Wideokonferencja ministra Wojciecha Murdzka z ministrem nauki i technologii Izraela Izhar Shay’em
08.07.2020
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek wziął dziś udział w wideokonferencji z ministrem nauki i technologii Izraela Izhar Shay’em. Ministrowie potwierdzili gotowość do dalszego rozwoju współpracy między Polską i Izraelem w zakresie nauki i technologii.
Szef polskiego resortu nauki przedstawił propozycje współpracy związane z rozwojem innowacyjności, ponieważ wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk oraz tworzenie sieci kontaktów w celu realizacji wspólnych projektów badawczych, stanowią nieodzowny element zacieśniania dwustronnych relacji.
Minister Murdzek odniósł się też do możliwości zawarcia nowego programu bilateralnego, który określiłby szczegółowe ramy działań, mających na celu dalsze wzmacnianie współpracy w obszarze technologii (w tym w zakresie cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji), innowacji oraz wymiany naukowców.
– Obszar związany ze sztuczną inteligencją jest niezwykle ważny dla naukowców i polskiego rządu. Uważam, że może on stanowić dobrą platformę dla rozwoju współpracy – powiedział minister Murdzek.
Nowe porozumienie o współpracy uwzględniałoby także jej rozszerzenie o konkretne inicjatywy naukowe. Jedną z takich inicjatyw może być utworzenie Centrum Studiów Polskich na Uniwersytecie w Hajfie.
– Mamy w Polsce 138 studentów z Izraela i mam nadzieję, że liczba ta będzie wzrastała – podkreślił minister.
Minister Izhar Shay przedstawił działania rządu Izraela, które obejmują przyjęcie strategii dla rozwoju technologicznego i wyznaczą kierunki w zakresie współpracy badawczo-rozwojowej. Ponadto, podkreślił duże zaangażowanie izraelskich naukowców w projekty organizowane w ramach programu Unii Europejskiej „Horyzont 2020” oraz wyraził wolę dalszej aktywności w przyszłym programie „Horyzont Europa”.
Minister Nauki i Technologii Izraela wyraził także zainteresowanie ukierunkowaniem współpracy dwustronnej na rozszerzenie kontaktów między nauką i biznesem.
Planowane jest zacieśnienie współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z Izraelskim Centrum Badań i Rozwoju dla Przemysłu. Wspólnie ogłaszane cyklicznie konkursy cieszą się dużym zainteresowaniem. Wnioskodawcy – przedsiębiorcy oraz konsorcja naukowe – przyczyniają się do rozwoju innowacyjnych produktów oraz wdrażania nowych rozwiązań technologicznych.
Międzynarodowy Ministerialny Szczyt pn. „Globalne wysiłki w walce z koronawirusem – od badań do praktyki”
Minister nauki i technologii Izraela Izhar Shay przekazał zaproszenie dla ministra Wojciecha Murdzka do udziału w Międzynarodowym Ministerialnym Szczycie pn. „Globalne wysiłki w walce z koronawirusem – od badań do praktyki”. Szczyt w formie wideokonferencji odbędzie się 22 lipca. Zaproszeni zostali ministrowie nauki, technologii, edukacji i badań z całego świata oraz naukowcy zajmujący się problematyką pandemii COVID-19. Podczas szczytu zostaną przeanalizowane narodowe i międzynarodowe wysiłki skupione na przeciwdziałaniu COVID-19 oraz przedstawione zostaną najnowsze osiągnięcia badań naukowych i technologicznych w tej dziedzinie.
Współpraca z Izraelem
Umowa między Rządem RP a Rządem Państwa Izrael o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej została podpisana 1991 roku. W 2014 roku zawarto umowę w zakresie przemysłowych prac badawczo-rozwojowych.
W ramach Programu Wykonawczego zostały przyznane stypendia dla polskich słuchaczy oraz izraelskich studentów, przyznano także dotacje na letnie kursy językowe. Celem Programu było również rozwijanie współpracy badawczej, prowadzenie projektów oraz organizacja wspólnych konferencji i seminariów.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego utrzymuje stały kontakt z Ambasadą RP oraz z Instytutem Polskim w Tel Awiwie. Wicepremier Jarosław Gowin w maju 2018 roku odbył trzydniową wizytę do Izraela na zaproszenie strony izraelskiej jako jeden z gości konferencji „Thinking out of the Box”. Konferencja była jednym z elementów obchodów 70. rocznicy powstania Państwa Izrael.