W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MEiN: Już dziś 370 tys. młodych ludzi we wszystkich szkołach ponadpodstawowych uczy się historii najnowszej

13.01.2023

Minister Przemysław Czarnek wziął udział w spotkaniu noworocznym z działaczami opozycji antykomunistycznej i osobami represjonowanymi z powodów politycznych. Podczas uroczystości szef MEiN podkreślał, że dzięki nowemu przedmiotowi historia i teraźniejszość młodzi ludzie poznają najnowsze dzieje polski i świata. Minister Edukacji i Nauki został uhonorowany Medalem „Pro Bono Poloniae”.

Uśmiechnięty minister Czarnek stoi na tle białej ściany i pokazuje otwarty dokument, obok niego mężczyzna w szarym garniturze bije brawo.

Odbierając odznaczenie, Minister Edukacji i Nauki dziękował działaczom opozycji antykomunistycznej za ich niezłomną postawę i walkę o wolną Polskę: – Nie milicja, nie rząd komunistyczny, nie drugi człowiek jest wrogiem, lecz własny strach. Istnieje zawsze tysiąc powodów, żeby ulec własnemu lękowi. Państwo nie ulegliście własnemu lękowi, który był naturalny i dzięki Państwu dzisiaj możemy żyć w wolnej, niepodległej Ojczyźnie, rozwijającej się i pamiętającej o swoich bohaterach – mówił minister Przemysław Czarnek.

Szef MEiN zwrócił uwagę, że przez wiele lat młodzi ludzie nie uczyli się w szkołach najnowszej historii Polski. Podkreślał, że odpowiedzią na tę lukę edukacyjną jest wprowadzony od 1 września 2022 r. do szkół ponadpodstawowych nowy przedmiot historia i teraźniejszość.

– Już dziś 370 tys. młodych ludzi we wszystkich szkołach ponadpodstawowych uczy się historii najnowszej. Uczy się, a w przyszłym roku te same 370 tys. osób będzie uczyło się historii od 1980 roku. Już w tym roku poznają Państwa bohaterskie czyny – mówił minister Przemysław Czarnek, przybliżając założenia i cele nowego przedmiotu.

Medale i odznaczenia 

Podczas spotkania dwudziestu ośmiu osobom zostały wręczone medale i odznaczenia: „Stulecia Odzyskanej Niepodległości”, „Pro Bono Poloniae”, „Pro Patria” oraz za zasługi na rzecz Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych RP im. Danuty Siedzikówny „Inki”. 

W uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowaniu oraz popularyzacji poza granicami kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych medalem „Pro Bono Poloniae” został uhonorowany minister Przemysław Czarnek.

Dziękując za otrzymane odznaczenie, szef MEiN podkreślał: – Ten medal traktuje nie tylko jako wielki zaszczyt, ale jako jeszcze większą siłę do tego, żeby tę najnowszą historię i wasze bohaterstwo odkrywać przed młodymi pokoleniami. Bo tylko wtedy Polska będzie trwale wolna, również w przyszłości, jeśli młode pokolenia będą wiedziały skąd są.

Spotkanie odbyło się w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej i zostało zorganizowane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}