W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W trosce o zwiększenie dostępności osobom niepełnosprawnym

22.04.2024

19 kwietnia 2024 r. Dyrektor Generalna MNiSW Diana Matusik spotkała się z Pełnomocniczką Ministra Nauki ds. wsparcia uczelni w zwiększaniu dostępności Anną Rutz oraz Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukaszem Krasoniem. Rozmowy w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczyły m.in. konkursu NCBR „Uczelnia Dostępna”.

W pokoju z białymi ścianami za stołem siedzi dyrektor Matusik, rozmawia z mężczyzną w białej koszuli i kobietą w czarnej marynarce, oboje siedzą na wózkach inwalidzkich.

Podczas spotkania omawiano tematy związane z nowym jednolitym systemem orzekania o niepełnosprawności uwzględniającym wymagane wsparcie. Rozmawiano o wzmocnieniu doradztwa zawodowego dla uczniów ze szczególnymi potrzebami. Poruszono także kwestie dotyczące opracowania standardów wsparcia edukacyjnego w szkołach wyższych oraz umocnienia efektywności Funduszu Dostępności.

„Uczelnia Dostępna” – konkurs NCBR

Tematem rozmów był także konkurs NCBR „Uczelnia Dostępna” realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).  – Ma on na celu przyczynić się do likwidacji barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym. Zadaniem inicjatywy jest niwelowanie barier w dostępie do edukacji na poziomie wyższym – mówiła na spotkaniu Dyrektor Generalna MNiSW. 

– Chodzi o realizację zasad równych szans poprzez m.in. zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz taką organizację procesu kształcenia, która zapewni dostosowanie studiów do potrzeb wszystkich studentów, szczególnie tych z niepełnosprawnościami – dodała dyrektor Diana Matusik. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 400 mln zł na zapewnienie studentom ze szczególnymi potrzebami możliwości skorzystania z oferty polskich uczelni. Środki na ten cel pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Współpraca międzysektorowa

–  Spotkanie uważam za bardzo konstruktywne. Współpraca międzysektorowa we wdrażaniu dostępności zarówno w oświacie i szkolnictwie wyższym, jak i w polityce społecznej jest niezwykle istotna. Dlatego cieszę się, że Pan Minister z taką otwartością deklaruje chęć wspierania także naszych działań – powiedziała Pełnomocniczka Ministra Nauki ds. wsparcia uczelni w zwiększaniu dostępności. Anna Rutz zaprosiła Ministra do udziału w Forum Uczelnianych Pełnomocników ds. Osób z Niepełnosprawnościami, które odbędzie się w 18-19 września 2024 r. w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}