Wiceminister Maciej Gdula podczas otwarcia konferencji „Przełomy - najnowsze badania w naukach humanistycznych i społecznych”
21.10.2024
W Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się konferencja naukowa „Przełomy - najnowsze badania w naukach humanistycznych i społecznych”. Wydarzenie poświęcone było prezentacji projektów badawczych realizowanych w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza” na UW. W otwarciu spotkania wziął udział podsekretarz stanu w MNiSW Maciej Gdula.
W swoim wystąpieniu wiceminister Maciej Gdula podkreślił, jak ważne jest wsparcie badań w dziedzinach humanistycznych i społecznych, a także ich istotny wpływ na rozwój intelektualny i społeczny naszego kraju. – Ta konferencja jest niezwykle ważna. To nie tylko prezentacja najnowszych badań naukowych, ale także idealne miejscem do refleksji nad tym co jest wartościowe w nauce. Pojawia się pytanie, które stawiają sobie zarówno naukowcy jak i ministerstwo - jak oceniać te wartości, te badania, w jakim horyzoncie czasowym – czy horyzont rozliczalności na 4 lata jest słuszny, czy rozliczanie przez 4 lata pozwala na budowanie wartościowych badań w części dyscyplin? Jestem przekonany, że dyskusje przyniosą satysfakcjonujące odpowiedzi – mówił podsekretarz stanu w MNiSW.
Konferencja „Przełomy – najnowsze badania w naukach humanistycznych i społecznych”
Konferencja była przestrzenią wymiany myśli i doświadczeń naukowych na temat najnowszych odkryć w naukach humanistycznych i społecznych. To również okazja do nawiązania kontaktów naukowych oraz pogłębienia współpracy między badaczami, realizującymi projekty w ramach grantów „Nowe Idee” oraz innych konkursów badawczych w Priorytetowych Obszarach Badawczych IV i V.
W programie znalazły się również szkolenia dedykowane grantobiorcom, a także w spotkania z laureatkami i laureatami prestiżowych grantów ERC. W trakcie konferencji dostępna była także przestrzeń networkingowa, sprzyjająca wymianie doświadczeń i budowaniu nowych inicjatyw badawczych.
Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do dyskusji nad przyszłością badań w naukach humanistycznych i społecznych oraz do refleksji nad ich rosnącą rolą w zrozumieniu dynamicznie zmieniającego się świata.