój artykuł posiada DOI i został już opublikowany. W stopce widnieje „Available online 30 September 2023, Version of Record 6 October 2023”. Jest to jednak grudniowe wydanie czasopisma (Issue 12/2023)
    We wniosku można wskazać jedynie artykuły, które ukazały się online lub w wersji papierowej do 30 listopada 2023 r. W przypadku czasopism wydawanych w formie elektronicznej, liczy się faktyczna data, kiedy tekst został opublikowany i dostępny online (w wersji ostatecznej), a nie miesiąc numeru wydania czasopisma (volume, issue, etc.)
  5. Po uzyskaniu stopnia doktora urodziłam dwójkę dzieci. Jakie dokumenty mam dołączyć do wniosku, aby okres urlopu macierzyńskiego nie wliczał się do okresu 7 lat, w którym przysługuje prawo do stypendium? Może to być wydruk z systemu ZUS?
    Dokumentem jaki należy dołączyć do wniosku w sekcji załączniki jest w takim przypadku zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające okres przebywania na urlopie macierzyńskim lub dokument wystawiony przez pracownika ZUS i przez niego podpisany. Nie należy dołączać wygenerowanych samodzielnie wydruków z systemu ZUS lub IKP.
  6. Czy mogę podpisać oświadczenie w formie dokumentu PDF rysikiem na tablecie?
    Nie, ze względu na wątpliwości co do kwalifikacji podpisów dokonanych w ten sposób jako podpisów własnoręcznych na dokumencie. Oświadczenia należy podpisywać tylko w sposób wskazany na dole wzoru oświadczenia (pkt 2 w niniejszym FAQ).
  7. Czy doktorant zatrudniony w uczeni na stanowisku nauczyciela akademickiego powinien złożyć wniosek jako doktorant, czy może złożyć wniosek jako nauczyciel akademicki?
    Doktorant zatrudniony w uczelni na stanowisku nauczyciela akademickiego może złożyć wniosek jako doktorant lub jako nauczyciel akademicki, sam dokonuje wyboru w tym zakresie.
  8. Jestem obecnie doktorantem. Czy mam szansę otrzymać stypendium, jeżeli utracę ten status w pierwszym półroczu 2024 r. ?
    Co do zasady, stypendium może otrzymać tylko osoba posiadająca status młodego naukowca. W dacie przyznania przez Ministra stypendium trzeba mieć więc status doktoranta albo nauczyciela akademickiego albo osoby posiadającej stopień doktora zatrudnionej w podmiocie nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce (uczelnia, instytut badawczy, etc.). Decyzje w sprawie stypendium w tym konkursie są podejmowane do 30 czerwca 2024 r. Jeżeli przed dniem przyznania stypendium osoba ubiegająca się o stypendium jako doktorant utraci status młodego naukowca (np. ukończy szkołę doktorską i nie podejmie pracy jako nauczyciel akademicki lub w uczelni/instytucie – jako osoba posiadająca stopień doktora), postępowanie w sprawie przyznania stypendium  zostanie umorzone.
  9. Czy we wniosku mogę wskazywać publikacje z okresu kiedy byłem studentem?
    Tak, we wniosku można podać swoje największe osiągnięcia z całego okresu aktywności naukowej, uzyskane do 30 listopada 2023 r.
  10. Chciałabym zapytać o długość stażu. W regulaminie jest napisane, że staż musi trwać co najmniej 3 miesiące. Mój staż trwał od 17 lipca do 13 października. Kalendarzowo wychodzi to 89 dni. Czy taka długość się kwalifikuje?
    Ocenie podlega wyłącznie staż zagraniczny trwający co najmniej 3 miesiące. Okres trwania stażu liczony jest w miesiącach. Opisany staż nie spełnia zatem warunków formalnych wskazanych w rozporządzeniu.
{"register":{"columns":[]}}