Spotkanie Sekretarza Stanu Włodzimierza Bernackiego z Sekretarzem Generalnym Środkowoeuropejskiego Programu Wymiany Uniwersyteckiej (CEEPUS)
01.10.2021
Przyszłość Programu CEEPUS po 2025 roku oraz prace nad nowym Porozumieniem CEEPUS IV były głównymi tematami spotkania Sekretarza Stanu w MEiN Włodzimierza Bernackiego z Michaelem Schedlem, Sekretarzem Generalnym Programu CEEPUS, które odbyło się w gmachu MEiN w czwartek, 30 września br.
Podczas spotkania wiceminister Włodzimierz Bernacki wyraził satysfakcję, iż Program CEEPUS wspiera mobilność zarówno studentów, jak i naukowców w ramach wspólnoty państw o wspólnej historii i wrażliwości. Sprzyja to nie tylko wymianie naukowej, ale również przełamywaniu wzajemnych stereotypów.
Polska jest pierwszym spośród piętnastu krajów - sygnatariuszy programu, który odwiedził nowo wybrany Sekretarz Generalny CEEPUS.
Przewodnictwo Polski we Wspólnym Komitecie Ministrów Programu
Jednym z tematów poruszonych podczas spotkania było również polskie przewodnictwo we Wspólnym Komitecie Ministrów Programu. Przypada ono na czas intensywnych prac i wielostronnych negocjacji. Ich głównym celem jest wypracowanie tekstu nowego Porozumienia CEEPUS IV, umożliwiającego płynne przejście z Programu CEEPUS III do CEEPUS IV w 2025 r.
Obie strony wyraziły nadzieję, że zwieńczeniem polskiego przewodnictwa w Komitecie będzie podpisanie nowego porozumienia w Warszawie w 2023 r.
Czym jest Program CEEPUS?
Program CEEPUS był pierwszym programem współpracy wielostronnej w dziedzinie edukacji krajów Europy Środkowej. Funkcjonuje on nieprzerwanie od 1995 r. Obecnie w jego skład wchodzi 15 krajów członkowskich: Albania, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Rumunia, Polska, Słowacja, Słowenia, Serbia, Węgry, Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo – Uniwersytet w Prisztinie.
Podstawowym celem programu jest wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich. Program umożliwia także intensyfikację kontaktów między szkołami wyższymi krajów będących stronami Porozumienia poprzez finansowanie mobilności akademickiej.
Program CEEPUS jest dla Ministerstwa Edukacji i Nauki drugim co do wielkości wielostronnym programem współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego (po programie Erasmus+).
Program CEEPUS oferuje:
- stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych w ramach Sieci Akademickich;
- stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych „Freemover”;
- stypendia krótkoterminowe w ramach szkół letnich i intensywnych kursów.
O stypendia zagraniczne w ramach Programu CEEPUS aplikować mogą:
- studenci,
- studenci doktoranci,
- pracownicy naukowi.