Trwa XIX Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie
17.05.2019
– Festiwal Nauki i Sztuki jest krakowskim świętem popularyzującym i upowszechniającym osiągnięcia naukowe. Rozbudza ciekawość poznawczą, integruje społeczność miasta Krakowa, a także wielu gości z Polski i z zagranicy z naszymi ośrodkami akademickimi – takimi słowami wicepremier Jarosław Gowin 16 maja uroczyście przywitał gości zgromadzonych na Rynku Głównym w Krakowie.
Festiwal rozbudza w uczestnikach zamiłowanie do nauki i sztuki
Możliwość wzięcia udziału w doświadczeniach naukowych, pokazach oraz konkursach i licznych prelekcjach – to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla wszystkich tych, którzy w dniach 16-18 maja odwiedzą Rynek Główny. Festiwal jest organizowany od 2001 roku przez krakowskie uczelnie i instytuty Polskiej Akademii Nauk. To wydarzenie popularyzujące naukę i sztukę. Celem festiwalu jest prezentacja osiągnięć naukowych i artystycznych, ukazanie praktycznych korzyści wynikających z postępu naukowego i innowacyjności oraz ich wpływu na jakość życia.
Elektryzujące stoisko MNiSW wraz z Marią Skłodowską-Curie oraz Ignacym Łukasiewiczem
Pierwszego dnia festiwalu, tj. 16 maja na stanowisku MNiSW pojawił się Ignacy Łukasiewicz oraz Maria Skłodowska-Curie. Znani uczeni przygotowali dla uczestników mrożące krew w żyłach eksperymenty. Płonąca piana na dłoniach odwiedzających, spacer w chmurach czy zaskakujące doświadczenia fizyczne – to tylko niektóre z atrakcji, jakie zostały przygotowane dla sympatyków mocnych wrażeń.
Jarosław Gowin i Maria Skłodowska-Curie
Po uroczystym otwarciu Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie, wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, odwiedził festiwalowe miasteczko. Premier z dużym zainteresowaniem uczestniczył w eksperymentach przygotowanych przez organizatorów. Na stanowisku MNiSW, Maria Skłodowska-Curie zaprosiła go do wykonania „płonącego” doświadczenia!
„Napełnij swój kubek kawą, a głowę wiedzą – zapraszamy do Kawiarenki Naukowej”
To hasło, wypowiadane przez wolontariuszy, którzy zachęcali odwiedzających do wzięcia udziału w „Kawiarence Naukowej”. Oprócz ciekawych eksperymentów, występów muzycznych oraz dobrej zabawy, na festiwalu nie zabrakło również porcji solidnej wiedzy. Prelekcje potrwają do 18 maja. Poniżej program paneli i zakres tematyczny:
16 maja 2019
godz. 13.00 panel: Miasta przyszłości
godz. 15.00 panel: Jak rozwiązać śledztwo sprzed lat? – zagadki kryminalne i sposoby ich rozwiązania
17 maja 2019
godz. 13.00 panel: Być EKO – moda czy konieczność?
godz. 15.00 panel: Czy tylko geniusz może zostać naukowcem?
18 maja 2019
godz. 13.00 panel: Praca w przyszłości: konieczność, wybór czy przywilej?
Festiwal Nauki i Sztuki jeszcze trwa!
Miasteczko festiwalowe otwarte będzie do soboty 18 maja. Wszystkich tych, którzy jeszcze nie zdążyli skorzystać z atrakcji zapraszamy na Rynek Główny w Krakowie. Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora.
Przypominamy również, że już jutro w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbywa się Noc Muzeów. Na uczestników czeka pokaz astronomiczny w Planetobusie, spotkanie z interaktywnym robotem Pepper, czy pokaz mappingu na elewacji MNiSW, przygotowany przez ASP w Warszawie. Serdecznie zapraszamy!