Udział wiceministra Andrzeja Szeptyckiego w konferencji EAIE w Tuluzie
23.09.2024
Za nami 34. edycja konferencji i targów European Association for International Education (EAIE) – największej międzynarodowej konferencji szkolnictwa wyższego w Europie i drugiej co do wielkości na świecie. W wydarzeniu zorganizowanym w tym roku w Tuluzie wzięło udział ponad 6500 uczestników z blisko 100 krajów. Uczestniczył w nim również podsekretarz stanu w MNiSW Andrzej Szeptycki.
Wymiana międzynarodowych doświadczeń w obszarze kształcenia
Głównym celem konferencji EAIE jest wymiana doświadczeń w zakresie umiędzynarodowienia uczelni, promowanie najlepszych praktyk oraz nawiązywanie współpracy międzynarodowej. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem internacjonalizacji jako kluczowego narzędzia podnoszenia jakości kształcenia oraz budowania globalnych sieci współpracy naukowej.
Wydarzenia takie jak to mają kluczowe znaczenie dla rozwoju szkolnictwa wyższego, zwłaszcza w obliczu globalnych wyzwań, z którymi mierzą się zarówno uczelnie, jak i rządy. Są również okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami, które mogą być zaadaptowane na rodzimym gruncie.
Debata o przyszłości internacjonalizacji
Wiceminister Andrzej Szeptycki wziął udział w panelu dyskusyjnym „The politics and policies of internationalisation: ministers’ views”, podczas którego ministrowie z różnych krajów dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie polityki internacjonalizacji szkolnictwa wyższego. Minister Szeptycki zaprezentował polski model wzmacniania współpracy międzynarodowej, podkreślając znaczenie programów stypendialnych, współpracy z zagranicznymi ośrodkami badawczymi oraz strategii umiędzynarodowienia polskich uczelni.
Polski akcent na EAIE
Podczas targów w Tuluzie Polska zaprezentowała swoje stoisko, na którym można było zapoznać się z ofertą naszych uczelni oraz programów oferowanych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej i Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. W jego otwarciu uczestniczył wiceminister Andrzej Szeptycki. – Internacjonalizacja to potężny katalizator pozytywnych transformacji w środowisku akademickim – instrument, który nie tylko podnosi jakość edukacji, ale także wyposaża studentów w kompetencje potrzebne do prawidłowego rozwoju w dzisiejszym zglobalizowanym świecie – podkreślił minister. – Wspierając mobilność akademicką i współpracę ponad granicami stwarzamy studentom, doktorantom i badaczom możliwości angażowania się w ożywioną wymianę, która przynosi korzyści zarówno Polsce, jak i globalnej społeczności akademickiej. W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego jesteśmy zaangażowani we wspieranie tej misji. Pracujemy nad wzmocnieniem partnerstw międzynarodowych poprzez aktywne dialogi i negocjacje z kluczowymi partnerami światowymi. Ponadto zapewniamy wsparcie finansowe dla programów promujących mobilność, wspierających współpracę i umożliwiających naszym studentom i badaczom dążenie do doskonałości za granicą, dzieląc się jednocześnie swoją wiedzą i innowacjami w Polsce – mówił wiceminister.
European Association for International Education
European Association for International Education (EAIE) to europejska organizacja non-profit, która zajmuje się wspieraniem współpracy międzynarodowej w szkolnictwie wyższym. Powstała w 1989 roku. Od początku dąży do tego, by wspierać różnorodną i otwartą edukację oraz pomagać ekspertom z różnych krajów we współpracy przy umiędzynarodowieniu szkół wyższych.