Wiceminister Gdula: To od naukowców zależy prawdziwy autorytet nauki
20.09.2024
W Warszawie trwa Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej. W pierwszym dniu obrad uczestniczył podsekretarz stanu w MNiSW Maciej Gdula, który podkreślił znaczenie działalności popularyzatorskiej w świecie nauki.
Rola nauki w społeczeństwie – popularyzacja kluczem do sukcesu
Wiceminister Maciej Gdula w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, jak ważne jest promowanie wyników badań naukowych w przestrzeni publicznej. Podkreślił, że przekazywanie społeczeństwu wiedzy na temat prowadzonych projektów nie tylko wpływa na zdrowie publiczne, ale również buduje prestiż nauki w kraju. Dodał, że większa aktywność popularyzatorska może w przyszłości pozwolić na zwiększenie nakładów finansowych na badania. – To jest bardzo ważne, żeby ludzie widzieli, że naukowcy zmieniają ich życie i tworzą rozwiązania, które są niezwykle istotne dla dobrostanu społeczeństwa. Dzięki temu, w dłuższej perspektywie łatwiej nam będzie zdobywać fundusze na prowadzenie badań – mówił.
Autorytet naukowy w czasach kryzysu
Podsekretarz stanu w MNiSW wskazał również, że szczególnie w sytuacjach kryzysowych autorytet naukowców jest nieoceniony w utrzymywaniu stabilności i zaufania społecznego. – Od państwa zależy prawdziwy autorytet nauki i to, jak ludzie ją postrzegają. Zachęcam państwa do tego, aby mówić o swoich badaniach naukowych w przestrzeni publicznej. To jest nasz wspólny interes na wielu poziomach. Zaczynając od pieniędzy, a kończąc na bezpieczeństwie i zdrowiu publicznym – dodał.
VI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej
Wydarzenie stanowi istotne forum wymiany myśli i doświadczeń dla naukowców oraz klinicystów zajmujących się szeroko pojętą biologią medyczną. W agendzie spotkania znalazły się wykłady wybitnych przedstawicieli tej dyscypliny. Spotkanie jest nie tylko okazją do naukowej dyskusji, ale także do refleksji nad rolą nauki w życiu publicznym i jej wpływem na społeczeństwo.
Organizatorami spotkania są: Polskie Towarzystwo Biologii Medycznej, Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy oraz Uniwersytet Warszawski.