Wiceminister Maria Mrówczyńska na Konferencji Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego
13.09.2024
Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się kolejna edycja prestiżowej konferencji naukowej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze. Wydarzenie stanowi ważną platformę wymiany wiedzy i doświadczeń polskich naukowców zajmujących się inżynierią materiałową. Spotkanie zgromadziło wybitnych specjalistów z różnych ośrodków badawczych. W debacie wzięła udział wiceminister Maria Mrówczyńska.
W swoim wystąpieniu wiceminister podkreśliła znaczenie tego typu wydarzeń dla budowania silnej współpracy naukowej w Polsce oraz podnoszenia standardów kształcenia w dziedzinie inżynierii materiałowej.
– Sympozjum potwierdza, że tematyka nowoczesnych materiałów odpowiada na zapotrzebowanie dzisiejszego przemysłu i świata. Zaczęli się Państwo spotykać blisko 30 lat temu. Środowisko potrzebuje takich spotkań. Jesteśmy dziś tutaj w licznej grupie naukowców, którzy będą dyskutowali o tym, jak należy kształcić na kierunkach studiów przypisanych do dyscypliny inżynieria materiałowa, jak prowadzić badania, jak poradzić sobie z problemami, z jakimi stykamy się jako wykładowcy akademiccy czy też jako naukowcy – mówiła podsekretarz stanu w MNiSW.
Dyskusje na temat przyszłości inżynierii materiałowej
Konferencja Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego pierwotnie koncentrowała się na współpracy jednostek naukowo-dydaktycznych o profilu materiałoznawczym w zakresie modernizacji treści i systemów kształcenia oraz badań naukowych. Obecnie zakres wydarzenia został znacznie poszerzony, obejmując najnowsze osiągnięcia w badaniach z dziedziny inżynierii materiałowej, działalność publikacyjną i wydawniczą, a także zmieniające się przepisy prawne dotyczące stopni naukowych.
Konferencja jest doskonałą okazją do promocji uczelni z regionu. Tegoroczna edycja spotkania zgromadziła naukowców z ponad 20 jednostek naukowych w Polsce, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami oraz zaprezentowali najnowsze wyniki badań.