Spotkanie Ministra Przemysława Czarnka z przedstawicielami ZNP
09.11.2022
W gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki odbyło się spotkanie Ministra Przemysława Czarnka z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego. W rozmowach uczestniczyła Sekretarz Stanu Marzena Machałek oraz dyrektorzy departamentów. Głównym tematem rozmów były kwestie dotyczące wzrostu wynagrodzeń nauczycieli, subwencji oświatowej oraz nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.
– To było dobre, konstruktywne spotkanie – mówiła po zakończeniu wiceminister Marzena Machałek.
– Jesteśmy za tym, żeby wynagrodzenia dla nauczycieli wzrastały, nawet w większym tempie niż zostały zaplanowane w budżecie na 2023 rok – mówiła Sekretarz Stanu w MEiN. – Mamy zaplanowane podwyżki na poziomie 7,8 proc. Nie wykluczamy, i to też jasno powiedzieliśmy, zwiększenia wskaźnika w zależności od tego, jaka będzie sytuacja międzynarodowa i jakie będą wskaźniki finansowe oraz ekonomiczne – dodała.
Podczas spotkania rozmawiano również na temat świadczeń kompensacyjnych. Wiceminister Marzena Machałek zaznaczyła, że dzisiaj możliwość pracy na świadczeniach kompensacyjnych zarezerwowana jest dla nauczycieli, którzy realizują edukację w szkołach z dziećmi ukraińskimi. Resort edukacji jest gotowy rozważyć to w stosunku do wszystkich nauczycieli tak, by móc łączyć świadczenia kompensacyjne z możliwością pracy, będzie to decyzja dyrektora w zależności od sytuacji, jaka jest w szkole. – To jest postulat do szybkiego rozważenia, do szybkiego zrealizowania – powiedziała wiceminister.
Rozmawiano także o znowelizowanej ustawie Prawo oświatowe i zapisach dotyczących kryterium oceny pracy nauczycieli. – Rozważymy te zastrzeżenia jeszcze raz. Natomiast z doświadczenia wiemy, że niejasne kryteria wcale nie pomagają we właściwej i sprawiedliwej ocenie nauczycieli przez dyrektorów, dlatego to ma wspomóc nauczyciela, nawet w odwoływaniu się od oceny, którą będzie uważał za niesprawiedliwą – dodała wiceminister.
W kontekście rozmów o subwencji oświatowej wiceminister przypomniała, że w projekcie budżetu na 2023 rok subwencja oświatowa ma wynieść 64 mld 432 mln 715 tys. zł, co oznacza, że będzie wyższa o 20,8 proc. niż w 2022 roku. – Jest to niespotykany wzrost subwencji. Wynika to z kilku kwestii, przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń nauczycieli, zwiększonej liczby dzieci z niepełnosprawnościami a także zatrudnienia większej liczby specjalistów w szkołach – mówiła wiceminister Machałek.
Następne spotkanie przedstawicieli kierownictwa resortu edukacji z przedstawicielami kierownictwa ZNP odbędzie się 30 listopada.