Szczyt naukowo-dyplomatyczny w Genewie
11.10.2024
W Genewie odbyła się czwarta edycja szczytu naukowo-dyplomatycznego pod hasłem „Wielkie naukowe przyspieszenie”. W wydarzeniu wziął udział podsekretarz stanu w MNiSW Andrzej Szeptycki.
Geneva Science and Diplomacy Anticipation Summit (GESDA)
Wydarzenie zgromadziło około tysiąca uczestników. Byli wśród nich naukowcy, decydenci, dyplomaci, innowatorzy i liderzy z różnych dziedzin, którzy debatowali nad najnowszymi osiągnięciami nauki i techniki. Głównym cele spotkania była dyskusja na temat wykorzystania najnowszych osiągnięć nauki do sprostania globalnym wyzwaniom współczesnego świata.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji światowej klasy ekspertów, którzy przedstawiali przewidywania na najbliższe lata. Szczyt został podsumowany m.in. Raportem o Bezpieczeństwie Cyfrowym, którego współautorem był Miroław Kutyłowski – kierownik Zakładu Kryptologii NASK-PIB.
Tematy obejmowały m.in. biologię syntetyczną, nauki kosmiczne oraz obliczenia kwantowe. W ramach wydarzenia odbyły się również interaktywne dyskusje z decydentami na temat wpływu przełomowych technologii na przyszłość społeczeństw i planety, a także sesje warsztatowe, które miały na celu wspieranie innowacji w obszarach takich jak technologie kwantowe i neurotechnologie.
Panel dyskusyjny „Democratizing Science Literacy”
Podczas szczytu naukowo-dyplomatycznego w Genewie wiceminister Andrzej Szeptycki wziął udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym demokratyzacji wiedzy naukowej, podczas którego dyskutowano o globalnym poszerzaniu dostępu do nauki. Tematem przewodnim była potrzeba zwiększania świadomości i edukacji naukowej wśród społeczeństw, aby obywatele mogli lepiej rozumieć i uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących rozwoju technologicznego.
Podsekretarz stanu w MNiSW mówił m.in. o konieczności budowania mostów między nauką a społeczeństwem. Podkreślił, że popularyzacja wiedzy jest kluczowa, aby obywatele mieli narzędzia do świadomego korzystania z nowoczesnych technologii, a także uczestniczyli w debacie nad ich przyszłością.
– W dzisiejszych czasach rozwój naukowy i technologiczny, zwłaszcza w kontekście szerokiego dostępu do mediów społecznościowych i sztucznej inteligencji, paradoksalnie przyczynia się do osłabienia pozycji nauki. Szczególnie dążą do tego rodzimi populiści oraz zewnętrzne źródła dezinformacji. Dlatego musimy podejmować systematyczne działania, aby nauka była dostępna, atrakcyjna, zrozumiała i cieszyła się społecznym zaufaniem – podkreślił wiceminister Andrzej Szeptycki.