W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzecznicy Nauki w terenie – spotkania naukowców z dziennikarzami

27.11.2018

140 uczestników, 10 spotkań, jeden cel – współpraca dziennikarzy i naukowców – tak można opisać piątą edycję projektu „Rzecznicy Nauki w terenie – szybkie randki naukowo-dziennikarskie”, która rozpoczęła się tej jesieni. Spotkania przedstawicieli obu środowisk odbywają się w ośrodkach akademickich w całej Polsce, udział w nich jest bezpłatny. Chociaż tzw. szybka randka trwa tylko kilka minut, to efekty są imponujące – dzięki wymianie informacji powstają liczne artykuły, wywiady i programy radiowe z udziałem naukowców. Inicjatywa ta wpisuje się w realizowaną przez ministerstwo misję społecznej odpowiedzialności nauki, której celem jest budowanie mostów między środowiskiem akademickim i społeczeństwem. Projekt odbywa się przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rzecznicy Nauki

Randki dziennikarskie

To już piąta edycja projektu „Rzecznicy nauki w terenie – szybkie randki dziennikarskie”, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki i Centrum Nauki Kopernik. Jego celem jest zainicjowanie spotkań dziennikarzy i naukowców w formule tzw. szybkich randek. W dotychczasowych edycjach wzięło udział 80 naukowców i 40 dziennikarzy, a liczbę uczestników aktualnej edycji organizatorzy szacują na 140 osób.

Ten projekt networkingowo-szkoleniowy przynosi korzyści nie tylko naukowcom i dziennikarzom, lecz także społeczeństwu. Pierwsi dowiadują się, jak efektywniej komunikować wyniki badań i brać udział w debacie publicznej, drudzy zyskują nowe źródła wiedzy i możliwość współpracy z ekspertami, którzy znają specyfikę mediów, dzięki czemu nauka staje się bliższa społeczeństwu i bardziej zrozumiała. „Jako naukowcy rozumiemy meandry naukowego języka i z chęcią je przetłumaczymy.” – mówią rzecznicy nauki. 

Spotkania w całej Polsce

Program powstał w 2014 roku i początkowo realizowany był jedynie w Warszawie, jednak od 2017 roku spotkania odbywają się również w innych miastach – m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni czy na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W tym roku spotkania odbywają się w ośrodkach akademickich w całej Polsce – od Wrocławia po Gdańsk. Terminy i miejsca najbliższych wydarzeń:


•    Łódź, 29 listopada
•    Częstochowa, 30 listopada (szkolenie)
•    Gliwice, 30 listopada
•    Białystok, 6 grudnia
•    Szczecin, 6 grudnia
•    Gdańsk, 7 grudnia
•    Kraków, 19 grudnia 
•    Bydgoszcz, 18 grudnia
•    Warszawa, 20 grudnia
 

Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a żeby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz rejestracyjny: link. Zwieńczeniem tegorocznej edycji projektu będzie Kongres Nauka i Media, który odbędzie się 20 grudnia 2018 r. w Warszawie. Więcej informacji o wydarzeniu: link.

Nauka dla Ciebie – Społeczna Odpowiedzialność Nauki


Inicjatywa ta wpisuje się w promowaną przez MNiSW misję społecznej odpowiedzialności nauki, której celem jest współpraca między środowiskiem akademickim i społeczeństwem.

Programy Społecznej Odpowiedzialności Nauki mają na celu nie tylko popularyzację i upowszechnianie nauki i badań naukowych, ale także rozbudzanie ciekawości poznawczej oraz integrację społeczności lokalnej z ośrodkami akademickimi. Mają wyrównywać szanse edukacyjne i docierać do tych części kraju, w których do tej pory aktywność akademicko-naukowa nie istniała. Wśród projektów  realizowanych w ramach programu Nauka dla Ciebie znajdują się Naukobus i Planetobus, Uniwersytet Młodego Odkrywcy oraz Wsparcie dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
 
{"register":{"columns":[]}}