W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkoła dla Was – wsparcie ukraińskich uczniów

30.03.2022

Dziś, 30 marca br. w gmachu MEiN odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, prezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota oraz prezesa Związku Polska Cyfrowa Michała Kanownika. Podczas wydarzenia przedstawiono szczegóły dotyczące akcji #SzkołaDlaWas oraz poinformowano o włączeniu się Poczty Polskiej i Związku Cyfrowa Polska do tej inicjatywy.

Minister Przemysław Czarnek przemawia podczas konferencji, stoi przed mikrofonem, za nim stoją prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot oraz prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

– 150 tys. dzieci ukraińskich uchodźców jest już w polskich szkołach. Przytłaczająca większość to dzieci, które są zapisane do szkół podstawowych. Ponad 20 tys. dzieci jest w polskich przedszkolach, a pozostała część w szkołach ponadpodstawowych – mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej.

Szef MEiN wskazywał, że zdecydowana większość ukraińskich dzieci jest jeszcze poza polskim system edukacji. Część z nich korzysta z nauki zdalnej i łączy się ze swoimi klasami. Uczniowie ci – zgodnie z obowiązującymi przepisami – są zwolnieni z obowiązku szkolnego. 

Aby umożliwić tym uczniom kształcenie na odległość, Ministerstwo Edukacji i Nauki realizuje inicjatywę #SzkołaDlaWas: – W ramach tej akcji zebraliśmy już kilka tysięcy sztuk używanego sprzętu komputerowego – mówił Minister Edukacji i Nauki, przybliżając założenia przedsięwzięcia. – Ten sprzęt będzie dystrybuowany wszystkim dzieciom, które tego sprzętu w celu łączenia się z klasami ukraińskimi będą potrzebować – podkreślał.

Branża cyfrowa wspólnie z MEiN na rzecz ukraińskich uczniów  

Już ponad 2,3 mln osób przekroczyło polską granicę w związku z konfliktem w Ukrainie, a liczba ta cały czas rośnie. Znaczną część uchodźców stanowią dzieci wymagające opieki edukacyjnej lub wychowawczej. Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy podkreślało, że istotne jest zapewnienie uczniom możliwości dalszego uczestnictwa w systemie oświaty Ukrainy. 

Na tę potrzebę odpowiadają firmy z sektora cyfrowego oraz organizacje branżowe i pozarządowe, które przyłączyły się do inicjatywy #SzkołaDlaWas. Członkowie Związku Cyfrowa Polska zadeklarowali już przekazanie kilku tysięcy sztuk sprzętu komputerowego (komputerów stacjonarnych, laptopów i tabletów) na rzecz ukraińskich uczniów. 

– Od początku wojny w Ukrainie staramy się wspierać zarówno społeczeństwo ukraińskie, jak i przedsiębiorców oraz administrację ukraińską choćby w podtrzymywaniu ciągłości zachowania danych – mówił Michał Kanownik, prezes Związku Polska Cyfrowa. – Prowadzimy aktywną zbiórkę używanego sprzętu komputerowego. Sprzęt jest czyszczony, odpowiednio przygotowany do ponownego użycia i zabezpieczony, aby był pewnym narzędziem służącym do nauki zdalnej w ukraińskim systemie edukacji. Nasze sieci oddały swoje linie serwisowe po to, aby przygotować ten sprzęt do ponownego użycia – dodał. 

Prezes Michał Kanownik zaapelował także do firm technologicznych w Polsce o przekazywanie sprzętu komputerowego na potrzeby ukraińskich dzieci.  

W jaki sposób włączyć się do akcji? 

Podmioty, które chcą nieodpłatnie przekazać sprzęt (minimum 10 sztuk), mogą zgłosić się na adres mailowy szkoladlawas@cyfrowapolska.org. Podarowany sprzęt trafi do specjalnych centrów serwisowych, w których będzie skontrolowany, zabezpieczony, zapakowany i przygotowany do użytku szkolnego. Następnie zostanie rozdysponowany pomiędzy osoby potrzebujące, które deklarują chęć kontynuowania nauki w Polsce w ramach ukraińskiego systemu oświaty. Partnerem akcji są Fundacja Wolność i Demokracja, Fundacja Pomoc Polakom w Potrzebie, a także Fundacja Przyjaciel Misji wraz z innymi organizacjami pozarządowymi.

Przekazywany sprzęt musi być w pełni działający, wolny od zauważalnych uszkodzeń czy usterek i mieć nie więcej niż 5 lat. Do sprzętu przekazywanego przez firmy będą miały zastosowanie ulgi podatkowe – zerowy VAT oraz możliwość zaliczenia wartości darowizny jako kosztu uzyskania przychodu. Szczegóły preferencji podatkowych dostępne są na stronie podatki.gov/ukraina.

Poczta Polska partnerem akcji #SzkołaDlaWas 

Poczta Polska wraz z fundacją korporacyjną „Pocztowy Dar” włączyła się do akcji „Szkoła dla Was” w zakresie obsługi transportu przekazywanego sprzętu. Dzięki temu wsparciu uczniowie w szybki i bezpośredni sposób otrzymają sprzęt. 

– Poczta Polska przyjęła zaproszenie do udziału w projekcie #SzkołaDlaWas. Jako największa spółka infrastrukturalna i transportowa w Europie Środkowo-Wschodniej jesteśmy naturalnym partnerem dla ministerstwa, ponieważ posiadamy odpowiedni potencjał logistyczny, a także pełnimy rolę hubu komunikacyjnego dla Poczty Ukrainy w wymianie międzynarodowej – podkreślił prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot. 

– Współpraca z MEiN to jedna z licznych form zaangażowania spółki w pomoc Ukrainie i jej mieszkańcom. Spółka od początku trwania rosyjskiej agresji wspiera Ukraińców na wiele sposobów, organizując m.in. transporty z darami, udostępniając nasze miejsca noclegowe w hotelach Poczty Polskiej i pokojach gościnnych na terenie kraju. Zwolniliśmy także z opłat pocztowych przesyłki z pomocą humanitarną na Ukrainę oraz wydaliśmy znaczek „Jesteśmy z Wami” – dodał prezes. 

Chatbot – szybka informacja dla ukraińskich uczniów, rodziców, studentów i pracowników naukowych 

W ramach akcji #SzkołaDlaWas Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło również chatbot udzielający informacji po polsku i ukraińsku. To nowoczesne narzędzie pozwalające uzyskać informację m.in. o zapisie do szkoły, przyjęciu na uczelnię czy pojęciu pracy w charakterze nauczyciela akademickiego lub pracownika naukowego. 

Więcej informacji

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}