W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z ESICM: intensywna terapia a COVID-19

10.06.2020

Prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczestniczył w zdalnym spotkaniu z Mauriziem Cecconi i Jozefem Kesecioglu, przedstawicielami władz Europejskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii (ESICM).

Prof. Maksymowicz patrzy w monitor, za nim siedzi dyrektor Małgorzata Zadrożna

Rozmawiano na temat najpilniejszych wyzwań w zakresie zdrowia, w szczególności wynikających z zagrożenia związanego z koronawirusem oraz kształcenia specjalistów w zakresie intensywnej terapii. – Zgadzam się, że w związku z pandemią COVID-19 istnieje potrzeba harmonizacji programów kształcenia specjalizacyjnego. W celu zapewnienia wysokiej jakości opieki medycznej ważna jest również ich aktualizacja, biorąc pod uwagę postęp naukowy i technologiczny – mówił prof. Maksymowicz.

Standardy kształcenia w zakresie intensywnej terapii na świecie

Podczas dyskusji poruszono kwestie dotyczące standardów kształcenia specjalistów w zakresie intensywnej terapii oraz wydawanego przez ESICM Europejskiego Dyplomu w zakresie Intensywnej Terapii – European Diploma in Intensive Care Medicine (EDIC). Harmonizacja i wypracowanie standardów kształcenia lekarzy klinicystów na poziomie ogólnoświatowym, tak aby zapewnić wysoką jakość opieki nad pacjentami, to jeden z priorytetów tej dziedziny. W październiku 2014 r. Rada Europejskiego Związku Lekarzy Specjalistów (European Union of Medical Specialists – UEMS) zatwierdziła wymogi dla podstawy programowej kształcenia w zakresie medycyny intensywnej terapii. EDIC jest akceptowalny już w takich krajach jak Irlandia, Szwajcaria, Holandia Wielka Brytania oraz w krajach skandynawskich.

Kształcenie anestezjologów zgodnie z wymogami UE

Dyrektywa 2005/36/EC określa ramy prawne dla kształcenia lekarzy oraz uznawania ich tytułów zawodowych. Zgodnie z tym aktem prawnym, kształcenie w zakresie anestezjologii trwa przynajmniej 3 lata. Warunkiem dopuszczenia do kształcenia specjalistycznego jest zaliczenie programu kształcenia na poziomie podstawowym. Specjalistyczne kształcenie medyczne składa się zarówno z zajęć teoretycznych jak i praktycznych, prowadzonych na uniwersytecie lub w szpitalu uniwersyteckim. Odbywa się w pełnym wymiarze godzin i obejmuje udział we wszelkiej działalności medycznej prowadzonej przez placówkę, w której ma miejsce kształcenie, w tym w pełnieniu dyżurów.

Zgodnie z dyrektywą 2005/36/EC polski tytuł lekarza specjalisty uzyskany w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii jest uznawany za równorzędny z innymi tytułami wyszczególnionymi w załączniku do dyrektywy pod pozycją “Anestezjologia”.

Warunki uznania dyplomu EDIC wydawanego przez ESICM

Prawne podstawy do uznania przez prawodawstwo polskie dyplomu zgodnego ze standardami kształcenia opracowanego przez ESICM już istnieją. Musi to być jednakże poprzedzone uprzednią kontrolą standardów kształcenia i egzaminowania oraz porównaniem ich z polskimi wymaganiami w tym zakresie. Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty dopuszcza taką możliwość w art. 16.

Maurizio Cecconi oraz Jozef Kesecioglu, prezydenci ESICM z zadowoleniem przyjęli informację, że kształcenie specjalizacyjne w Polsce w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii jest porównywalne z programem kształcenia specjalistów promowanych przez ESICM.

Inne europejskie egzaminy równoważne Polskiemu Egzaminowi Specjalizacyjnemu

Jak dotąd 5 egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe zostało w całości lub w części uznane za równoważne polskiemu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnemu. Są one przeprowadzane w następujących dziedzinach przez podmioty naukowe:

  1. Anestezjologia i intensywna terapia – Europejskie Towarzystwo Anestezjologiczne;
  2. Urologia – Europejska Rada Urologii we współpracy z Polskim Towarzystwem Urologicznym;
  3. Chirurgia klatki piersiowej – Europejska Rada Chirurgii Klatki Piersiowej;
  4. Radiologia – Europejskie Towarzystwo Radiologiczne;
  5. Okulistyka – Europejska Rada Okulistyki.

­– Zachęcam przedstawicieli Europejskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii do współpracy z krajowym konsultantem i Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Stowarzyszenia są w Polsce w pełni autonomiczne – powiedział profesor Maksymowicz.


Więcej o ESICM

Europejskie Towarzystwo Intensywnej Terapii (ESICM), założone w 1982 r. w Genewie, wspiera i promuje rozwój wiedzy w medycynie z zakresu intensywnej terapii, w szczególności kładzie nacisk na promowanie najwyższych standardów w zakresie opieki nad chorymi pacjentami i ich rodzinami.

Oprócz przedstawicieli ESICM w wideokonferencji wzięli udział m.in. Małgorzata Zadrożna, dyrektor Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki w Ministerstwie Zdrowia oraz prof. Radosław Owczuk, Krajowy Konsultant Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}