W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie szefa resortu nauki z przedstawicielami Branżowych Punktów Kontaktowych

30.10.2024

W siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się spotkanie ministra Dariusza Wieczorka z przedstawicielami Branżowych Punktów Kontaktowych.

Zdjęcie zbiorowe uczestników spotkania, za ustawionymi w czworokąt stołami stoi grupa ludzi, pośrodku minister Wieczorek, za nimi wbudowany w ścianę wielki ekran, po bokach pod ścianą flagi Polski i UE.

O postępach Programu Horyzont Europa

Podczas rozmów omówiono postępy oraz przyszłe zadania związane z realizacją Programu Ramowego Horyzont Europa - największego programu badawczo-innowacyjnego Unii Europejskiej, który przewiduje wsparcie na poziomie ponad 93 mld euro na lata 2021-2027. Spotkanie miało na celu opracowanie strategii promocji programu oraz skutecznego wdrażania innowacji w Polsce poprzez zacieśnianie współpracy z międzynarodowymi organizacjami badawczymi, przedsiębiorstwami oraz instytucjami finansującymi.

Intensyfikacja współpracy międzynarodowej

Jednym z tematów dyskusji była intensyfikacja kontaktów, aby jeszcze aktywniej angażować polskie instytucje naukowe i biznesowe w międzynarodowe projekty. Podkreślono konieczność pozyskania partnerów do współpracy oraz większego zainteresowania sektora komercyjnego badaniami naukowymi. Zaznaczono również potrzebę wzmacniania lobbingu na rzecz polskich rozwiązań w Brukseli, aby stworzyć większe możliwości wpływu polskich naukowców na projekty badawcze UE.

Zwiększenie rozpoznawalności polskich naukowców w Europie

– Zależy nam, aby Polacy brali udział w kluczowych zespołach badawczo-rozwojowych na arenie międzynarodowej i by do Polski trafiało coraz więcej funduszy na naukę i innowacje. Musimy zintensyfikować kontakty. Na pewno zainteresujemy tym, co robicie rektorów uczelni. Oni zawsze chętnie angażują się we wszelkie inicjatywy. Myślę, że wielu z nich zaproponuje jak jeszcze lepiej promować program Horyzont. Chcemy, żebyście byli widoczni. Przed nami ogromna praca, ale wierzę, że razem możemy osiągnąć ambitne cele - mówił minister Dariusz Wieczorek.

Branżowe Punkty Kontaktowe

Branżowe Punkty Kontaktowe (BPK) wspierają udział polskich beneficjentów w programie Horyzont Europa, który promuje badania naukowe i innowacje poprzez:

  • organizację i udział w specjalistycznych szkoleniach i warsztatach tematycznych dotyczących programu
  • organizację oraz udział w ogólnokrajowych wydarzeniach matchmakingowych, networkingowych i brokerskich, skierowanych do krajowych i zagranicznych partnerów z sektora naukowego i biznesowego
  • identyfikowanie oraz pozyskiwanie partnerów do projektów w programie, we współpracy z jednostkami badawczymi, instytucjami finansującymi badania, administracją publiczną oraz przedsiębiorcami
  • współpracę z organizacjami międzynarodowymi i reprezentowanie polskich podmiotów zaangażowanych w program na ich forum
  • działalność informacyjną i promocyjną dotyczącą europejskich partnerstw finansowanych w ramach programu
  • indywidualne konsultacje dla naukowców, jednostek naukowych oraz przedsiębiorców uczestniczących w programie
  • monitorowanie zmian w otoczeniu legislacyjnym związanych z programem.

W ramach przedsięwzięcia funkcjonuje siedem branżowych punktów kontaktowych:

  • Punkt Kontaktowy Inteligentna i Czysta Mobilność, zlokalizowany w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa w Warszawie
  • Punkt Kontaktowy Zrównoważona Gospodarka, działający w Łukasiewicz – Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach
  • Punkt Kontaktowy Technologie Medyczne i Zdrowie w Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii we Wrocławiu
  • Punkt Kontaktowy Transformacja Cyfrowa w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym w Poznaniu
  • Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0, mieszczący się w Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie
  • Punkt Kontaktowy Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia w Łukasiewicz – Warszawskim Instytucie Technologicznym
  • Punkt Kontaktowy w Łukasiewicz – ITECH Instytucie Innowacji i Technologii w Warszawie, który pełni rolę koordynatora działalności BPK.

Minister Edukacji i Nauki przyznał na działalność BPK środki w wysokości 45 milionów złotych na lata 2022–2027.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}