W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Sekretarza Stanu Włodzimierza Bernackiego z Dyrektor Generalną Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej

02.09.2021

Dziś, 2 września br. Sekretarz Stanu Włodzimierz Bernacki spotkał się z Profesor Edith Heard, Dyrektor Generalną Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL). Podczas spotkania omawiano nowy Program Naukowy na lata 2022-2026. Wśród tematów była też kwestia nakierowania na zmianę wizerunku i zwiększenie rozpoznawalności międzynarodowej organizacji w Polsce.

Spotkanie ministra Włodzimierza Bernackiego z Dyrektor Generalną EMBL

Podczas spotkania wiceminister Włodzimierz Bernacki wyraził satysfakcję, że EMBL skupia się nie tylko na kształceniu naukowców, ale także prowadzi program pre-doktorski i promocję swoich działań na rzecz szkół. Wiceszef MEiN podkreślił, że wcześniejsza izolacja Polski od badań światowych może być szybko nadrobiona we współpracy z tak prestiżową instytucją, jaką jest EMBL.  

Pierwsza wizyta Profesor Edith Heard jest początkiem zacieśniania kontaktów i promowania badań naukowych w Polsce i może być dobrym impulsem do otwarcia jednej z siedzib EMBL w naszym kraju.

Czym jest EMBL

Głównym celem działalności EMBL jest prowadzenie podstawowych badań naukowych, szkolenie kadr naukowych na wszystkich poziomach, dostarczanie usług naukowych państwom oraz aktywne angażowanie się w transfer technologii. 

Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej obecnie zrzesza 28 państw członkowskich. EMBL działa w sześciu lokalizacjach w Europie. Siedziba i główne laboratorium mieści się w Heidelbergu (Niemcy).

EMBL plasuje się na szczycie rankingu instytucji naukowych w Europie. Jest jedną z siedmiu najlepszych instytucji pod względem jakości prowadzonych badań na świecie (baza Scimago, wrzesień 2014 r.). 

Korzyści z członkostwa Polski w EMBL: 

  • korzystanie przez naukowców z infrastruktury badawczej i sprzętu na najwyższym poziomie;
  • pozyskiwanie partnerów międzynarodowych w projektach naukowych;
  • zatrudnienie Polaków na stanowiskach w EMBL;
  • korzystanie z doświadczeń EMBL w zakresie prowadzenia programów szkoleń dla doktorantów. 

Partnerstwo Instytutu Biologii Doświadczalnej z EMBL

BRAINCITY to 5 laboratoriów badawczych, które podejmują szczególnie znaczące zagadnienia badawcze w obszarze chorób mózgu. Instytucje te są uważane za wiodące, zarówno w Polsce (np. Krajowy Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych), jak i za granicą. 
BRAINCITY współpracuje zarówno z otoczeniem klinicznym (np. Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu), jak i gospodarczym (m.in. Celon Pharma, Pikralida, OncoArendi).
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}