W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza European Rover Challenge 2019

04.02.2019

To już pewne – kolejna edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich ERC odbędzie się 13-15 września na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Polska rozpocznie także międzynarodową współpracę z europejskim konsorcjum robotycznym Strategiczny Klaster Badawczy PERASPERA.

Zdjęcie przedstawia konkursowy łazik marsjański.

Początek lutego obfituje w wiadomości z polskiego sektora kosmicznego. - Polska stawia w świecie robotyki coraz mocniejsze kroki, zarówno w tej przemysłowej oraz mobilnej, jak i kosmicznej. Mamy także coraz większe zapotrzebowanie na kadry w przemyśle kosmicznym, związane z obserwowanym przez nas od kilku lat rosnącym potencjałem polskich firm i instytucji oraz ich uczestnictwem w coraz większej ilości misji i projektów kosmicznych – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.  

Właśnie rozpoczęła się rejestracja drużyn do piątej już edycji European Rover Challenge. Ta prestiżowa, międzynarodowa impreza z roku na rok przyciąga coraz więcej pasjonatów kosmosu i robotyki. - Zawody w 2018 roku cieszyły  się ogromnym zainteresowaniem. Do udziału w nich zgłosiło się aż 65 drużyn z 20 krajów z całego świata. To prawdziwy rekord, który działa na nas – organizatorów,  bardzo motywująco – mówił Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. W planach organizatorów jest także konferencja oraz warsztaty mentoringowo-biznesowe, będące platformą wymiany informacji, wiedzy i możliwości rozwoju w obszarze nauki, biznesu, nowych technologii i kosmosu.

Podczas wydarzenia prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Brona ogłosił międzynarodową współpracę Polski z europejskim konsorcjum robotycznym Strategiczny Klaster Badawczy PERASPERA, koncertującym się na planowaniu, rozwoju i harmonizacji  technologii robotyki kosmicznej. Zadaniem klastra PERASPERA jest opracowanie mapy drogowej rozwoju technologii robotycznych w Europie oraz wspieranie Komisji Europejskiej w organizacji przetargów na rozwiązania z obszaru robotyki w ramach programu Horyzont 2020 i jego kolejnej edycji, Horyzont Europa. - Robotyka kosmiczna jest niewątpliwie jednym z obszarów najsilniejszego wzrostu polskiego sektora kosmicznego. Dlatego tak ważne było dla nas przystąpienie do europejskiego klastra PERASPERA. Nasze członkostwo pozwala na lepsze wpływanie na europejską politykę rozwoju technologii robotycznych oraz pełne uwzględnienie doświadczenia i ambicji naszego krajowego sektora kosmicznego – podkreślił Grzegorz Brona.

Na gospodarza European Rover Challenge w 2019 roku została wybrana Politechnika Świętokrzyska, której uczelniana drużyna już kilkukrotnie odnosiła sukcesy podczas zawodów. Dający wiele możliwości teren kampusu Politechniki, doskonała lokalizacja w centrum miasta, a przede wszystkim zaangażowanie tej uczelni technicznej w rozwój polskiego obszaru kosmiczno-robotycznego, to tylko niektóre z aspektów wpływających na decyzję o lokalizacji tegorocznej edycji ERC.-  European Rover Challenge to nie tylko zawody młodych pasjonatów techniki. To przede wszystkim testowanie rozwiązań tzw. high technology– mówił prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki.

Współorganizatorami European Rover Challenge 2019 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Mars Society Polska, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Politechnika Świętokrzyska.

Materiały

Inauguracja czwartej edycji European Rover Challenge 2018
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 17:50 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 17:50 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}