W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef resortu nauki na Uniwersytecie Opolskim: Chcemy przywrócić prestiż polskich uczelni

17.06.2024

Minister Dariusz Wieczorek spotkał się w Opolu z przedstawicielami władz uczelni oraz studentami województwa opolskiego. To kolejna w bieżącym roku akademickim wizyta szefa resortu nauki w ramach zaplanowanego cyklu spotkań z przedstawicielami środowiska akademickiego z różnych regionów Polski.

Przed salą wypełnioną siedzącymi na ustawionych w rzędy krzesłach ludźmi na oświetlonym na niebiesko podwyższeniu stoi minister Wieczorek i mówi do trzymanego w ręku mikrofonu, za nim na fotelach siedzi kilka osób.

Zmiany w systemie szkolnictwa wyższego

Spotkania ze środowiskiem akademickim to ważny krok w kierunku wprowadzenia zmian w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce oraz poprawy jakości kształcenia. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie tylko wsłuchuje się w głosy rektorów i studentów, ale także aktywnie angażuje się w dialog, który ma na celu wprowadzenie realnych zmian. Tego rodzaju otwarte spotkania mogą przyczynić się do bardziej efektywnej współpracy między resortem a uczelniami, co jest kluczowe dla rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego w naszym kraju.

- Jesteście piętnastym województwem, które odwiedzamy. Nasze spotkania to swego rodzaju prekonsultacje przed złożeniem projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Wsłuchujemy się w głosy środowiska, poznajemy jego oczekiwania, by wspólnie wypracować adekwatne rozwiązania dla poprawy funkcjonowania uczelni w Polsce. Jakość nauczania jest dla ministerstwa absolutnym priorytetem – mówił szef resortu nauki.

– Chcemy, by przedstawiciele uczelni publicznych i niepublicznych ze sobą rozmawiali i współpracowali. Przed nami jest dużo wyzwań i planowanych zmian. Współpraca jest bardzo potrzebna, aby wzmacniać polską naukę i zadbać o wzrost nakładów na badania i rozwój. Jeżeli nie będzie wspólnego dialogu ze środowiskiem akademickim, to nam się to nie uda – dodał.

Najważniejsze zmiany w ustawie

Wśród najważniejszych obszarów wymagających zmiany w ustawie szef resortu nauki wymienił: kwestie dotyczące jakości kształcenia, studia podyplomowe, system wyboru rektorów, stypendia oraz podniesienie statusu doktorantów. Dyskutowano również o finansowaniu infrastruktury naukowo-badawczej, procesie konsolidacji uczelni, promocji i rozwoju badań oraz pomocy psychologicznej.

– Chcemy poznać aktualne problemy uczelni oraz zacieśniać współpracę w każdym województwie. Sprawy polskiej nauki powinny być priorytetem dla całej społeczności akademickiej. Musimy dbać przede wszystkim o jakość kształcenia z myślą o dobru studentów. Nowa strategia ministerstwa koncentruje się właśnie na tym zagadnieniu – mówił szef resortu nauki.

Wspieranie rozwoju studentów oraz kadry akademickiej

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dąży do zapewnienia studentom jak najlepszych warunków kształcenia. - Naszym priorytetem jest, aby młodzi ludzie mogli realizować swoje ambicje naukowe i zawodowe w Polsce. Szukamy takich rozwiązań, aby studenci mieli możliwość jak najlepszego kształcenia się w naszym kraju. To jest ten kierunek, który sobie dzisiaj zakładamy. Dołożymy wszelkich starań, aby start dla młodych ludzi w dorosłość był łatwiejszy – mówił minister Dariusz Wieczorek.

Podczas wizyty na Uniwersytecie Opolskim szef resortu nauki przypomniał również o wzroście wynagrodzeń dla pracowników naukowych. - Ten skokowy wzrost wynagrodzeń na uczelniach dla kadry akademickiej oraz administracyjnej pokazuje filozofię tego rządu. Jeżeli ci najlepsi mają pozostawać na uczelniach, to muszą być też godnie wynagradzani – dodał.

Konsolidacja uczelni

Szef resortu nauki podkreślił, że w obliczu spadającej liczby studentów należy rozważyć łączenie uczelni, aby podnieść jakość kształcenia. Zacieśnianie współpracy między uczelniami może prowadzić do lepszego wykorzystania ich potencjału, zarówno kadrowego, jak i infrastrukturalnego. Wspólne projekty badawcze, wymiana doświadczeń oraz inspirująca współpraca mogą znacząco podnieść poziom kształcenia w Polsce, przyciągając jednocześnie talenty z całego świata. – Zależy nam na tym, aby uczelnie łączyły się, tworząc większe ośrodki akademickie. To jest istotne również z punktu widzenia pozyskiwania środków zewnętrznych. Naszą rolą jest tworzenie mechanizmów, natomiast uczelnie same w tej sprawie będą podejmować decyzje. Jeśli decyzje o łączeniu uczelni się pojawią, to będą to suwerenne decyzje senatów i rektorów – mówił minister Dariusz Wieczorek.

Promocja polskich uczelni za granicą

Działania resortu mają na celu nie tylko konsolidację uczelni, ale również promocję polskich uczelni za granicą. - W strategii ministerstwa na to też zwracamy uwagę. Bardzo zależy nam na promocji polskich uczelni za granicą, aby więcej studentów zagranicznych studiowało w Polsce. Wtedy również przetrwamy ten kryzys demograficzny, przetrwamy ten trudny czas związany z tym, że ilość osób studiujących w naszym kraju z roku na rok maleje. Zależy nam na tym, żeby kadry naukowe i uczelnie się rozwijały. Chcemy, aby coraz więcej zagranicznych studentów wybierało Polskę jako miejsce swoich studiów, co pomoże przywrócić prestiż polskich uczelni i środowiska akademickiego – podkreślił minister Dariusz Wieczorek.

Spotkania ze środowiskiem akademickim w całym kraju

Minister Dariusz Wieczorek odwiedził Politechnikę Opolską w ramach cyklicznych spotkań ze środowiskiem akademickim w całej Polsce. Dotychczas odwiedził takie miasta jak Szczecin, Łódź, Płock, Wrocław, Bielsko-Biała, Katowice, Poznań, Lublin, Kraków, Białystok, Zielona Góra, Gdańsk, Warszawa, Olsztyn i Rzeszów.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}