Sukces polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej
28.07.2021
5 medali (srebrny i 4 brązowe) zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej (IPhO 2021). W zawodach uczestniczyli reprezentanci 75 krajów. Organizatorem IPhO 2021 była Litwa, jednak ze względu na pandemię COVID-19 rywalizacja odbyła się w formie zdalnej.
Młodzi fizycy z medalami Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej
Na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej, która odbyła się od 17 do 24 lipca, nasz kraj reprezentowało 5 uczniów. Rywalizowali oni z reprezentantami 75 państw. Łącznie polska drużyna zdobyła 5 krążków.
Srebrny medal wywalczył Miłosz Piotr Matraszek z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie.
Z brązowych krążków cieszyli się natomiast:
- Emil Kisielewicz z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni,
- Antoni Krzysztof Grabowski z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu,
- Antoni Jan Skoczypiec z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie,
- Piotr Krzysztof Borodako z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
Opiekunami polskich uczestników byli dr Jacek Jasiak i prof. Jan Mostowski. Dodatkowo organizatorzy z Litwy poprosili o wyznaczenie przedstawicieli, którzy reprezentowali ich w poszczególnych krajach. W Polsce byli to dr hab. Tomasz Kazimierczuk i mgr Kacper Oreszczuk.
Nasi reprezentanci przed międzynarodowymi zawodami wzięli udział w obozie przygotowawczym. W pierwszym tygodniu uczniowie poznawali różne elementy pracy doświadczalnej. W drugim uczestniczyli w zdalnych zajęciach dotyczących zagadnień fizycznych, które są wymagane na IPhO, a nie zostały ujęte w polskiej podstawie programowej. Zajęcia prowadzili członkowie Komitetu Głównego Olimpiady Fizycznej oraz pracownicy naukowi Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna w formule zdalnej
Z uwagi na pandemię koronawirusa uczestnicy IPhO rywalizowali w sposób zdalny. Polscy uczniowie rozwiązywali zadania w budynku Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (19 i 21 lipca). Cały przebieg zawodów był nadzorowany przez organizatorów za pomocą kamer podłączonych do internetu.
Pierwszego dnia uczestnicy rozwiązywali dwa zadania doświadczalne. Dotyczyły one zagadnień elektrycznych i elektronicznych. Zadania wymagały biegłego operowania prawami fizycznymi, sprawności manualnej oraz umiejętności obsługi danych w formie numerycznej.
Drugiego dnia zawodów uczestnicy mieli do rozwiązania trzy zadania teoretyczne. Dotyczyły one mechaniki i termodynamiki w kontekście geofizycznym, elektrodynamiki w zastosowaniu do mikroskopów elektronowych oraz tak zwanej fizyki współczesnej, czyli elementów fizyki kwantowej.
Rozwiązania zostały zeskanowane i przesłane do organizatorów, a następnie ocenione przez członków Komitetu Naukowego oraz opiekunów drużyny polskiej. Oceny zostały następnie porównane i uzgodnione.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Pełne wyniki znajdą się na stronie internetowej IPhO 2021 www.IPhO2021.lt.