VI Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy
30.06.2023
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek spotkał się z uczestnikami VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Podczas spotkania szef MEiN mówił o potrzebie upowszechniania nauki języka polskiego oraz rodzimej kultury zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Promowanie języka polskiego – szkoły i oddziały przedszkolne prowadzone przez ORPEG
Minister Przemysław Czarnek przypomniał o działaniach resortu edukacji i nauki na rzecz wspomagania nauczania języka polskiego wśród Polonii i Polaków za granicą, a także podtrzymywania tradycji narodowej. – Znajomość języka polskiego jest gwarantem tego, że narodową kulturę i polskość utrzymujemy. Dlatego utworzyliśmy kilka pierwszych przedszkoli w Niemczech i tworzymy te placówki również w innych krajach. Będziemy je tworzyć na zdecydowanie większą skalę, tak żeby polskim rodzicom – zwłaszcza tych z rodzin mieszanych – umożliwić odprowadzanie dzieci kilkuletnich do przedszkoli, w których będą się uczyć języka polskiego. I w ten sposób będziemy wspomagać naukę języka polskiego. I państwa wielkie starania o to, żeby polskość i kultura polska wśród dzieci i młodzieży mogły wzrastać – powiedział.
W październiku 2022 r. w Berlinie otwarto pierwsze polskie państwowe przedszkole poza granicami kraju. Placówka funkcjonuje w Szkole Polskiej im. gen. Stefana Grota-Roweckiego przy Ambasadzie RP w Berlinie. Rolą przedszkola jest przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w Szkole Polskiej. Wychowankowie przez zabawę, udział w warsztatach, śpiewanie polskich piosenek, słuchanie i oglądanie polskich bajek będą poznawać polską kulturę, tradycję i zwyczaje.
W bezpłatnych zajęciach uczestniczą dzieci w wieku 3-6 lat. Działalność placówki jest finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Działalność Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego
Popularyzacja języka ojczystego wśród Polonii jest również możliwa także dzięki Instytutowi Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, który na początku tego roku rozpoczął swoją działalność. – Instytut dysponuje większymi niż do tej pory środkami na edukację za granicą. I będzie dysponował jeszcze większymi środkami po to, żeby rozwijać polskie szkoły i edukację Polaków za granicą – zaznaczył minister Czarnek. – Instytut ściśle i w sposób skoordynowany działa z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej. Program „Polskie Powroty” spowodował już powrót kilkudziesięciu polskich naukowców do Polski. Będziemy to rozwijać na większą skalę, bo potrzebni nam są wybitni Polacy, którzy studiują zagranicą, a chcą również służyć dla Polski w kraju – dodał szef MEiN.
Program Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „Polskie Powroty”
Program „Polskie Powroty”, o którym podczas spotkania mówił minister Przemysław Czarnek, to jedno z flagowych przedsięwzięć Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Ostatni nabór w tej edycji przedsięwzięcia ruszył pod koniec maja i potrwa do 31 sierpnia.
Celem programu jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcie zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych.
Do tej pory dzięki „Polskim Powrotom” finansowanie swoich projektów uzyskało 63 naukowców. Laureaci programu to badacze z uznanym dorobkiem, którzy na polskie uczelnie wrócili z ośrodków akademickich i badawczych z takich krajów, jak Australia, Austria, Belgia, Chiny, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Korea Południowa, Niemcy, Oman, Singapur, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Wielka Brytania i Włochy.
Promowanie polskiej nauki za granicą – Akademia Kopernikańska
Krzewienie polskości i promowanie jej na arenie międzynarodowej jest możliwe także dzięki Akademii Kopernikańskiej. – Instytucja gromadzi naukowców z Polski i całego świata po to, żeby stanowić płaszczyznę współpracy świata nauki zgromadzonych wokół dziedzin i dyscyplin kopernikańskich. Po to stworzyliśmy Akademię Kopernikańską i po to zorganizowaliśmy Światowy Kongres Kopernikański, żeby nikt nigdy już nie mówił, że Kopernik nie był Polakiem. Instytucja będzie służyła również polskim naukowcom za granicą – powiedział podczas spotkania minister Przemysław Czarnek.
„Poznaj Polskę – kraj rodzinny”
Szef MEiN zwrócił również uwagę na inicjatywy edukacyjne resortu, których celem jest popularyzowanie polskiej kultury zarówno w kraju i na świecie. – W ramach programu „Poznaj Polskę” tylko w ciągu ostatniego roku szkolnego 700 tys. polskich dzieci odwiedziło polskie miasta, zwiedziło polskie zabytki, odwiedziło piękne polskie muzea. Ten program rozwijamy również dla zagranicy. Dzięki inicjatywie „Poznaj Polskę – kraj rodzinny” do Polski przyjeżdżają polskie dzieci i młodzież mieszkające poza Ojczyzną. Będziemy radykalnie zwiększać budżet tych przedsięwzięć po to, żeby polskim dzieciom ze wszystkich krajów świata umożliwiać zwiedzanie kraju rodzinnego i wszystkich tych miejsc na świecie, które z polskością są związane.
Spotkanie środowiska polonijnego
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli organizacji polonijnych, członków rządu, polityków oraz ekspertów. Jest okazją do rozmów na temat sytuacji międzynarodowej, polskiej historii i języka,. To również przestrzeń do dyskusji na temat problemów i wyzwań stojących przed Polakami żyjącymi poza granicami naszego kraju. Obecnie jest ich ok. 20 mln na całym świecie.
Uczestnicy dyskutują w tym roku w czterech blokach tematycznych: „Organizacje polskie za granicą”, „Kultura, oświata, duszpasterstwo gwarantem polskiej tożsamości”, „Młodzież polonijna – zaangażowanie i patriotyzm”, „Sport, turystyka, przedsiębiorczość”.
Poprzedni zjazd odbył się w Warszawie w 2018 r. Wzięło w nim udział 600 rodaków z 44 krajów reprezentujących blisko 200 organizacji.
Organizatorem Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.