VI Polsko-Francuskie Forum Nauki i Innowacji
19.11.2021
W piątek, 19 listopada br. w Paryżu odbyło się VI Polsko-Francuskie Forum Nauki i Innowacji. Hasło przewodnie tegorocznej edycji przedsięwzięcia to: „Nowa rzeczywistość, nowe wyzwania – nowe aspekty współpracy”. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki oraz Claire Giry Dyrektor Generalna ds. Badań i Innowacji z francuskiego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, Badań i Innowacji.
Udział wiceministra Włodzimierza Bernackiego w Forum Nauki i Innowacji
W swoim wystąpieniu Sekretarz Stanu w MEiN wyraził zadowolenie z kontynuacji Polsko-Francuskiego Forum Nauki i Innowacji mimo trudnej sytuacji epidemicznej związanej z COVID-19. Wiceminister Włodzimierz Bernacki podkreślił, że przedsięwzięcie jest platformą wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk. Zwrócił również uwagę na rolę forum w kształtowaniu i wzmacnianiu polsko-francuskich relacji w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki oraz w nawiązywaniu współpracy bilateralnej przez polskie i francuskie instytucje państwowe.
Wiceminister edukacji i nauki podkreślił, że tegoroczne Forum ma pomóc w zrozumieniu zachodzących wokół nas dynamicznych zmian: – Przez ostatnie dwa lata mierzyliśmy się z wyzwaniami w obszarze szkolnictwa wyższego, a także badań, innowacji czy mobilności. Forum stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, podzielenia się najlepszymi praktykami i wypracowania nowych rozwiązań, które mogą służyć nam wszystkim w zrozumieniu otaczającej nas rzeczywistości – powiedział. Nawiązał przy tym do słów Marii Skłodowskiej-Curie: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”.
Polsko-Francuskie Forum Nauki i Innowacji – informacje o wydarzeniu
W trakcie wydarzenia odbyły się dwie sesje plenarne poświęcone tematyce współpracy polsko-francuskiej w obszarze programu Horyzont 2021-2027, inicjowaniu wspólnych projektów w ramach Uniwersytetów Europejskich, a także wdrażaniu najlepszych rozwiązań w sektorze energetycznym przez współpracę naukowców i badaczy z przemysłem energii odnawialnej.
Wśród ekspertów i zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele polskich i francuskich resortów szkolnictwa wyższego i nauki oraz agencji publicznych, m.in.: Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, Sieci Badawczej Łukasiewicz. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele instytucji naukowych i akademickich: Polskiej Akademii Nauk, Campus France, francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) czy Uniwersytetu Sorbona.
Konferencja odbyła się w formule hybrydowej (udział bezpośredni lub za pośrednictwem wideokonferencji).