Spotkanie organizacji młodzieżowych dot. walki z dezinformacją z udziałem ministra Przemysława Czarnka
16.03.2022
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w spotkaniu z organizacjami młodzieżowymi. Spotkanie dotyczyło zaangażowania młodych osób w walkę z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej.
Przebieg spotkania z organizacjami młodzieżowymi
Szef MEiN uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Parlamentu Studentów, Rady Dzieci i Młodzieży, Rady Młodych Naukowców i Krajowej Rady Doktorantów w sprawie realnej walki z dezinformacją, w sposób szczególny dotyczącej obecnej sytuacji międzynarodowej.
Podczas konferencji prasowej minister wskazywał, iż przekaz w portalach społecznościowych jest ograniczony i narażony na splot prawdziwych i fałszywych informacji. Stąd konieczna jest praca nad weryfikowaniem informacji i pozyskiwaniem ich z wiarygodnych źródeł. Takimi miejscami są, m.in. Polska Agencja Prasowa i strony rządowe.
Minister podkreślił szczególną odpowiedzialność, jaka spoczywa na młodych ludziach, którzy powinni weryfikować, a następnie przekazywać rzetelne informacje młodszemu rodzeństwu czy osobom starszym.
Skala fake-newsów i przekłamań dotyczących wojny na Ukrainie jest bezprecedensowa. Każdego dnia pojawiają się niezweryfikowane treści w sferze wirtualnej, będące niejednokrotnie fałszywymi i zmanipulowanymi informacjami dotyczącymi działań politycznych, militarnych, gospodarczych, których celem jest wywołanie wśród ludzi paniki i lęku.
- Skala informacji nieprawdziwych, która pojawiła się w przestrzeni publicznej wskoczyła ostatnio na co najmniej kilka poziomów wyżej. Mamy styczność z prawdziwą wojną dezinformacyjną – mówił prezes PAP, Wojciech Surmacz.
Prezes PAP wskazał również, iż z dezinformacją można walczyć biorąc udział w konkursie #FakeHunterChallenge/Geopolityka, którego tematem jest wyszukiwanie i wyjaśnianie dezinformacyjnych treści w Internecie dotyczących wojny w Ukrainie. Konkurs organizowany jest przez GovTech Polska i Polską Agencję Prasową, zaś współorganizatorami są Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Związek Cyfrowa Polska.
Konkurs #FakeHunterChallenge/Geopolityk
Konkurs odbędzie się w dniach 24-27 marca 2022 roku. Tematem przewodnim V edycji konkursu jest geopolityka obejmująca sferę polityczną, militarną, gospodarczą, dyplomatyczną oraz energetyczną. W ciągu czterech dni zarejestrowane osoby będą mogły zgłaszać fałszywe informacje publikowane w sieci lub przesyłać raporty fact-checkingowe dotyczące m.in.: wojny w Ukrainie, rosyjskich działań militarnych i politycznych, pomocy udzielanej ukraińskim uchodźcom przez Polskę czy konsekwencji gospodarczych wywołanych działaniami na Wschodzie. Ponadto zakres przedmiotowy konkursu uwzględnia tematykę związaną z fałszowaniem wizerunku polskiego państwa oraz zakłamywania polskiej historii.