W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MNiSW na Politechnice Warszawskiej: W województwie mazowieckim jest wiele potężnych ośrodków akademickich o znakomitym potencjalne badawczym i naukowym

06.06.2024

Minister Dariusz Wieczorek spotkał się na Politechnice Warszawskiej ze środowiskiem akademickim województwa mazowieckiego. Podczas wizyty rozmawiano o polskim systemie szkolnictwa wyższego, wyzwaniach, jakie stoją przed młodymi ludźmi oraz perspektywach rozwoju sektora nauki w Polsce. Było to kolejne z cyklu spotkań z władzami i studentami polskich uczelni.

Minister Wieczorek stoi nad stołem, na którym leży skrzydlaty dron ze śmigłem z przodu, za stołem stoi kilkoro młodych ludzi w białych i niebieskich koszulkach.

Budowanie dialogu między resortem nauki i społecznością akademicką

Bezpośrednie spotkania ministra nauki ze społecznością akademicką to dobra okazja, by rozmawiać na temat rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce. To również szansa na szukanie odpowiednich rozwiązań podnoszących jakość kształcenia w polskich uczelniach. Otwarty dialog jest także przestrzenią do wymiany doświadczeń, poglądów i wzajemnych inspiracji.

Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in.: pomoc materialna dla studentów, nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, praca na rzecz samorządów studenckich, wsparcie psychologiczne w środowiskach akademickich, rozwój karier absolwentów czy finansowanie projektów badawczych.

- Spotkania ze społecznością akademicką to element nowej polityki ministerstwa. Do końca czerwca planujemy odwiedzić wszystkie ośrodki akademickie w Polsce. Spotykamy się w gronie rektorów uczelni publicznych i niepublicznych, aby dyskutować o finansach, strategii i o tym, co nas czeka w najbliższym czasie. Odbywają się również spotkania otwarte ze studentami. To też jest duża jakościowa zmiana w kontekście realizacji polityki ministerstwa. Zależy nam na tym, aby stwarzać studentom dobre warunki do nauki. Słuchamy tego, jakie są oczekiwania ze strony środowiska studenckiego. Cieszę się, że możemy podjąć ten dialog, by rozmawiać na temat bieżących wyzwań – powiedział minister Dariusz Wieczorek.

Współpraca ministerstwa ze środowiskiem akademickim

Potrzeba dialogu między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a środowiskiem akademickim jest niezwykle istotna. Współpraca oparta na wzajemnym zrozumieniu i otwartości może przynieść znakomite efekty, wpływając na polepszenie jakości kształcenia. Resort nauki chce być aktywnym uczestnikiem tego procesu, inicjując nowe pomysły i angażując środowisko akademickie do wspólnej pracy nad ich realizacją. To podejście jest krokiem w stronę stworzenia bardziej zintegrowanego i dynamicznego systemu nauki, który nie tylko odpowiada na bieżące potrzeby, ale również wyznacza kierunki przyszłego rozwoju. Tylko dzięki współpracy i zaangażowaniu obu stron można osiągnąć cele, które przyniosą korzyści zarówno studentom, jak i całemu społeczeństwu.

- Zależy nam na tym, aby współpraca między środowiskiem akademickim a ministerstwem przebiegała w atmosferze zrozumienia i otwartości na wzajemne potrzeby. Chcemy być ministerstwem aktywnym, ministerstwem które poddaje pewne pomysły pod rozwagę środowiska, ministerstwem, które koordynuje działania ukierunkowane na rozwój badań naukowych. Będziemy chcieli to realizować – powiedział szef resortu nauki.

Zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym

Podczas wizyty na Politechnice Warszawskiej minister Dariusz Wieczorek mówił m.in. o planach nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Szef MNiSW podkreślił, że słuchanie głosów studentów i pracowników naukowych jest kluczowe dla przeprowadzenia skutecznej reformy. Zapewnił również, że ministerstwo dołoży wszelkich starań, aby nowe przepisy odpowiadały na rzeczywiste potrzeby akademickiej społeczności.

- Dzisiaj już wiemy, że ta ustawa wymaga korekty. Obecnie dyskutujemy o tym, co przeszkadza w funkcjonowaniu uczelni i jak można ten system poprawić. Jest wiele postulatów studenckich odnoszących się do kwestii stypendialnych, szkół doktorskich i doktorantów. Również w tym zakresie trzeba będzie dokonać poważnej reformy. Mamy ambitny plan, by w połowie roku projekt takich zmian był przygotowany. Na podstawie konsultacji ze środowiskiem akademickim przygotujemy projekt nowelizacji tej ustawy – powiedział szef resortu nauki. - Nie planujemy rewolucyjnych zmian w tym zakresie. Stawiamy na jakość nauczania, a nie na liczbę uczelni, dlatego zmiana ustawy będzie szła właśnie w tym kierunku – dodał.

Wsparcie dla dużych i mniejszych ośrodków akademickich

Szef MNiSW podczas swojej wizyty na Politechnice Warszawskiej podkreślił również znaczenie współpracy pomiędzy dużymi i mniejszymi ośrodkami akademickimi.

- W województwie mazowieckim jest wiele potężnych ośrodków akademickich o znakomitym potencjalne badawczym i naukowym. Jest tu również wiele mniejszych uczelni. Zachęcamy do tego, aby te ośrodki ze sobą współpracowały. Nauka jest jedna i chcemy w nią inwestować, aby mądrze budować podstawy rozwoju gospodarczego – powiedział Dariusz Wieczorek.
Szef resortu nauki zwrócił uwagę na potrzebę wspierania młodych naukowców oraz studentów. Podkreślił, że ministerstwo będzie kontynuować działania na rzecz zwiększenia dostępności stypendiów oraz wsparcia dla doktorantów, aby umożliwić jak największej liczbie młodych ludzi rozwój w wybranej dziedzinie nauki.

- Chcemy, aby studenci zdobywali wysokiej jakości wykształcenie, które pozwoli im w przyszłości stać się elitą polskiego społeczeństwa. Zależy nam na tym, abyście czuli się komfortowo w swoich uczelniach i tworzyli silne więzi między sobą. Naszym zadaniem jest zapewnienie wam najlepszych możliwych warunków do nauki – zaznaczył minister.

Inspirowanie studentów do aktywności społeczno-naukowej

Minister Dariusz Wieczorek zachęcał młodych ludzi do podejmowania aktywności naukowej i społecznej, a także angażowania się w działania samorządów studenckich. Podkreślił również, że aktywność w tych obszarach jest kluczowa dla osobistego rozwoju oraz budowania silnej społeczności akademickiej.

Szef resortu nauki zaznaczył także, że poprzez udział w pracach samorządów studenckich, młodzi ludzie mają realny wpływ na funkcjonowanie uczelni. Aktywność ta, zdaniem ministra, procentuje w późniejszej działalności zawodowej, ponieważ pozwala lepiej zrozumieć procesy zachodzące w społeczności akademickiej i brać za nie współodpowiedzialność.

- Zachęcam do uczestnictwa w życiu publicznym. Zachęcam też do udziału w wyborach, również tych samorządowych w waszych uczelniach. Dzięki temu będziecie mogli mieć wpływ na to, co dzieje się w waszym akademickim otoczeniu – powiedział minister Dariusz Wieczorek.

Wymiana doświadczeń i wzajemna inspiracja

Otwarte spotkania ze studentami są przestrzenią do wymiany poglądów i spostrzeżeń na temat obecnej sytuacji młodych ludzi. Podczas wizyty ministra Dariusza Wieczorka na Politechnice Warszawskiej uczestnicy mogli swobodnie wyrazić swoje obawy, ale również zadać ważne pytania. Tego typu rozmowy są bez wątpienia doskonałą okazją do nawiązania długofalowych relacji między ministerstwem a środowiskiem akademickim. Pozwalają również ministerstwu na lepsze zrozumienie rzeczywistych potrzeb studentów i pracowników naukowych. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie bardziej efektywnych strategii, które będą odpowiadały na konkretne wyzwania. 

Studenckie koła naukowe

Działalność kół naukowych w uczelniach stanowi istotny element życia akademickiego, który nie tylko wspiera rozwój intelektualny studentów, ale także pomaga kształtować ich umiejętności społeczne i zawodowe. Poprzez udział w tego typu inicjatywach, młodzi ludzie mają możliwość pogłębiania swojej wiedzy w wybranych dziedzinach nauki oraz zdobywania praktycznych umiejętności w ramach tworzenia konkretnych projektów czy eksperymentów. Ponadto, aktywność w kołach naukowych stwarza okazję do budowania i pogłębiania relacji z innymi pasjonatami danej dziedziny.

Na Politechnice Warszawskiej działa 150 kół naukowych. Minister Dariusz Wieczorek podczas swojej wizyty w uczelni miał okazję poznać kilka z nich. Były wśród nich:

  • Koło Naukowe Twórców Gier „Polygon”,
  • Koło SAE AeroDesign,
  • Koło Naukowe Cmyk,
  • Koło Naukowe Robotyków,
  • Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej,
  • Koło Naukowe Biotechnologów Herbion,
  • Koło Naukowe Wirtualnej Rzeczywistości,
  • Koło Naukowe Biomaterials,
  • Studenckie Koło Astronautyczne,
  • Koło Naukowe Sportów Samochodowych Proton Dynamic,
  • Studenckie Koło Inżynierii Fotonicznej.

Otwarty dialog ze środowiskiem akademickim 

Minister Dariusz Wieczorek odwiedził Politechnikę Warszawską w ramach cyklicznych spotkań z władzami uczelni oraz studentami, które organizowane są w całym kraju. Na mapie dotychczasowych wizyt znalazły się takie miasta jak: Szczecin, Łódź, Płock, Wrocław, Bielsko-Biała, Katowice, Poznań, Lublin, Kraków, Białystok, Zielona Góra i Gdańsk. 
 

Wideo

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}