W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Maciej Gdula na otwarciu międzynarodowej konferencji naukowej w Instytucie Matematycznym PAN

14.10.2024

Podsekretarz stanu w MNiSW Maciej Gdula wziął udział w otwarciu trzydniowej międzynarodowej konferencji naukowej, zorganizowanej przez Polską Akademię Nauk we współpracy z Royal Society w Londynie i Narodową Akademią Nauk Ukrainy. Głównym celem spotkania była wymiana wiedzy, ale również wzmacnianie relacji naukowych pomiędzy krajami.

Zdjęcie z tyłu, przed salą wypełnioną siedzącymi w rzędach krzeseł ludźmi stoi za stolikiem wiceminister Gdula i mówi do mikrofonu, za nim na ścianie ekran na którym widać figury geometryczne.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji wiceminister Maciej Gdula zwrócił uwagę na kluczową rolę międzynarodowej współpracy naukowej w rozwoju badań i innowacji. Podkreślił, że resort nauki nieustannie wspiera naukowców w budowaniu i wzmacnianiu takich relacji. – Jest to szczególnie ważne w kontekście aktualnej sytuacji na Ukrainie, która walczy o swoją wolność i niepodległość. Polska solidarnie wspiera naszych wschodnich sąsiadów, zarówno bezpośrednio, jak i na arenie międzynarodowej. Będziemy kontynuować to wsparcie teraz, jak i podczas przyszłej odbudowy wolnego państwa – mówił podsekretarz stanu w MNiSW.

Budowanie naukowych więzi między Polską, Wielką Brytanią i Ukrainą

W konferencji bierze udział 36 prelegentów – po 12 z każdego kraju – a wśród nich są uznani eksperci, tacy jak prof. Emmanuel Breuillard, prof. Martin Bridson, prof. Jens Marklof oraz prof. Leonid Pastur. Ze strony polskiej spotkanie koordynują prof. Adam Skalski oraz prof. Radosław Adamczak, zaś ze strony brytyjskiej i ukraińskiej odpowiednio prof. Boris Khoruzhenko, prof. Dawid Kielak oraz prof. Oleksandr Danylenko i Mariya Shcherbina.

Tematyka wydarzenia skupiona jest na działaniach i reprezentacjach grup: aspektach analitycznych i geometrycznych, oraz teorii macierzy losowych.

Konferencja została zorganizowana przez Polską Akademię Nauk we współpracy z Royal Society i Ukraińską Akademią Nauk.

{"register":{"columns":[]}}