Stypendyści programu Banach NAWA uczcili Międzynarodowy Dzień Studenta
18.11.2024
17 listopada w Warszawie odbyło się spotkanie studentów zagranicznych z 25 krajów, uczestników programu Banach NAWA, którzy od roku studiują w Polsce. Wydarzenie zorganizowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta. Na miejscu obecny był podsekretarz stanu w MNiSW Andrzej Szeptycki.
Głównym celem spotkania była integracja uczestników, wymiana doświadczeń oraz rozwijanie praktycznych umiejętności przydatnych po powrocie do ojczystych krajów. W programie znalazły się warsztaty międzykulturowe i integracyjne, a także zajęcia poświęcone wystąpieniom publicznym oraz zdrowiu psychicznemu.
W wydarzeniu wzięło udział około 60 studentów pochodzących z Angoli, Argentyny, Azerbejdżanu, Białorusi, Brazylii, Kolumbii, Etiopii, Gruzji, Indii, Indonezji, Iraku, Jordanii, Kazachstanu, Kenii, Libanu, Meksyku, Nigerii, Północnej Macedonii, Palestyny, RPA, Tanzanii, Tunezji, Ukrainy, Uzbekistanu i Wietnamu.
Podczas uroczystego otwarcia wiceminister Andrzej Szeptycki przypomniał genezę Międzynarodowego Dnia Studenta, ustanowionego w 1941 roku na cześć czechosłowackich studentów, którzy w 1939 roku protestowali przeciwko nazistowskiej inwazji. Podkreślił, że rocznica ta symbolizuje solidarność akademicką oraz znaczenie współpracy międzynarodowej w świecie nauki.Wyraził także zainteresowanie opiniami zagranicznych studentów na temat Polski. Pytał o ich pierwsze wrażenia, wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć podczas studiów oraz o doświadczenia związane z codziennym życiem w naszym kraju. W jego ocenie, te opinie są kluczowe dla dalszego doskonalenia oferty polskich uczelni dla studentów międzynarodowych.
Podsekretarz stanu w MNiSW zauważył, że we współczesnym świecie studenci zagraniczni stanowią istotną część społeczności akademickiej. - W ciągu ostatnich trzech dekad, a zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej, nasz kraj stał się atrakcyjnym miejscem do studiowania dla studentów z zagranicy. Ich liczba stale rośnie, co jest efektem podejmowanych działań wspierających mobilność akademicką. Dwie największe grupy studentów zagranicznych w Polsce to Ukraińcy i Białorusini, co wynika zarówno z bliskości geograficznej, jak i podobieństw językowych. Wpływ na to mają również aktualne wyzwania: wojna w Ukrainie oraz reżim autorytarny w Mińsku. Na kolejnych miejscach znajdują się studenci z krajów tj. Indie, państwa Afryki oraz Azji Środkowej. Te grupy co roku zmieniają swoją liczebność, ale Ukraina i Białoruś od lat dominują – mówił wiceminister Szeptycki.
Dyrektor NAWA Wojciech Karczewski podkreślił z kolei, że - przed uruchomieniem kampanii "Ready, Study, Go Poland", przed rokiem 2000, do Polski przyjeżdżało jedynie około 6 tysięcy studentów z zagranicy. Obecnie liczba ta przekroczyła 105 tysięcy. Istnieje wiele powodów tak dynamicznego wzrostu. Polska stała się atrakcyjnym krajem dla międzynarodowych studentów – jest bezpieczna, dobrze skomunikowana, a poziom naszych uczelni stale się podnosi. Co więcej, dyplomy uzyskane w Polsce są uznawane na równi z dyplomami innych renomowanych uczelni europejskich – podkreślił.
Dlaczego zagraniczni studenci wybierają studia w Polsce?
Pytana o to, co zdecydowało, że wybrała studia w Polsce, Viktoriia Korzhenivska z Ukrainy powiedziała: - Przyjechałam do Polski, ponieważ dobrze znam polski system edukacyjny. Uczestniczyłam w programie Erasmus w 2019 roku i bardzo mi się tu spodobało. Szczerze wierzę, że wykształcenie, które zdobędę w Polsce, pomoże mi w mojej przyszłej karierze. Obecnie studiuję dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i już rozpoczęłam pracę, z której jestem bardzo zadowolona.
O swoim wyborze mówił też Devon Fuller z RPA, studiujący na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. - W szkole średniej samodzielnie uczyłem się rosyjskiego, marząc o karierze tłumacza. Fascynowały mnie kultury i języki słowiańskie. Jednak zrozumiałem, że największą pasją jest dla mnie nauka. Gdy przyszło do wyboru kierunku studiów, nauki ścisłe okazały się dla mnie oczywistym wyborem. Polska przyciągnęła mnie swoją reputacją jako kraju bezpiecznego i pełnego gościnnych ludzi. Uznałem, że to idealne miejsce, by realizować swoje marzenia.
O programie Banach NAWA
Program Banach NAWA pozwala najzdolniejszej młodzieży z krajów rozwijających się na podjęcie w Polsce studiów II stopnia w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.
W ostatnim roku akademickim (2023/24) w ramach programów stypendialnych NAWA wsparcie otrzymało ponad 3 tysiące studentów z zagranicy. Ponadto w kursach letnich NAWA rocznie uczestniczy około 700 osób z całego świata zainteresowanych językiem i kulturą polską.
Wydarzenie towarzyszy kampanii „Ready, Study, Go! Poland”, która ma na celu promocję Polski jako kraju, w którym warto studiować, prowadzonej przez NAWA od 2017 r.