W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustalanie kwoty dotacji dla niepublicznych szkół policealnych, o uprawnieniach szkół publicznych, w których nie realizowany jest obowiązek szkolny i nauki w roku 2018

27.02.2018

Głównym przepisem ustanawiającym wysokość dotacji na uczniów ww. szkół jest przepis art. 26 ust. 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Przepis ten stanowi, że na każdego ucznia tych szkół dotacja w ujęciu rocznym powinna stanowić kwotę równą kwocie przewidzianej na danego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego w roku wypłacania tej dotacji. Warunkiem otrzymania części dotacji w danym miesiącu jest uczestniczenie ucznia w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w tym miesiącu (co oznacza, że jeśli uczeń nie spełni tego warunku np. w okresie styczeń – kwiecień to wysokość dotacji należnej szkole za takiego ucznia będzie stanowiła 8/12 kwoty przewidzianej na tego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej w ujęciu rocznym). Dodatkowo przepisy art. 34 ust. 3 doprecyzowują sposób kalkulacji dotacji dla szkoły w związku z warunkiem uczestniczenia w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych przez ucznia.

Zgodnie z wyżej przytoczoną generalną zasadą kwota dotacji na danego ucznia, w ujęciu rocznym na rok budżetowy 2018, stanowi iloczyn finansowego standardu "A" i wskaźnika korygującego "Di" dla danej jednostki samorządu terytorialnego na rok 2018 oraz współczynnika określonego dla danego ucznia przy statystycznej liczbie uczniów Ur,i. Dodatkowo w celu obliczenia kwoty dotacji na konkretnego ucznia do powyższej kwoty należy dodać kwotę wynikającą z wartości wag przypisanych do danego ucznia (wartości wag są wskazane w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2018 (Dz. U. 2017 r., poz. 2395). W tym celu należy pomnożyć ww. finansowy standard "A" dla roku 2018 przez ww. wskaźnik korygujący "Di" oraz przez sumę wartości wag algorytmu odpowiednich dla konkretnego ucznia.

Na mocy art. 45 ww. ustawy, w okresie styczeń – kwiecień 2018 r., wysokość kwoty dotacji (w ujęciu rocznym) ustala się z uwzględnieniem kwoty przewidzianej w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego w roku bazowym (rok 2017), natomiast w okresie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu pierwszej aktualizacji, czyli od 1 maja 2018 r. (ustawa budżetowa na rok 2018 została ogłoszona w dniu 1 lutego 2018 r.) – w roku budżetowym (rok 2018) z określeniem zasad wyrównania kwoty dotacji na ucznia od początku roku budżetowego. Ustalenie kwoty dotacji w pierwszych miesiącach roku budżetowego zgodnie z art. 45 (tj. do czasu aktualizacji) ma na celu jedynie przejściowe uregulowanie wysokości dotacji, kiedy to jednostka samorządu terytorialnego nie otrzymała tzw. metryczek subwencyjnych, w których znajdują się dane do wyliczenia kwoty dotacji na dany rok budżetowy (wskaźnik korygujący „Di”, finansowy standard „A”). Docelowo, zgodnie z przepisem materialnym i wykładnią celowościową art. 26 ust. 2 wysokość dotacji na ucznia w danym roku budżetowym odpowiada wysokości subwencji w tym samym roku budżetowym (tj. stanowi kwotę równą kwocie przewidzianej na danego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej w 2018 roku), tak aby środki, które są naliczane dla danej jednostki samorządu terytorialnego zgodnie z algorytmem podziału subwencji oświatowej w danym roku budżetowym, m.in. na uczniów szkół dotowanych, zostały przekazane do dotowanej szkoły w wysokości odpowiadającej kwotom przewidzianym na danego ucznia w subwencji oświatowej na ten sam rok.

Ponadto, zgodnie z celowościową wykładnią przepisu art. 34 ust. 1 oraz art. 43 ust. 5, ustawodawca zapewnia wypłatę rocznej wysokości kwoty dotacji w 12 częściach oraz ogranicza wahania wysokości miesięcznej kwoty dotacji z miesiąca na miesiąc, co ma na celu zabezpieczenie płynności finansowej szkoły w ciągu roku. W istocie zapisy art. 34 ust. 1 oraz art. 43 ust. 5 stanowią, że racjonalny i celowościowy podział kwoty dotacji, o której mowa w art. 26 ust. 2, powinien zostać dokonany w ten sposób, aby czas pomiędzy kolejnymi ratami umożliwiał zapłatę finansowych zobowiązań szkoły (np. płatności związane z comiesięczną wypłatą wynagrodzeń dla nauczycieli), a także aby ewentualne zmiany wysokości rat w wyniku aktualizacji kwoty dotacji nie skutkowały problemami z zapłatą tych zobowiązań (np. konieczność wypłaty wynagrodzeń dla nauczycieli w wysokości wynikającej z zwartych umów na określony czas). Przy czym ustawa nie nakazuje wypłaty kwoty dotacji w równych częściach. Nierówność poszczególnych części dotacji może jednak wynikać jedynie z interpretacji przepisów prawa, np. gdy poszczególne części dotacji będą zmieniać się w wyniku aktualizacji kwoty dotacji (zgodnie z art. 43 ust. 1) lub gdy w wyniku aktualizacji kwoty dotacji należy wyrównać wysokość kwoty dotacji wypłaconej od początku roku budżetowego (zgodnie z art. 43 ust. 4) lub też gdy ustalona miesięczna kwota dotacji ma na celu realizację wykładni celowościowej przepisu stanowiącego o wysokości rocznej kwoty dotacji w danym roku budżetowym (zgodnie z art. 26 ust. 2).

Mając na względzie celowościową wykładnię przepisu art. 34 ust. 1 oraz art. 43 ust. 5 oraz celowościową wykładnię przepisu art. 26 ust. 2, ustanawiającego wysokość kwoty dotacji w danym roku, należy tak ustalić wysokość pierwszych trzech części dotacji w 2018 r., aby możliwym było wypłacenie dotacji w ujęciu rocznym w kwocie ustalonej w art. 26 ust. 2 (tj. w kwocie na ucznia równej kwocie przewidzianej na danego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego w roku 2018).

Biorąc pod uwagę, że został już opublikowany algorytm podziału części oświatowej subwencji ogólnej na 2018 r. jednym z możliwych rozwiązań, było ustalenie części dotacji za okres styczeń – kwiecień w wysokości wynikającej z kwoty przewidzianej na ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla roku 2018 (którą można było w styczniu już dość dokładnie oszacować) lub do oszacowania wysokości kwoty dotacji za okres styczeń – kwiecień wykorzystać finansowy standard „A” i wskaźnik korygujący „Di” z roku 2017 oraz wartości wag i współczynniki przy statystycznej liczbie uczniów „Ur,i” ustalone w algorytmie podziału subwencji na rok 2018. W takich przypadkach zagwarantowane będzie udzielenie dotacji w kwocie określonej lub bliskiej tej opisanej w art. 26 ust. 2, z jednoczesną gwarancją możliwie małej zmiany części dotacji z miesiąca na miesiąc, co jest celem przepisu art. 43 ust. 5 i nie stoi w sprzeczności z zapisami art. 34 ust. 1.

Ponadto, od 2018 roku niezależnie od kwoty wypłacanej na ucznia zgodnie z art. 26 ust. 2, szkołom policealnym niebędącym szkołami specjalnymi na każdego ucznia, który uzyskał dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, przysługuje dotacja na mocy art. 26 ust. 5.

Powyższa opinia nie ma charakteru wiążącego dla podmiotów stosujących przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

 

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 20:49 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 20:49 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}