W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szybkie połączenie internetowe między centrum badawczym DESY w Hamburgu a Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku już działa

12.06.2020

Od dzisiaj dane naukowe mogą być przesyłane pomiędzy centrum badawczym DESY w Hamburgu a Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku z prędkością 100 Gb/s dzięki szybkiemu połączeniu internetowemu. Łącze na dystansie tysiąca kilometrów o takiej szybkości przeznaczone dla konkretnej infrastruktury badawczej jest rzadkością.

Grafika - cyfry 1 i 0 na niebieskim tle.

Korzyści szybkiego łącza

W uroczystości uruchomienia szybkiego połączenia internetowego pomiędzy centrum badawczym DESY w Hamburgu a Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku udział wzięli podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Grzegorz Wrochna oraz sekretarz stanu w niemieckim Federalnym Ministerstwie Edukacji i Badań Naukowych Wolf-Dieter Lukas. Dzięki bezpośredniemu połączeniu Centrum Informatyczne Świerk należące do Narodowego Centrum Badań Jądrowych będzie mogło stać się drugim, obok ośrodka badawczego DESY, centrum gromadzenia i przetwarzania danych uzyskiwanych w eksperymentach European XFEL. Uruchomienie łącza pozwoli na przyspieszenie procesu analizy danych oraz na ograniczenie niebezpieczeństwa przypadkowej utraty zgromadzonych danych. Z łączy o podobnej lub większej przepustowości korzysta zwykle wielu użytkowników. Nieczęsto spotyka się szybkie połączenia przeznaczone dla jednej infrastruktury badawczej. Projekt po stronie polskiej finansowany był przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a po stronie niemieckiej – przez spółkę European XFEL GmbH.

– Fakt, że drugie, obok Hamburga, centrum danych lasera XFEL powstaje w NCBJ to ogromny sukces polskich naukowców. Ministerstwo i NCBJ już od kilku lat przygotowywały to przedsięwzięcie. Sukces ten jest wyrazem uznania krajów członkowskich European XFEL dla polskiego wkładu w budowę, uruchomienie i obsługę XFEL – podkreślił wiceminister Grzegorz Wrochna.

European XFEL – rentgenowski laser na swobodnych elektronach

European XFEL (European X-ray Free Electron Laser) jest najpotężniejszym rentgenowskim laserem na swobodnych elektronach na świecie. Infrastruktura lasera ma 3,5 km długości. Laser przeznaczony jest do prowadzenia badań naukowych i rozwojowych. Pozwala na trójwymiarowe obrazowanie złożonych cząsteczek biologicznych (DNA) oraz filmowanie przebiegu złożonych reakcji chemicznych. Laser powstał dzięki współpracy podmiotów z 12 państw w ramach spółki European XFEL GmbH. Polskim udziałowcem spółki jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Budowa lasera kosztowała ponad miliard euro.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}