W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef resortu nauki na Politechnice Rzeszowskiej: Chcemy przywrócić autorytet kadry akademickiej

11.06.2024

Minister Dariusz Wieczorek odwiedził Politechnikę Rzeszowską w ramach cyklicznych spotkań z władzami uczelni oraz studentami w całej Polsce. Głównym celem wizyt jest rozpoznanie potrzeb, problemów i wyzwań środowiska akademickiego. To również element konsultacji przed planowanymi zmianami w ustawie o szkolnictwie wyższym.

Zdjęcie zbiorowe, pod ścianą na której wisi rząd portretów stoi grupa kilkunastu osób, pośrodku minister Wieczorek.

Rozmowy na temat planów rozwojowych dla środowiska naukowego

Minister Dariusz Wieczorek przyjechał do Rzeszowa, aby spotkać się z rektorami i studentami wszystkich uczelni z województwa podkarpackiego. - Zależy nam na tym, aby ożywić dialog ze środowiskiem akademickim i podjąć próbę znalezienia rozwiązań dla aktualnych problemów. Spotykamy się również z młodymi ludźmi, bo to właśnie oni w strategii ministerstwa zajmują najważniejsze miejsce. Z uwagi na niż demograficzny, musimy w sposób szczególny zadbać o studentów – powiedział.

Szef resortu zaznaczył również, że należy wzmacniać i rozwijać potencjał pracowników naukowych. - Koalicja rządowa podjęła świadomie decyzję o podwyżkach dla kadry akademickiej i pracowników uczelni. Chcemy przywrócić autorytet i atrakcyjność kadry naukowej. Bez tego uczelnie sobie nie poradzą – mówił.

Minister zachęcał również do łączenia uczelni i tworzenia większych ośrodków akademickich. - Będziemy stwarzać odpowiednie warunki do rozwoju takich ośrodków. Uczelnie, które podejmą decyzję o łączeniu się, będą miały 10 proc. subwencji więcej – dodał.

W ramach wizyty poruszono również temat problemów lokalnego środowiska akademickiego. -Sytuacja geopolityczna jest trudna. Jesteśmy w takim regionie Polski i w takim czasie, że przemysł zbrojeniowy jest tutaj priorytetem. Uczelnie w województwie podkarpackim powinny rozwijać własne technologie i wdrażać do przemysłu nowe rozwiązania – powiedział minister. – Zachęcam również do podejmowania współpracy z otoczeniem gospodarczym, szczególnie z przemysłem lotniczym i zbrojeniowym. Uczelnie w tym regionie mają w tym zakresie ogromny potencjał – dodał.

Inwestycje w rozwój badań naukowych

Na Politechnice Rzeszowskiej dyskutowano również o tym, jak pozyskiwać środki m.in. z Krajowego Planu Odbudowy czy regionalnych programów operacyjnych. Minister wskazał, że gdyby z tej puli zostało przeznaczone 10 proc. na naukę, badania i rozwój, to byłaby to kwota 27 mld zł.

- Na ten moment mamy zaledwie kilka projektów na poziomie 800 mln zł realizowanych przez różne instytucje w tym obszarze - wyjaśnił. - Staramy się negocjować w Komisji Europejskiej możliwość skorzystania przez uczelnie ze środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jako resort jesteśmy otwarci na sugestie środowiska akademickiego, aby jak najlepiej te środki spożytkować w ramach nowej perspektywy finansowej. Chcemy odpowiednio wykorzystać polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej również do tego, aby sektor nauki prezentował się jak najlepiej na arenie międzynarodowej – dodał.

Szef resortu zaznaczył, że trwają rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, by zwiększyć szanse sektora nauki na wykorzystanie tych środków.

Rozmowy dot. nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Minister mówił także o wyzwaniach dotyczących nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Zaznaczył, że planowane zmiany będą dotyczyły m.in. systemu stypendialnego dla studentów, szkół doktorskich i doktorantów oraz studiów podyplomowych. – Wiemy, że obecna ustawa wymaga zmiany. Dyskutujemy o tym, co utrudnia funkcjonowanie uczelni i jak można poprawić ten system. Chcemy w tym roku przygotować projekt zmian na podstawie konsultacji i postulatów zgłoszonych przez środowisko akademickie – zaznaczył szef resortu nauki. Dodał, że ministerstwo dołoży wszelkich starań, aby nowe przepisy odpowiadały na rzeczywiste potrzeby społeczności akademickiej.

Otwarty dialog ze środowiskiem akademickim w całej Polsce

Minister Dariusz Wieczorek odwiedził Politechnikę Rzeszowską w ramach cyklicznych spotkań z władzami uczelni w całej Polsce. Dotychczas odwiedził takie miasta jak Szczecin, Łódź, Płock, Wrocław, Bielsko-Biała, Katowice, Poznań, Lublin, Kraków, Białystok, Zielona Góra, Gdańsk, Warszawa i Olsztyn.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}