Spotkanie wiceministra Wojciecha Murdzka z uczelniami z Gdańska i Wrocławia
10.03.2023
Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek spotkał się z przedstawicielami Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita w Gdańsku oraz Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Rozmowy dotyczyły m.in. planów konsolidacji, aspektów finansowych, naukowych i dydaktycznych integracji.
Tematy rozmów
Uczestnicy spotkania dyskutowali na temat planów integracji, przygotowań do tego procesu czy wzorców zagranicznych, które mogłyby stać się inspiracją dla gdańskich i wrocławskich uczelni. Omawiali aspekty finansowe oraz społeczno-gospodarcze towarzyszące konsolidacji, w tym m.in. dotyczące współpracy ze środowiskiem biznesowym. Przedstawiciele władz uczelni z Wrocławia i Gdańska w rozmowie poruszyli także aspekty naukowe i dydaktyczne związane z planami integracji.
W spotkaniu z udziałem wiceministra Wojciecha Murdzka uczestniczyli:
- prof. dr hab. Marcin Gruchała, Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
- prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, Rektor Politechniki Gdańskiej,
- prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego,
- prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, Dyrektor ZF,
- prof. dr hab. Piotr Ponikowski, Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
- dr Maria Hulicka, Dyrektor Finansowy Uniwersytetu Wrocławskiego,
- Dominika Szachniewicz, p.o. Dyrektora Generalnego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
- prof. dr hab. Robert Olkiewicz, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.
Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU) został powołany na wspólny wniosek rektorów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Jego kluczowym celem jest jak najlepsze wykorzystanie zasobów i potencjału uczelni, które go tworzą. Działania Związku Uczelni im. Fahrenheita koncentrują się m.in. na opracowaniu rozwiązań wspierających wspólne badania naukowe i prace rozwojowe, a także rekomendacji dotyczących konsolidacji lub powoływania nowych, międzyuczelnianych szkół doktorskich.
Ważnym aspektem jego działalności jest także prowadzenie wspólnej polityki promocyjnej i rankingowej, zwłaszcza na arenie międzynarodowej.