Uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej
23.03.2023
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w podpisaniu listu intencyjnego w sprawie utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej. Pod listem podpis złożyli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński oraz Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
– Straż graniczna wykonuje niezwykle skomplikowaną służbę wymagającą specjalistycznych kompetencji, innych niż te posiadane przez policję, straż pożarną czy inne formacje. Dzisiaj zadania straży granicznej skomplikowały się jeszcze bardziej i trzeba mieć świadomość, że najbliższa przyszłość będzie wymagała od funkcjonariuszy Straży Granicznej wyjątkowych umiejętności i kompetencji. Tym samym szkolenia funkcjonariuszy Straży Granicznej w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie za chwilę Akademii czy w innych placówkach muszą być ujednolicone. Musi powstać Wyższa Szkoła Straży Granicznej, która będzie przygotowywała kadry dla Straży Granicznej na najbliższą przyszłość – mówił minister podczas podpisywania listu intencyjnego.
Szef resortu wskazał, że utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej to ważna decyzja z punktu widzenia interesów państwa i społeczeństwa polskiego, jest też niezwykle ważna dla nauki i szkolnictwa wyższego.
Wyższa Szkoła Straży Granicznej zostanie utworzona w drodze rozporządzenia przez ministra edukacji i nauki, na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych (art. 434 ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
Minister zapowiedział szybką ścieżkę legislacyjną do utworzenia nowej uczelni.
– Już w październiku chcielibyśmy, by to rozporządzenie obowiązywało i by szkoła rzeczywiście funkcjonowała i rozpoczynała nabór, a od lutego, drugiego semestru roku akademickiego 2023/2024 by pierwsi studenci tej szkoły rozpoczęli swoją naukę – dodał minister.
Wyższa Szkoła Straży Granicznej
Obecny system szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy SG opiera się na działalności 3 ośrodków szkoleniowych, tj. Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie i Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Nowa uczelnia powstanie w oparciu o funkcjonujące do tej pory zaplecze logistyczne Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej.
W ramach nowej uczelni planowane jest rozpoczęcie studiów pierwszego stopnia na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej. W dalszej perspektywie zostaną one rozszerzone o studia drugiego stopnia. Zmiany obejmą także system kształcenia kadr Straży Granicznej we wszystkich korpusach oraz zasady rekrutacji kandydatów do Straży Granicznej.
Do tej pory potrzeby szkoleniowe Straży Granicznej realizowały inne uczelnie, zarówno resortowe (głównie WSPol w Szczytnie), jak i pozostałe uczelnie akademickie. Wyższa Szkoła Straży Granicznej pozwoli na prowadzenie studiów sprofilowanych kierunkowo do potrzeb SG.
Zajęcia będą prowadzone przez praktyków z bogatym doświadczeniem zawodowym, zdobytym w szeregach SG m.in. podczas prowadzenia szkoleń w obecnie funkcjonującym Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.
Funkcjonariusze SG realizują zadania również poza granicami naszego kraju, dlatego szkolenie uzupełnione będzie także o zajęcia prowadzone przez ekspertów uczestniczących w misjach zagranicznych, osoby odpowiedzialne za współpracę międzynarodową oraz znające specyfikę działań służb i instytucji międzynarodowych (Interpol, Europol, Frontex).