W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra Wojciecha Murdzka z komisarz UE do spraw badań, innowacji, edukacji i kultury

25.10.2021

W poniedziałek, 25 października odbyło się spotkanie wiceministra edukacji i nauki Wojciecha Murdzka z komisarz UE ds. badań, innowacji, edukacji i kultury Mariyą Gabriel. Tematem spotkania, które odbyło się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie, były polskie i unijne postulaty w zakresie wdrażania programu Horyzont Europa, reforma Europejskiej Przestrzeni Badawczej oraz budowa efektywnego systemu wspierania innowacji opartych na badaniach naukowych.

Spotkanie wiceministra Wojciecha Murdzka z komisarz UE ds. badań, innowacji, edukacji i kultury Mariyą Gabriel, wiceminister Wojciech Murdzek i komisarz Mariyą Gabriel w towarzystwie swoich delegacji.

– Polska jest bardzo zainteresowana skutecznym wdrażaniem programu Horyzont Europa. Wiążemy duże nadzieje z uczestnictwem polskich naukowców w projektach finansowanych z tego programu. Dlatego tak istotne jest wyrównywanie szans udziału oraz dbanie o zapewnienie równowagi geograficznej w dostępie do środków programu  – powiedział podczas spotkania Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek. – Jeżeli chodzi o reformę Europejskiej Przestrzeni Badawczej, popieramy kierunek proponowany w ramach dyskusji na szczeblu europejskim. Kwestią najważniejszą dla Polski jest zachowanie w procesie reformowania ERA odpowiedniej elastyczności, gwarantującej możliwość autonomicznego kształtowania instrumentów krajowych reformujących sektor badań i innowacji – dodał wiceminister.

Komisarz Mariya Gabriel podziękowała za polskie wsparcie w zakresie reformy ERA oraz zapewniła o gotowości Komisji Europejskiej do wspierania polskiego udziału w Horyzont Europa, czego przykładem jest zakończony sukcesem dialog pomiędzy MEiN a KE dotyczący ram wynagradzania naukowców w ramach tego programu. 

Wizytę zakończyła prezentacja możliwości CEZAMAT, jako przykładu funkcjonowania w Polsce ekosystemu wspierania innowacji. Dzięki swojemu kształtowi CEZAMAT zapewnia połączenie sektorów nauki (Sieć Badawcza Łukasiewicz i Politechnika Warszawska) z wdrażaniem innowacji (współpraca z firmami w ramach systemu wyzwań Łukasiewicza oraz świadczenie usług badawczych na rzecz przedsiębiorstw).  
 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}