W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Politechniki Warszawskiej - od historii do współczesności

15.11.2024

15 listopada to szczególna data w historii Politechniki Warszawskiej. Tego dnia 1915 roku zainaugurowano pierwszy rok akademicki z językiem polskim jako wykładowym. W tegorocznych uroczystościach wziął udział sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik.

Wiceminister Gzik stoi za mównicą i mówi do mikrofonu, za nim na krzesłach siedzi kilka osób w zielonych ceremonialnych strojach, przed nim wypełniona siedzącymi w rzędach krzeseł ludźmi.

W swoim przemówieniu wiceminister Marek Gzik podkreślił rolę Politechniki Warszawskiej w rozwoju polskiej nauki i gospodarki.

– Proszę przyjąć wyrazy uznania i wdzięczności dla osiągnięć całej społeczności akademickiej. Gratuluję wieloletniej działalności przepełnionej sukcesami. Dziękuję za wszystko, co państwo realizują w zakresie kształcenia, prowadzenia badań naukowych, ale przede wszystkim za wkład, który służy rozwojowi naszego kraju. Przed nami wiele wyzwań. Znajdujemy się w okresie głębokiej transformacji  gospodarczej, szczególnie energetycznej. Taki proces wymaga od środowiska naukowego ogromnego zaangażowania, a jego powodzenie zależy w znacznym stopniu od współpracy nauki i biznesu. W tej dziedzinie uczelnie techniczne, w tym Politechnika Warszawska, mają niezwykle wiele do zaoferowania – mówił sekretarz stanu w MNiSW.

– Niech każdy dzień przynosi wiele powodów do dumy i satysfakcji - dodał na zakończenie swojego wystąpienia.

Uznanie dla osiągnięć - nagrody i wyróżnienia

Jak co roku, obchody Święta Politechniki Warszawskiej były okazją do uroczystego posiedzenia Senatu uczelni. Podczas wydarzenia wręczono liczne prestiżowe wyróżnienia. Wśród nich znalazły się Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz dyplomy Profesor Emeritus Politechniki Warszawskiej. Przyznano również nagrody w Konkursie o Nagrodę im. Prof. Jana Czochralskiego oraz ogłoszono laureata Medalu Młodego Uczonego.

Kulminacyjnym punktem obchodów była Gala Złotej Księgi, podczas której uhonorowano absolwentów uczelni, którzy osiągnęli wybitne sukcesy zawodowe.

Refleksje nad przeszłością i przyszłością uczelni

Święto Politechniki Warszawskiej stało się nie tylko okazją do wyróżnienia zasłużonych członków społeczności akademickiej, ale również momentem refleksji nad bogatą historią uczelni, jej osiągnięciami oraz wyzwaniami, które stoją przed nią w przyszłości. PW jako jedna z wiodących uczelni technicznych w Polsce, nieustannie odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}