Wiceminister Andrzej Szeptycki z wizytą w Puławach i Lublinie
05.04.2024
Wiceminister Andrzej Szeptycki spotkał się z przedstawicielami i pracownikami puławskich instytutów badawczych oraz lubelskich uczelni. Tematami rozmów były aktualne działania i wyzwania stojące przed MNiSW oraz współpraca międzynarodowa i jej znaczenie.
Spotkanie z pracownikami instytutów badawczych w Puławach
W ostatnich dniach wiceminister Andrzej Szeptycki spotkał się z przedstawicielami i pracownikami Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG) oraz przedstawicielami jednostek badawczych zlokalizowanych w Puławach: Państwowego Instytutu Weterynarii (PIWet-PIB), Instytutu Nowych Syntez Chemicznych Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Instytutu Ogrodnictwa – PIB (InHort). Rozmowy dotyczyły aktualnych działań i wyzwań jakie stoją przed MNiSW oraz problemów, z jakimi zmagają się puławskie instytucje naukowe.
Wiceminister podkreślił rolę i znaczenie tych jednostek oraz potrzebę docenienia zaangażowania wysoko wyspecjalizowanego personelu. Zapowiedział również, że już zostały podjęte działania na rzecz zmiany ustawy o instytutach badawczych. Umożliwi ona m.in. przeznaczanie dotacji na zwiększenie wynagrodzeń dla pracowników naukowych.
Z wizytą na lubelskich uczelniach
W Lublinie wiceminister spotkał się z przedstawicielami władz rektorskich Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podsekretarz stanu w MNiSW zachęcił do wzajemnego dialogu oraz podjęcia dyskusji na temat wyzwań stojących przed polską nauką. –Współpraca ministerstwa ze środowiskiem akademickim jest nie tylko wskazana, ale i niezbędna. Rozmowa jest bardzo przydatna, pozwala bowiem lepiej zrozumieć perspektywę obu stron, a także poznać wzajemne potrzeby w zakresie wzajemnego wsparcia.
Podkreślenie znaczenia współpracy międzynarodowej
Głównymi tematami rozmów były wojna w Ukrainie, sytuacja ukraińskich studentów i pracowników badawczych w Polsce, wizy dla studentów zagranicznych oraz umiędzynarodowienie uniwersytetów w kontekście zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a także parametryzacja i ewaluacja czasopism naukowych.
Wiceminister Andrzej Szeptycki przypomniał o licznych działaniach ministerialnych na rzecz pomocy Ukrainie i podkreślił rolę polsko-ukraińskich projektów naukowych. Zaznaczył, że Ukraina jest dla polskich uniwersytetów istotnym obszarem współpracy badawczej, nie tylko w naukach ścisłych i technicznych, ale także w zakresie szeroko pojętych nauk o bezpieczeństwie, stosunków międzynarodowych, czy kształcenia europejskiego. Podsekretarz stanu w MNiSW wspomniał również o zagadnieniu przyznawania wiz zagranicznym studentom i konieczności usprawnienia tego procesu. Zachęcił też do otwartości na twórczy dialog.