Wiceminister Tomasz Rzymkowski uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu
29.11.2022
Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnik Rządu ds. rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki reprezentował Polskę podczas posiedzenia Rady UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu, które odbyło się 28 listopada w Brukseli.
Głównym punktem porannej części Rady UE była debata ministrów oświaty na temat europejskiego obszaru edukacji w czasach rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dyskusja potwierdzała wolę zaangażowania państw członkowskich na rzecz Ukrainy i jej obywateli.
Ministrowie podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie zapewniania edukacji uchodźcom z Ukrainy. Wiceminister Tomasz Rzymkowski w swoim wystąpieniu podkreślił: – Wymiana doświadczeń i wzajemne uczenie się są ważnym elementem europejskiej współpracy, ale mając na uwadze charakter kryzysu, z którym przyszło nam się zmierzyć, kluczowe jest wsparcie finansowe, o które Polska wielokrotnie apelowała.
Sekretarz Stanu w MEiN zaznaczył, że potrzebna jest większa pomoc UE dla uchodźców i przyjmujących państw członkowskich, zwłaszcza wsparcie finansowe, które powinno być udostępniane bez zbędnej zwłoki i w elastycznej formie.
Rada UE przyjęła dwa dokumenty z obszaru edukacji: Zalecenie w sprawie ścieżek do sukcesów w szkole oraz konkluzje w sprawie wspierania dobrostanu w edukacji cyfrowej.
Już poza formalnym posiedzeniem Rady UE odbył się lunch ministrów edukacji poświęcony podejściom do odbudowy ukraińskiej edukacji. Celem czeskiej prezydencji było przeprowadzenie debaty ministrów ukierunkowanej na przyszłość Ukrainy, w tym umożliwienie wymiany poglądów w zakresie powojennej odbudowy ukraińskiego systemu edukacji.
W części popołudniowej posiedzenia Rady UE ministrowie uczestniczyli w debacie na temat Europejskiego Roku Młodzieży. Podejmowali dyskusję na temat tego, jakie działania organizowane w trakcie i po zakończeniu ERM należy dalej rozwijać i realizować w ramach obszarów polityki młodzieżowej na poziomie krajowym i europejskim.
Wiceminister Tomasz Rzymkowski zaznaczył: – Skuteczną politykę na rzecz młodych ludzi można wykreować przede wszystkim w oparciu o dialog z młodymi ludźmi. Ważne jest przy tym dążenie do włączenia w konsultacje nie tylko aktywnych i już zaangażowanych młodych ludzi, ale również młodzież niezrzeszoną w organizacjach oraz młodzież z mniejszymi szansami, wykluczoną i zmarginalizowaną.
Ponadto Rada UE przyjęła w obszarze młodzieży konkluzje w sprawie promowania wymiaru międzypokoleniowego w obszarze młodzieży w celu wspierania dialogu i spójności społecznej.