W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Maria Mrówczyńska podczas inauguracji EuroScience Open Forum 2024

14.06.2024

12 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczęło się EuroScience Open Forum (ESOF). Konferencja od 2004 roku odbywa się w kolejnych miastach uhonorowanych tytułem Europejskiego Miasta Nauki. W tym roku ten prestiżowy tytuł przyznano Katowicom. W uroczystej inauguracji wydarzenia wzięła udział podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska.

W oświetlonej na niebiesko wypełnionej ludźmi sali za mównicą stoi wiceminister Mrówczyńska i mówi do mikrofonu, za nią na wielkim ekranie napis EuroScience Open Forum 2024 Katowice.

EuroScience Open Forum

EuroScience Open Forum to jedna z najważniejszych międzynarodowych konferencji poświęcona interdyscyplinarnej i przekrojowej debacie na temat kultury naukowej, badań naukowych i innowacji. W tym roku odbywa się po raz jedenasty. Polska jest jej gospodarzem po raz pierwszy.

Podczas wydarzenia naukowcy, przedsiębiorcy, politycy, dziennikarze oraz mieszkańcy rozmawiają o najnowszych osiągnięciach z różnych dziedzin nauki i sztuki oraz ich wpływie na społeczeństwo. Tematyka spotkania koncentruje się wokół sześciu najważniejszych obecnie obszarów badawczych: transformacji energetycznej, zrównoważonego środowiska, tożsamości kulturowej i transformacji społecznych, przemian w obrębie doskonałości naukowej, zdrowego społeczeństwa i transformacji cyfrowej.

Debaty o nauce i jej wpływie na rzeczywistość

Głównym celem konferencji jest badanie relacji pomiędzy nauką a społeczeństwem. Wydarzenie ma również zachęcać do dyskusji na temat zmian wywołanych przez naukę oraz przeanalizowanie społecznych, kulturowych i ekonomicznych skutków przełomowych odkryć na poziomach regionalnym, krajowym, europejskim i globalnym. W obliczu współczesnych wyzwań uczestnicy chcą rozmawiać o nauce jako czynniku wpływającym na codzienne życie oraz o tym, jak życie codzienne kształtuje naukę.

- Wydarzenie stanowi platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy światem nauki, biznesem i rządem. Jest także przestrzenią do budowania wzajemnego zaufania oraz wspierania badań i innowacji w obszarze nauki – powiedziała wiceminister Maria Mrówczyńska.

Podsekretarz stanu w MNiSW podkreśliła także rolę konferencji w kontekście przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. - Wyróżnienie to szansa na zaprezentowanie potencjału całego regionu, a także polskich osiągnięć naukowych.

EuroScience Open Forum odbywa się w tym roku od 12 do 15 czerwca.

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}