W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Studia dualne – tam, gdzie nauka spotyka biznes

04.03.2019

Ułatwienia dla kształcenia naprzemiennego, program „Doktorat wdrożeniowy” czy konkurs „Studia dualne” – to tylko niektóre inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także podległych mu agencji wykonawczych, które zbliżają naukę i biznes. O zaletach i możliwościach kształcenia w systemie dualnym rozmawiano podczas III edycji konferencji EDUAL na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego objęło wydarzenie patronatem honorowym.

Minister Gowin przemawia do mikrofonu, w tle plakat I Konferencja EDUAL

Kształcenie praktyczne w Konstytucji dla Nauki

– Konstytucja dla Nauki podkreśla potrzebę podnoszenia jakości kształcenia. Absolwenci, opuszczając mury uczelni, muszą być wyposażeni w umiejętności i kompetencje niezbędne na rynku pracy – powiedział w Gliwicach wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Jedną z najlepszych metod efektywnego kształcenia na poziomie wyższym jest wciągnięcie otoczenia społeczno-gospodarczego do tego procesu – dodał. Konstytucja dla Nauki zakłada dwie ścieżki kształcenia na kierunkach o profilu praktycznym – obowiązkowe sześciomiesięczne praktyki zawodowe oraz kształcenie w formie studiów dualnych.

Studia dualne – zyskuje i student, i przedsiębiorca

Konstytucja dla Nauki definiuje studia dualne jako rodzaj kształcenia naprzemiennego, w którym udział bierze – obok uczelni – również pracodawca. Część efektów uczenia się jest uzyskiwana poprzez wykonywanie przez studenta pracy w firmie.

Studia dualne przynoszą więc korzyści wszystkim stronom. Student zdobywa praktyczną wiedzę i doświadczenie, a przedsiębiorca ma realny wpływ na rozwój przyszłego pracownika. Uczelnie i firmy stają się w tym modelu równorzędnymi partnerami, świadomymi odpowiedzialności i korzyści płynących z realizacji studiów dualnych dla sektora nauki, pracodawców, studentów i ich wkładu w rozwój gospodarczy regionu.

NCBR: 123 mln zł na „Studia dualne”

Politechnika Śląska we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną prowadzi kształcenie dualne od 2016 roku. Uczelnia jest także beneficjentem konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Studia dualne”. Z NCBR-u dostała wsparcie na realizację pięciu projektów. W sumie 7,7 mln złotych.

Program, którego celem jest upowszechnienie modelu studiów dualnych w Polsce, zapoczątkowany został przez NCBR w grudniu 2017 roku. Budżet konkursu wynosi 123 mln zł, a w ramach dofinansowania wyłoniono 69 projektów.

Doktorat wdrożeniowy – czyli jak stworzyć trwałą więź między nauką a biznesem

„Studia dualne” to niejedyna inicjatywa, która łączy naukę z biznesem. Dwa lata temu resort nauki ogłosił także program „Doktorat wdrożeniowy”. Podobnie jak studia dualne daje doktorantom możliwość kształcenia i rozwoju we współpracy z zatrudniającym ich przedsiębiorstwem.

Ministerialny program jest pomyślany tak, aby każda ze stron biorąca w nim udział – a więc jednostka naukowa, przedsiębiorstwo i doktorant – wyniosła z niego konkretne korzyści. Doktorant ma dostęp do laboratoriów, opiekę merytoryczną w uczelni i w firmie, a także podwójną pensję. Stypendium doktoranckie oraz wynagrodzenie u pracodawcy.

Przedsiębiorca – poprzez doktoranta – nawiązuje relację z jednostką naukową, dzięki której jest w stanie rozwiązać konkretny problem albo usprawnić produkt. Zyskuje więc przewagę rynkową nad konkurencją. Oprócz tego może odliczyć od podstawy opodatkowania 100 proc. kosztów osobowych związanych z zatrudnieniem doktoranta. 

Jednostka naukowa natomiast zyskuje ryczałtowe dofinansowanie kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej na potrzeby badań prowadzonych przez uczestników programu.

W dwóch edycjach programu „Doktorat wdrożeniowy” uczestniczy:

  • 131 jednostek naukowych
  • 800 doktorantów
  • 466 przedsiębiorstw.

Chcesz wiedzieć, jak w praktyce działają doktoraty wdrożeniowe? Poznaj historie trojga doktorantów:

Materiały

Doktorant ze Śląska rzuca wyzwanie smogowi [DOKTORATY WDROŻENIOWE]
Prosty przepis na doktorat wdrożeniowy
Halina Urbańska-Kozłowska: doktorat wdrożeniowy z korzyścią dla środowiska
{"register":{"columns":[]}}