W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości na „Łączce” z udziałem wiceministra Tomasza Rzymkowskiego

01.03.2021

Dziś w południe Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" i Instytut Pamięci Narodowej zorganizowały uroczystość ku czci Żołnierzy Niezłomnych na tzw. Łączce, na terenie Wojskowych Powązek w Warszawie. Oddano hołd ofiarom terroru komunistycznego pochowanym w zbiorowych mogiłach w kwaterze „Ł”. Zainaugurowano również wystawę ku czci żołnierzy podziemia niepodległościowego. W uroczystościach uczestniczył również wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Zdjęcie z uroczystości na „Łączce” z udziałem wiceministra Tomasza Rzymkowskiego

Kwatera „Ł” to miejsce pochówku pomordowanych w latach 1945–1956 przez organy bezpieczeństwa publicznego. W wybudowanym na terenie „Łączki” Panteonie - Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych spoczywają znalezione tu szczątki kilkudziesięciu Niezłomnych, których udało się zidentyfikować.

Wielu niestety jeszcze nie zostało odnalezionych. Ich przedstawicielami są prezentowane na wystawie IPN postacie, m.in. rotmistrz Witold Pilecki – „ochotnik do Auschwitz” oraz ppłk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, prezes IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wystawy zostały zainaugurowane podczas dzisiejszych uroczystości i będą udostępnione do listopada 2021 r.

W obchodach wzięli udział, m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, marszałek-senior Antoni Macierewicz, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosław Szarek, prezes Fundacji „Łączka” Tadeusz Płużański.

– Na Żołnierzach Wyklętych nie ciąży już niesprawiedliwe odium. Teraz odbierają oni zasłużoną chwałę, jako Żołnierze Niezłomni – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości.

Fot. IPN/ Sławek Kasper

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}