W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministra Dariusza Wieczorka z przedstawicielami Sekretariatu Generalnego Rady UE ds. Konkurencyjności w konfiguracji badania

24.10.2024

W siedzibie resortu nauki odbyło się spotkanie z przedstawicielami Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej ds. Konkurencyjności w konfiguracji badania. Strony rozmawiały m.in. na temat priorytetów związanych z badaniami naukowymi i innowacjami w kontekście przygotowań Polski do objęcia prezydencji w UE.

Po obu stronach podłużnego stołu siedzą ludzie, rozmawiają, z prawej zasłonięte firankami okna.

Z ramienia MNiSW w spotkaniu wzięli udział: minister Dariusz Wieczorek oraz prof. Patrycja Matusz, pełnomocnik MN ds. europejskich i prezydencji RP w Radzie Unii Europejskiej. Delegację Sekretariatu Generalnego Rady UE reprezentowali: Isabel Riaño, dyrektor generalna ds. konkurencyjności i handlu, Marius Hirte, dyrektor ds. badań, kosmosu, prawa handlowego oraz ochrony konsumenta oraz Núria Tello, doradca dyrektora generalnego.

Priorytety resortu nauki w zakresie badań i innowacji

Podczas dyskusji omówiono m.in. priorytety resortu nauki w zakresie badań i innowacji, które koncentrują się na trzech kluczowych obszarach: otwartości, włączaniu i synergiach. Główne cele to zwiększenie udziału w programach badawczych, budowa synergii między unijnymi i krajowymi programami finansowania oraz promowanie nauki i innowacji jako centralnych elementów agendy ekonomicznej UE.

Rozmowy dotyczyły także kluczowych dokumentów, jakie Polska zamierza procedować podczas swojej prezydencji. Wśród nich znalazły się m.in. śródokresowa ewaluacja programu Horyzont Europa, przedłużenie rozporządzenia dotyczącego EURATOM na lata 2026-2027 oraz zagadnienia związane z rozwojem sztucznej inteligencji w nauce.

Spotkanie było istotnym krokiem w przygotowaniach naszego kraju do prezydencji w Radzie UE. Omówione priorytety mają na celu wzmocnienie europejskiej współpracy w dziedzinie badań naukowych i innowacji oraz podkreślenie roli Polski jako lidera w tych kluczowych obszarach.

{"register":{"columns":[]}}