Rozpoczęła się produkcja polskich testów na koronawirusa
10.04.2020
Ruszyła produkcja polskich testów na koronawirusa. Prototyp opracowali badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Tygodniowo będzie można wytworzyć 100 tys. sztuk - w oparciu o odczynniki produkcji własnej i polskich firm. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało na ten cel 15 mln zł.
– Wielkie gratulacje dla naukowców z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Cieszę się, że Ministerstwo mogło wesprzeć ich działania finansowo i organizacyjnie. W tak trudnym czasie musimy robić wszystko sprawnie i szybko. Dzięki produkcji polskich, równie dobrych jak zagraniczne, ale tańszych testów powinno ich być znacznie więcej. Co pozwoli na przebadanie większej ilości osób, a to ma ogromne znaczenie dla zdolności opanowania epidemii – powiedział prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w MNISW.
Testy do diagnostyki obecności wirusa SARS-CoV-2, produkowane przez Instytut Chemii Bioorganicznej przy współpracy z firmą Medicofarma, zostały już zarejestrowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów medycznych i Produktów Biobójczych.
Wirusowa grupa wsparcia
Instytut kierowany przez prof. dr hab. Marka Figlerowicza prowadzi od lat badania nad wieloma wirusami, między innymi HIV, HCV i grypy. Zespół do walki z koronawirusem tworzy ponad 40 badaczy-wolontariuszy. Koordynatorem zespołu nazwanego roboczo „Wirusową grupą wsparcia” jest dr Luiza Handschuh, szefowa Pracowni Genomiki (współtworzy m.in. genomiczną mapę Polski, czyli portret genetyczny Polaków).
Wsparcie Instytutu ostatnią decyzją wicepremiera Jarosława Gowina
– Ostatnią moją decyzją jako Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazałem Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN środki na produkcję pierwszych testów na koronawirusa. Niech ten wspaniały sukces naszych naukowców będzie dla nas wszystkich źródłem nadziei – powiedział Jarosław Gowin.
Informacji na temat walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa należy szukać w oficjalnych źródłach. Zachęcamy do śledzenia strony www.gov.pl/koronawirus.