W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ukraine Recovery Conference w Berlinie z udziałem wiceministra Andrzeja Szeptyckiego

14.06.2024

Podsekretarz stanu w MNiSW Andrzej Szeptycki złożył oficjalną wizytę w Berlinie, gdzie uczestniczył w konferencji na temat odbudowy Ukrainy. W stolicy Niemiec spotkał się również z polsko-niemiecką grupą parlamentarną funkcjonującą w Bundestagu.

W dużej sali z szarymi ścianami na swobodnie porozstawianych krzesłach siedzą ludzie, pośrodku wiceminister Szeptycki mówi do trzymanego w ręku mikrofonu.

Ukraine Recovery Conference

Podczas konferencji w Berlinie przedstawiciele rządów, liderzy organizacji międzynarodowych i biznesu omówili m.in. zagadnienia dotyczące wzmacniania atrakcyjności inwestycyjnej Ukrainy oraz kwestie powiązania jej odbudowy z procesem akcesyjnym do Unii Europejskiej.

W wydarzeniu wzięli również udział: szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

W tym roku wyszczególniono cztery główne grupy tematyczne obrad:

  • wymiar biznesowy - mobilizacja sektora prywatnego na rzecz odbudowy i wzrostu gospodarczego,
  • wymiar ludzki - odbudowa społeczna i kapitał ludzki dla przyszłości Ukrainy,
  • wymiar lokalny i regionalny - odbudowa gmin i regionów,
  • wymiar UE - przystąpienie do Unii Europejskiej i związane z tym reformy.

Dyskusje na temat szkolnictwa wyższego i nauki

Wiceminister Andrzej Szeptycki uczestniczył w panelu dyskusyjnym dotyczącym roli szkolnictwa wyższego oraz nauki. Podczas spotkania dyskutowano o tym, jak zapewnić młodym ludziom ciągłość edukacji od szkoły podstawowej po studia wyższe w obliczu wojny w Ukrainie.

W panelu wzięli również udział: Bettina Stark-Watzinger, federalna minister edukacji i badań naukowych w Niemczech, Yevhen Kudriavets, wiceminister edukacji i nauki w Ukrainie, Marcia McNutt, prezes Narodowej Akademii Nauk w USA, Julia Bezvershenko, współzałożycielka Science at Risk oraz przedstawiciele UNICEF, Banku Światowego i Towarzystwa Maxa Plancka.

- Ta konferencja to ważny sygnał polityczny oraz okazja do nawiązania relacji w celu wzmacniania wzajemnej współpracy, a także wymiany wiedzy i doświadczeń. Polska jest istotnym uczestnikiem pracy nad odbudową Ukrainy, o czym świadczy duży udział przedstawicieli naszego kraju z różnych sektorów - rządowego, samorządowego czy biznesu – powiedział wiceminister Andrzej Szeptycki.

Główne założenia konferencji

Głównym celem URC2024 jest zmobilizowanie stałego międzynarodowego wsparcia dla odbudowy, rekonstrukcji, reform i modernizacji Ukrainy. Obejmuje to zapewnienie pomocy doraźnej na natychmiastowe potrzeby, wdrażanie projektów szybkiej odbudowy i tworzenie atrakcyjnych warunków dla przedsiębiorstw w celu odblokowania inwestycji sektora prywatnego w Ukrainie oraz aktywnego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego w proces odbudowy.

Konferencja odbywała się 11 i 12 czerwca br. w Berlinie. To już trzecia edycja międzynarodowej debaty geopolitycznej dotyczącej odbudowy Ukrainy.

Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie organizatorów.

{"register":{"columns":[]}}