Szef resortu nauki na Politechnice Rzeszowskiej: Chcemy przywrócić autorytet kadry akademickiej
11.06.2024
Minister Dariusz Wieczorek odwiedził Politechnikę Rzeszowską w ramach cyklicznych spotkań z władzami uczelni oraz studentami w całej Polsce. Głównym celem wizyt jest rozpoznanie potrzeb, problemów i wyzwań środowiska akademickiego. To również element konsultacji przed planowanymi zmianami w ustawie o szkolnictwie wyższym.
Rozmowy na temat planów rozwojowych dla środowiska naukowego
Minister Dariusz Wieczorek przyjechał do Rzeszowa, aby spotkać się z rektorami i studentami wszystkich uczelni z województwa podkarpackiego. - Zależy nam na tym, aby ożywić dialog ze środowiskiem akademickim i podjąć próbę znalezienia rozwiązań dla aktualnych problemów. Spotykamy się również z młodymi ludźmi, bo to właśnie oni w strategii ministerstwa zajmują najważniejsze miejsce. Z uwagi na niż demograficzny, musimy w sposób szczególny zadbać o studentów – powiedział.
Szef resortu zaznaczył również, że należy wzmacniać i rozwijać potencjał pracowników naukowych. - Koalicja rządowa podjęła świadomie decyzję o podwyżkach dla kadry akademickiej i pracowników uczelni. Chcemy przywrócić autorytet i atrakcyjność kadry naukowej. Bez tego uczelnie sobie nie poradzą – mówił.
Minister zachęcał również do łączenia uczelni i tworzenia większych ośrodków akademickich. - Będziemy stwarzać odpowiednie warunki do rozwoju takich ośrodków. Uczelnie, które podejmą decyzję o łączeniu się, będą miały 10 proc. subwencji więcej – dodał.
W ramach wizyty poruszono również temat problemów lokalnego środowiska akademickiego. -Sytuacja geopolityczna jest trudna. Jesteśmy w takim regionie Polski i w takim czasie, że przemysł zbrojeniowy jest tutaj priorytetem. Uczelnie w województwie podkarpackim powinny rozwijać własne technologie i wdrażać do przemysłu nowe rozwiązania – powiedział minister. – Zachęcam również do podejmowania współpracy z otoczeniem gospodarczym, szczególnie z przemysłem lotniczym i zbrojeniowym. Uczelnie w tym regionie mają w tym zakresie ogromny potencjał – dodał.
Inwestycje w rozwój badań naukowych
Na Politechnice Rzeszowskiej dyskutowano również o tym, jak pozyskiwać środki m.in. z Krajowego Planu Odbudowy czy regionalnych programów operacyjnych. Minister wskazał, że gdyby z tej puli zostało przeznaczone 10 proc. na naukę, badania i rozwój, to byłaby to kwota 27 mld zł.
- Na ten moment mamy zaledwie kilka projektów na poziomie 800 mln zł realizowanych przez różne instytucje w tym obszarze - wyjaśnił. - Staramy się negocjować w Komisji Europejskiej możliwość skorzystania przez uczelnie ze środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jako resort jesteśmy otwarci na sugestie środowiska akademickiego, aby jak najlepiej te środki spożytkować w ramach nowej perspektywy finansowej. Chcemy odpowiednio wykorzystać polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej również do tego, aby sektor nauki prezentował się jak najlepiej na arenie międzynarodowej – dodał.
Szef resortu zaznaczył, że trwają rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, by zwiększyć szanse sektora nauki na wykorzystanie tych środków.
Rozmowy dot. nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym
Minister mówił także o wyzwaniach dotyczących nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Zaznaczył, że planowane zmiany będą dotyczyły m.in. systemu stypendialnego dla studentów, szkół doktorskich i doktorantów oraz studiów podyplomowych. – Wiemy, że obecna ustawa wymaga zmiany. Dyskutujemy o tym, co utrudnia funkcjonowanie uczelni i jak można poprawić ten system. Chcemy w tym roku przygotować projekt zmian na podstawie konsultacji i postulatów zgłoszonych przez środowisko akademickie – zaznaczył szef resortu nauki. Dodał, że ministerstwo dołoży wszelkich starań, aby nowe przepisy odpowiadały na rzeczywiste potrzeby społeczności akademickiej.
Otwarty dialog ze środowiskiem akademickim w całej Polsce
Minister Dariusz Wieczorek odwiedził Politechnikę Rzeszowską w ramach cyklicznych spotkań z władzami uczelni w całej Polsce. Dotychczas odwiedził takie miasta jak Szczecin, Łódź, Płock, Wrocław, Bielsko-Biała, Katowice, Poznań, Lublin, Kraków, Białystok, Zielona Góra, Gdańsk, Warszawa i Olsztyn.