W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój współpracy naukowej między Polską a Litwą

25.03.2025

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się spotkanie Andrzeja Szeptyckiego z ambasadorem Republiki Litewskiej Valdemarasem Sarapinasem. Głównym tematem rozmów była aktualna współpraca naukowa między obydwoma krajami oraz perspektywy jej dalszego rozwoju.

Długoletnia współpraca akademicka

Polska i Litwa od lat aktywnie współpracują w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego. Obie strony zauważają stałe zainteresowanie wymianą akademicką, m.in. w ramach programu Erasmus+. Ponadto rośnie liczba studentów kształcących się w litewskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie – obecnie studiuje tam ponad 300 osób na kierunkach takich jak ekonomia, europeistyka czy informatyka.  

– Współpraca przebiega na bardzo wysokim poziomie, zarówno na szczeblu rządowym, jak i między uczelniami, instytucjami oraz środowiskiem akademickim. Naszym celem jest utrzymanie tych dobrych relacji i wspieranie inicjatyw pogłębiających współpracę – mówi wiceminister Andrzej Szeptycki.  

Nowe możliwości i wspólne projekty

Podczas spotkania omówiono również potencjał współpracy z udziałem agencji i instytucji naukowych. Strona litewska wyraziła zainteresowanie programami oferowanymi przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej oraz wspólnymi projektami badawczymi z polskimi partnerami. Obie strony zgodziły się, że warto kontynuować i rozwijać współpracę, także na forum europejskim, aby skutecznie realizować wspólne cele naukowe.

Wiceminister Szeptycki stoi obok mężczyzny w garniturze, podaje mu rękę, za nimi pod białą ścianą flagi Polski, Litwy i UE, z lewej zasłonięte firanką okno.